Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 98
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Аз си го представям като пчеларка количка с лост отгоре и кантар закачен след въжето(куката) на лебедката.
    Тоест да вдигаш целия кошер с лебедка, а не да са нужни 3-ма човека да измерят един кошер.
    Нещо близо до това на снимката,но няма нужда да е с такива габарити, защото теглото не е толкова голямо и не е нужна чак такава стабилност, а и по-лесно ще се влиза между редовете с кошери.

    Това е много тежка артилерия. Как ще я мъкна там по чукарите и как ще я влача по камънаците в пчелините?

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    https://www.sparkfun.com/products/10245

    Ето ти датчици тогава, те са най-малкия проблем.

    http://www.open-electronics.org/wi-f...-with-arduino/ - пълно упътване как да хакнеш кантарче за ардуиното.
    Винаги може по-добре.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Тази евтинийка наистина ще ти върши работа, но сметката ти е грешна! Теглото на кошера е сумата от двете измерени тегла, а не тяхното средно аритметично!
    Ако не ти трябва много голяма точност и повдигаш точно по оста на симетрия на кошера можеш да минеш и с едно измерване.
    Теглото най-вероятно ще е сумиране на двете стойности и после умножени по някакъв коефициент. На практика запасите са предимно от едната страна на кошера и се получава, че от едната страна тежи много а от другата е по-лек. На мен това ми трябва с точност най-много до 0.5 кила за определяне на нуждата от подхранване.

    Виж линка в предния ми пост, че кантарче може да се хакне за ардуиното.
    Винаги може по-добре.

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    ей тук го има готовото решение http://gordyan.wordpress.com/2013/03...5%d0%b7%d0%bd/

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Аз мисля, че без да се мъчат хората ако се завдигне леко от едната страна и после от другата и после се претегли (само веднъж) целия кошер може да се извади формулата и да се определя теглото само със странични завдигания и то от само един човек.
    Идеята е много добра, дано и да работи. Вече съм си поръчал кантарче и веднага почвам опити. Нека в темата всеки които експериментира в тази посока да сподели опит и най вече формулата която е получил.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Идеята е много добра, дано и да работи. Вече съм си поръчал кантарче и веднага почвам опити. Нека в темата всеки които експериментира в тази посока да сподели опит и най вече формулата която е получил.
    Кантарчето ми пристигна, формулата е установена. Теглото в ляво + теглото в дясно умножено по 1.1 дава общото тегло. Тоест трябва да се добавят едни 10% кьм сбора на теглото на страничните претегляния. Това го постигнах чрез тестови замервания, но ще потьрся и чисто матаматическо обяснение защо е така.


    П.С. Ако завдигаме предмет от едната му страна, то теглото което вдигаме е равно на общото тегло на предмета умножено по косинуса на ьгьла под който го вдигаме делено на две. Ако теглото в питите беше равно разпределено по всички пити то теглото на кошера ще може да се определи и само с едно странично претегляне. Но понеже не винаги е така трябва да се завдигнат и двете страни. А коефициента явно е в пряка зависимост от това колко по нависоко завдигаме страницата. Аз в моите опити завдигах около 6-7 сантиметра, колкото да отлепи от стойката.
    Винаги може по-добре.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Според мене метода на теглене посредством повдигане от едната страна е МНОГО ГРУБ МЕТОД, даващ грешка повече от 10%, което си е един абсурд при положение че се използва кантар с грешка 0.1%. При 30-40 кг. кошер грешката ще е 3-4 килограма, която е съизмеримо с теглото на пчелите или теглото на изядения мед през зимата.

    С две думи: По твоя метод НЯМА КАК да се извади ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ за семейството. Препоръчвам моя метод - подпъхва се колан, корпусите се пристягат и след това с кантара се повдига ЦЕЛИЯТ КОШЕР. При това положение грешката не надхвърля 50 грама.

    За да разбереш къде грешиш, представи си една бариера с противотежест от другата страна. Представи си също така че закачаш тежести и от правата страна (където теглиш). А сега вземи да местиш ПОЗИЦИИТЕ на тежестите и противотежестите, без да променяш тяхното СУМАРНО ТЕГЛО. Веднага ще видиш, че не е важно общото тегло на тежестите (това е кошера), а каква им е позицията по дължината на тръбата, при това и от двете страни на опорната точка.

    Тоест ти НИКОГА няма да можеш да премериш теглото на тежестите (кошера) по твоя метод, защото НЕ ЗНАЕШ какви са техните позиции по дължината на бариерата, и също така не знаеш каква част от тях работят като тежест и каква - като противотежест. С накланянето на кошера ти точно това правиш - прехвърляш неизвестна част от масата на кошера в зоната на противотежестите.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    .......... Ако завдигаме предмет от едната му страна, то теглото което вдигаме е равно на общото тегло на предмета умножено по косинуса на ьгьла под който го вдигаме делено на две. ....
    Това не е вярно. Ъгъла няма пряко отношение към теглото, ако опорната точка е извън проекцията на кошера. Ако опорната точка е в зоната на проекциата, тогава част от масата става ПРОТИВОТЕЖЕСТ на основната маса.

    Какво точно ще претегли кантара зависи само и единствено от РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА МАСАТА по дължината на гредата. Нарежи кошера на вертикални филийки от например по 1 сантиметър и за всяка една филийка трябва да изчислиш МОМЕНТА, който е равен на СИЛА (тегло), умножена по РАМОТО (разстоянието на филийката от опорната точка. Филийките зад опорната точка са със знак минус. Сумата от елементарните моменти е общият момент на гредата, и като го разделиш на разстоянието от опората до кантара ще получиш нещото, което ще премери кантара. От това "нещо" под никаква форма НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ ТЕГЛОТО на кошера, независимо от колко страни го теглиш.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Според мене метода на теглене посредством повдигане от едната страна е МНОГО ГРУБ МЕТОД, даващ грешка повече от 10%, което си е един абсурд при положение че се използва кантар с грешка 0.1%. При 30-40 кг. кошер грешката ще е 3-4 килограма, която е съизмеримо с теглото на пчелите или теглото на изядения мед през зимата......
    .
    Чакай малко сега мисля, че много точно казах, че това за кошери не става защото тежеста на кошера не е равно разпределна по дължината му. Мерят се двете му страни като се завдигат минимално колкото да отлепят, събират се стойностите за теглото в ляво и дясно и сбора се умножава по 1.1
    Колкото повече завдигаш толкова по-голям става коефициента.

    Какво точно ще претегли кантара зависи само и единствено от РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА МАСАТА по дължината на гредата. Нарежи кошера на вертикални филийки от например по 1 сантиметър и за всяка една филийка трябва да изчислиш МОМЕНТА, който е равен на СИЛА (тегло), умножена по РАМОТО (разстоянието на филийката от опорната точка. Филийките зад опорната точка са със знак минус. Сумата от елементарните моменти е общият момент на гредата, и като го разделиш на разстоянието от опората до кантара ще получиш нещото, което ще премери кантара. От това "нещо" под никаква форма НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ ТЕГЛОТО на кошера, независимо от колко страни го теглиш.
    Хайде да те питам по-простичко: Ако имаш в залата един лост на земята, но не му знаеш теглото обаче имаш кантарче и го завдигнеш леко и подпъхнеш кантарчето от едната страна ще можеш ли да определиш колко тежи целия лост. Защото аз мога да го определя: теглото което показва кантарчето умножено по две е равно на общото тегло на лоста умножено по косинуса на ъгъла под който съм задигнал лоста.

    2x=y.cos(θ)
    x- показанието на кантарчето
    y- общата тежест на лоста
    θ- ъгъла под който е задигнат лоста

    Да кажем обаче, че някой гадняр е сложил различни тежести в двата края на лоста. Тогава ще извърша същата процедура и в другия край на лоста и пак ще определя тежестта му.

    (x1 + x2)=y.cos(θ)
    x1 - показанията на кантарчето в левия край на лоста
    x2 - показанията на кантарчето в десния край на лоста


    П.С. На практика мерихме кошера точно по твоя начин, двама човека с лост и колан, после от двете страни. Така си получих коефициента. После извърших същата процедура на празен кошер с рамки, същия коефициент.
    Конкретните данни: тегло в ляво -10 кг.; тегло в дясно -13 кг,; общо тегло при теглене с колан на целия кошер - 26кг. Естествено с леко закръгляне. Моите цели са само до +- килограм за целите на зимуването нищо повече.
    При 3 последователно претеглени кошера се оказа, че имат съответно 10,6,20 кила мед. Вече мога да си направя извода от кой да взема и на кой да прехвърля рамки, без излишни отваряния.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •