На една от лекциите си Валери Йорданов каза, че питките, които се продават / дето им казваме купешки/, са направени от втвърден инвертиран сироп, а не с пудра захар /захароза/, както ние си ги правим. Някой знае ли как става втвърдяването на сиропа? Аз имам виждане по въпроса, но не знам дали съм на прав път. Забърква се възможно най-концентрирания захарен разтвор за оптималната температура, при която работи инвертазата - например 55 градуса. Като свърши инвертирането, търсим начин да намалим водното съдържание, така че сиропа да започне да кристализира. Предполагам, отначало ще се получи онази бяла каша, която от време на време се получава по дъното в съдовете със 70 % сироп. При намаляване на водното съдържание и при непрекъснато бъркане предполагам ще се получи бяла паста с консистенцията на крем мед. Като изстине, ще се втвърди. Намаляването на водното съдържание не може да стане чрез нагряване, защото ще се повиши ХМФ-то. Мисля да пробвам с вакуум - помпата, реактора ми е предвиден за вакуум. Някой ако знае или е виждал как се прави, ще ми спести ялови експерименти.