Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 105 от 121 ПърваПърва ... 55595103104105106107115 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,041 до 1,050 от общо 1210
  1. #1041
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ето какво още се произвежда:http://bg.toshev.eu/bbf-super-isuit-82-anticristal/
    Чудя се само защо не му докарват ХМФ по-ниско, след като се оказва, че не е трудно. Предполагам, че този, антикристализиращия, е с много високо съдържание на фруктоза. По технологиите на преработка на нишесте има такива сиропи с 90% фруктоза, ама са си сериозна химия технологично. Горе-долу това търся, като заместител на питките, за да наливам пити и да ги поставям като хранителна надставка. За фруктозата пише, че още над 45% относителна влажност на въздуха започва да абсорбира влага. Това на мен ми говори, че незапечатаните пити със високофруктозен сироп ще поемат излишната влага от кошерния въздух, а няма да го овлажнят допълнително. Освен това, поетата влага ще овлажнява най-много повъхностния слой сироп в килийките, което ще благоприятства вземането му от пчелите, подобно напръскването с вода на разпечатаните пити с мед.
    Ако разсъжденията ми дотук са верни, за мен правенето на сироп е по-лесна операция от месенето на питки. Наливането му в празни пити не мисля, че е трудно. Може, след центрофугиране, вместо да се дават празните пити на пчелите за почистване, директно да се наливат със сироп и да се складират в корпуси, готови за поставяне върху плодника след приключване на пашите. Поставянето на един такъв незапечатан корпус, пълен със сироп, върху плодника ще стимулира ли пчелите да хранят майката за есенното снасяне? Ако още носят прашец, както обикновено, може дори да го запечатат. Кълбото ще се захване за тези пити, така грижата за пролетно подхранване и разширяване ще отпадне. Преди първата паша, при прегледа, неизконсумираните пити сироп може да се отстранят за центрофугиране /трябва да са предварително белязани/, за да не се появят във меда нежелани съставки. Извадените пити със сироп може да се центрофугират, предполагам, сиропа ще е годен за повторна употреба за отводки и т.н.
    Работа по този начин ще позволява по-пълно изземване на меда от семействата и гарантира зимуване върху храна с гарантирана стерилност и състав. Може в такава храна да се добавят вещества за лекуване или профилактика на разните пчелни болести, вместо да се слагат ленти, да се накапват или опушват.
    Най-тежката операция при такава организация ще е разнасянето на пълни корпуси до пчелина за раздаването им по кошерите.
    Това са мои умозрителни предположения, не съм пробвал. Засега търся подходящия състав на сиропа и като гледам,май съм го намерил. Остава да се отстрани проблема с ХМФ /да влезе в норма под 3/.
    В модерните фабрики за производство на глюкозо-фруктозни сиропи ензимите вече не се наливат във разтвора, а са имобилизирани /закрепени/ върху твърд носител в реакционната колона. По този начин ензимите не остават в готовия сироп, та да излизат после на анализи. Така че високофруктозен сироп /90%/ за подобрител на пчеларския инвертиран сироп може да се купува готов и да се добавя в нужния процент.
    Всичко това го мисля от гледната точка на оптимизиране разходите за труд при промишлено пчеларство. При положение, че вече има патентован и заявен за производство синтетичен /изкуствен/ мед, трудно различим от естествения, работата с пчелите за в бъдеще ще бъде поставена в още по-тежка конкуренция.
    Това оптимизиране ни доведе до тази ситуация в момента .
    Нищо лично .

  2. #1042
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Това оптимизиране ни доведе до тази ситуация в момента .
    Нищо лично .
    Нещо трябва да се прави, защото ако оставим работите на самотек, вносът ще ни ликвидира. Не грешат тези, които нищо не правят. Единственото нещо, което може да се намали към момента от себестойността на произведения мед, е количеството на вложения труд. Всички останали цени са международни или над тях. За качество никой не дава пари засега, значи не се оценява.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #1043
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Нещо трябва да се прави, защото ако оставим работите на самотек, вносът ще ни ликвидира. Не грешат тези, които нищо не правят. Единственото нещо, което може да се намали към момента от себестойността на произведения мед, е количеството на вложения труд. Всички останали цени са международни или над тях. За качество никой не дава пари засега, значи не се оценява.
    Ся тук не си прав! СЕРТИФИКАТА в пчеларството, е показател за качество, щом меда се изкупува с 50 процента завишение!

  4. #1044
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитирания по-горе сироп http://bg.toshev.eu/bbf-super-isuit-82-anticristal/ вече е пробван за подобрител. Мнението е отрицателно. Търсенето на подобрител - антикристализатор за сиропа продължава. Знае се засега, че сладкарски сиропи с участие на малтоза и малтотриоза не кристализират, но за пчелите мисля, че са неприложими.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #1045
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ся тук не си прав! СЕРТИФИКАТА в пчеларството, е показател за качество, щом се изкупува с 50 процента завишение!
    Това за "био" сертификатите ли?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #1046
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това за "био" сертификатите ли?
    Да, разбира се! Надявам се, не за дълго.

  7. #1047
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Интересно странна тема се води тук! Ще изкажа мнение изхождаики от моя житейски опит (хранително вкусов). И само да допълня, че човека ще допренесе за унищожаването на пчелните колоний. Така започвам. Аз като един нормален консуматор на храна (всякаква) не бих желал да консумирам тези "химични храни". Живял съм в Англия и Германия. Страни с уж силно развита контролирана храна и произход на продуктите. Ами с цялото ми уважение, но дори БИО продуктите им за нищо не стават. Просто храната в тези държави е пълен кошмар. (Това може да го потвърди всеки които поне за малко е бил в тези две страни). Та изхождайки от това не бих си и помислил да ТЪПЧА мойте пчели с тези химии. На документи и анализи всичко е в нормите. Но пчелите ако можеха да говорят едва ли биха се радвали на това меню.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  8. #1048
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Каква е връзката между “количеството на вложения труд“, изкуствените сиропи, изкуствения мед и пчелния мед? Ако искаш по-малко труд за хранене на пчелите, намери си място за пчелин, където пчелите сами ще се хранят. И не че ти правя забележки, ама доколкото те схващам си някакъв бизнесмен. Та ми е любопитно, там в бизнеса ти, пак ли намаляваш от всичко-труд, материали и т.н. В смисъл, съгласяваш ли се каквото ти каже клиента да правиш всичко само да му угодиш. Та така и с меда. Ако произвеждаш нещо качествено, защо трябва да го приравняваш към....сиропите. Па макар и вносни да били. Намери си пазар за труда и продукцията.

  9. #1049
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Каква е връзката между “количеството на вложения труд“, изкуствените сиропи, изкуствения мед и пчелния мед? Ако искаш по-малко труд за хранене на пчелите, намери си място за пчелин, където пчелите сами ще се хранят. И не че ти правя забележки, ама доколкото те схващам си някакъв бизнесмен. Та ми е любопитно, там в бизнеса ти, пак ли намаляваш от всичко-труд, материали и т.н. В смисъл, съгласяваш ли се каквото ти каже клиента да правиш всичко само да му угодиш. Та така и с меда. Ако произвеждаш нещо качествено, защо трябва да го приравняваш към....сиропите. Па макар и вносни да били. Намери си пазар за труда и продукцията.
    Точков, пак ръсите глупости. Всеизвестна истина е, че за голяма част от "населението", бизнесмен/предприемач/фирмаджия са мръсна дума. Та и вие сега се опитвате да изместите темата, че ако правиш бизнес с пчели и мед, задължително ще е нещо шменти-капели.
    Ти "на твоето място" въобще ли не ги подхранваш или "само с мед"?
    Най-логичното нещо в предприемачеството е да намалиш разходите за труд и суровини, за да имаш по-ниска продуктова себестойност (разбира се без това да намали качеството).
    Не виждам какво "изкуствено" има в сиропите - нали съдържат естествени въглехидрати.
    Много добре знаеш, но ако не знаеш - да знаеш, че само с такива като теб дребни пчелари, няма как да се задоволи пазара.
    Другото, което аз научих за последните две години е, че мита за така наречения "супер качествен български мед" не е достатъчен за високата му цена и огромно търсене. И заради това производителите трябва да се ориентират в обстановка, за могат да печелят при наличните цени.

  10. #1050
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Предлагат украински мед на 2 кинта. Да купува и препродава. За чий му е да оборудва и собствена лаборатория до есента. Така разходите ще са 0. Нула.

 

 
Страница 105 от 121 ПърваПърва ... 55595103104105106107115 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •