Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 121 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 1210
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ИНВЕРТИРАН СИРОП

    Много често говорим за този сироп.Нека споделим кой и как го приготвя.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Има различни рецепти за приготвяне на инверт. захарен сироп, който е предпоставка за рационално и физиологично хранене на пчели!
    Приготвянето му изисква време - по някои рецепти повече, при други - по-малко, оптимална температура и често разбъркване.
    Аз предпочитам да закупя готов, ползвах такъв през изминалата година и съм изключително доволен от развитието на пчелните семейства.
    Тъй като преди време бях обвинен от някои колеги, че правя реклама на някои фирми, мога да пусна адрес, телефон и актуални цени на ползвания от мен продукт(инверт.захарен сироп), след изричното разрешение на администратора или модераторите на форума! Уверявам ви, че не съм свързано лице и нямам никакъв интерес от продажбата! Цените, които при разрешение ще обявя са тези, на които аз купувам!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Да,направи го,няма никакъв проблем всеки от нас да знае какво има на пазара и колко струва.Нека да е в ЦЕНИ.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950

    ИНВЕРТИРАН ЗАХАРЕН СИРОП

    Apiinivert
    Сироп с фруктоза
    Apiinvert представлява сироп, 100% естествена храна, съставена от захароза и нейните съставни части: фруктоза и глюкоза. Apiinvert съдържа само захари, които са лесно смилаеми от пчелите и не затруднява храносмилането им. Високото съдържание на фруктоза означава, че продуктът показва слаба тенденция към кристализиране (гранулиране) в пчелната пита, дори и при ниски температури. Ето защо е невъзможно пчелите да гладуват при пълна пита.
    Apiinvert – предимства и представяне
    Готов за употреба, без добавяне на вода
    Високо съдържание на фруктоза, идеална консистенция, не кристализира
    Бързо натрупване в питата – възможност за късно зимно хранене
    Високото съдържание на сухо вещество означава бързо оползотворяване на храната
    Микробиологично стабилен, с дълъг срок на годност


    Обичайна употреба
    Празнини в потока на нектара, късно зимно хранене

    Кашон 12.5 кг.(5 х 2.5 кг. опаковка) = 28.01 лв.
    Кофа 14 кг.(кофа с практичен капак) = 30.31 лв.
    Кашон 28 кг.(2 х 14 кг. туба с дозатор) = 56.75 лв.
    Барел 160 кг.(барабан контейнер) - няма наличност; няма цена

    Над 2000 кг. - отстъпка 5%
    Над 5000 кг. - по договаряне

    Аграна Трейдинг ЕООД
    София 1360
    ул. Андрей Германов 11(кв.Обеля - м/у Обеля и Люлин - бивши митнически складове)
    тел +3592 925 00 03
    факс + 3592 925 00 23

    моб.тел.: 0885/23 52 53 - Ясен Кръстев - търговски директор

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз съми си направил кутия от фибран, в която да се побира една голяма тенекия.
    На дъното слагам 4 малки бурканчета от детско пюре, на които стъпва тенекията. На дъното се поставя твърда плоскост, за да не се стопи от крушката.От долу слагам една крушка 25 вата и така подгрявам сиропа. Като на капака на тенекията съм сложил един термометър и в зависимост от температурата, притварям или отварям капака на кутията. Гледам да поддържам около 35-38 гр С. Разбърквам сутрин и вечер и за около 7-8 дни става сиропа.
    Приготвам сиропа по следната рецепта - 1 кг мед, 2.5 л вода, 9 кг захар и една чаена лъжичка лимонтузу, или 2 супени лъжици ябълков оцет.Първо се разтваря захарта във водата, до колкото може, после се добавя меда и оцета и се разбърква хубаво. Ако се сложи повече мед, по-бързо стават процесите. Правил съм малки дози експериментално. Става си като истински мед и много добре го вземат пчелите. Само, че смисъла е да се налива в питите, а не да се дава през хранилката, не е нужно пчелите отново да го преработват.
    Говори се че вече може да се намери и готова инвертаза, която се разтваря само в захарен сироп, без да се добавя мед и пак се получава инвертиран сироп.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Инвертиран захарен сироп (от монографията на Милан Стоянов "Необичайни и ефикасни пчеларски практики")

    Много по-добре е да се подхранва с инвертиран захарен сироп вместо със захар и захарен сироп.
    За получаване на инвертирана захар се смесват 8% течен нектарен мед с 20% мека(дъждовна, дестилирана, снежна) вода и се прибавя на два пъти през ден 72% захар.
    В съд на водна баня се сипват 5 л. кипяща вода. При постоянно бъркане се добавят 8 кг. захар. Когато Т спадне до 35 гр., се добавят 2 кг. течен мед. През ден се добавят още 8 кг. захар(Т на водата се поддържа 35-36 гр., разбърква се най-малко сутрин и вечер). Инвертазата продължава 7-10 дни и завършва, когато на дъното няма утаена захар. Ако след 10 дни на дъното има захар, се прибавя още мед. Ако се сложи повече много мед, инвертазата става по-бързо. Не се използва речна вода, защото тя съдържа калциеви соли и магнезии, които са вредни за пчелите.
    Предлагат се още следните разновидностимна съставки за приготвяне на инвертиран захарен сироп:
    По Любен Радоев:
    мед (кг.) 2 4 8
    Кипяща вода(л.) 5 10 2
    Захар(кг.) 18 36 72

    По Петър Бонев
    мед(кг.) 2 4 8
    кипяща вода(л.) 5 10 20
    Захар(кг.) 16 32 64

    По руски източници:
    мед(кг.) 1 2 3
    кипяща вода(л.) 2 4 6
    захар(кг.) 7.2 14.4 21.6

    По Младен Котларски:
    мед(кг.) 2 3
    кипяща вода(л.) 5 7.5
    захар(кг.) 16 24

    Ст.н.с.д-р Боян Първулов,двм, препоръчва следното процентно съотношение на съставките при инвертиране на захарта: 74% захар, 18.5% гореща вода и 7.5% мед и доуточнява: "След 15-20 дни в зависимост от Т на въздуха, сиропът е инвертиран и готов за използване".
    Години правя(Милан Стоянов) инвертиран захарен сироп. Използвам пригодена за целта обикновена пералня. В р-т на многократни опити достигнах до над десетократно намаление на времето за разграждане на захарта в сравнение с посоченото.Инвертазата се извършва на водна баня при Т=37 гр.
    При използване на витошка вода(от с.Попово, Пернишко - над язовир "Студена) и съответно: мед 2 кг., кипяща вода 6.5 л. и 15 кг. захар при многократно разбъркване инвертирането се извършва само за един ден и половина.
    Working....

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Говори се че вече може да се намери и готова инвертаза, която се разтваря само в захарен сироп, без да се добавя мед и пак се получава инвертиран сироп
    Обърнах всичките познати доставчици с които имам служебни взаимоотношения, но не намерих подходяща инвертаза. Примесена е с други ензими, които ще доведат до вкисване. Единствената, която беше чиста струва около 600 лв/кг, а на мен ми трябваха няколко милиграма и затова нямаше как да си купя. Така че по-скоро забравете варианта със сухата инвертаза.
    А темата с инвертирания сироп е неделима от темата за хидроксиметилфурфурaла.
    Някой дали е попаднал някъде на дозата, която вреди на пчелите?
    Попаднах на едно твърдение, че пределно допустимата норма за ХМФ в меда за пчелите е 3 mg/kg. Според мен не може да е толкова ниска поради долните експериментални данни:
    Време за образуване на ХМФ в концентрация 30 mg/kg в мед за различни температури:
    30°C 100-300 дни
    40°C 20-50 days
    50°C 4-10 days
    60°C 1-2.5 days
    70°C 3-5 hours
    80°C < 2 hours

    Може да се види, че мед държан при стайна температура над 30 градуса за 6 месеца ще съдържа няколко пъти повече ХМФ отколкото същия мед нагрян до 70 градуса за 5 минути и бързо охладен

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Говори се че вече може да се намери и готова инвертаза, която се разтваря само в захарен сироп, без да се добавя мед и пак се получава инвертиран сироп
    Обърнах всичките познати доставчици с които имам служебни взаимоотношения, но не намерих подходяща инвертаза. Примесена е с други ензими, които ще доведат до вкисване. Единствената, която беше чиста струва около 600 лв/кг, а на мен ми трябваха няколко милиграма и затова нямаше как да си купя. Така че по-скоро забравете варианта със сухата инвертаза.
    А темата с инвертирания сироп е неделима от темата за хидроксиметилфурфурола. Някой дали е попаднал някъде на дозата, която вреди на пчелите?
    Коя "доза" - на ХМФ или на инвентирания захарен сироп?

  9. #9
    Искам да попитам как се прилага Апиинверт разрежда ли се 1 към 1 с вода или се дава направо.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    доставят ли се по куриер

 

 
Страница 1 от 121 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •