Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 121 ПърваПърва ... 816171819202868118 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 1210
  1. #171
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В този постинг отговарям на въпросите в постинги, на ЛС и по телефона, в които ме питате къде изследвам сиропа за видовете захари и за ХМФ. Това е Габровската лаборатория към БАБХ. В страната има 13 такива лаборатории в следните градове - София, Благоевград, Варна, Враца, Габрово, Пловдив, Сливен, Хасково и Шумен. Така като гледам списъка, явно Габровската лаборатория е единствена в Централна Северна България.

    http://www.babh.government.bg/bg/labs.html

    По въпроса с времето за едно изследване - по принцип може да стане от сутринта до вечерта, но в момента всички лаборатории в страната са претоварени от работа с изследвания на болеста СИН ЕЗИК.

    На снимката по-долу можете да видите телефоните за контакт:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20140830_224343.jpeg
Прегледи:      738
Размер:	102.1 KB
ID:	1925

  2. #172
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето изследванията на първите 4 проби с инвертиран захарен сироп. За да е по лесно сравнението, всяка една проба съм я заградил с червен цвят, а съдържанието на ХМФ - със син. Също така съм написал при какви условия е правен сиропа в дадената проба. Ето снимката на протокола от изследванията:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Sugar01.jpg
Прегледи:      732
Размер:	166.2 KB
ID:	1926

    Кратък анализ:

    1. Първата проба от протокола (тази без номер) я взех след 16-часово бъркане при температура 40 градуса по Целзий. Резултатите от тази пробва вече ги обсъждахме в темата. ХМФ-то на тази проба е много малко, и това ми даде увереност да вдигна температурата до 55 градуса.

    2. Втората проба от протокола (тази с мой номер 1) я взех след още 24 часа престояване на първата варка пак при температура 40 градуса по Целзий. Вижда се че ХМФ-то вече се е вдигнало до 1.15 , а процента на инвертираната захар е нарастнал до 57.9% в абсолютни единици или това прави около 90% от всичката захароза. Неинвертирани са останали само 7.9% (10% от захарозата), но предполагам че в следващите дни при престоя си в бидона те също ще се доинвертитрат.

    3. Третата проба (тази с номер 2) вече е правена при 55 градуса и след 24 часа въртене се е сдобила с 0.38 mg/kg ХМФ. Благодарение на по-високата температура за това време се е инвертирала 2/3 от захарта. Какво е станало през вторите 24 часа с останалата 1/3 ще видим в сряда от пробата, взета тази суртин.

    4. Последната проба трябваше да бъде контролна проба с чист неинвертиран захарен сироп. Направих я по молба на Scitellator-а. Да, ама поредица от случайности объркаха добрите намерения. Аз накарах работниците да вземат проба от току що забъркания сироп, и те са го направили, но явно след като са сложили инвертазата. Ако шишето беше изследвано веднага - нямаше да има проблеми, но заради синия език пробата е била изследвана чак на другия ден (говорих с лабораторията), което означава, че процеса на инвертиране вече е работил може би 28-30 часа на стайна температура там в лабораторията. В края на краищата не можахме да научим какви са параметрите на чистата захар, обаче научихме какво става когато инвертирането се прави на стайна температура. Ако сравним тази проба с първата, виждаме че 16 часа с нагряване горе долу са равностойни на около 28-30 часа без нагряване.

    Ами това е до момента. Днес са дадени още 2 проби, но те са вече на сироп с гъстота 7:3, обработен при температура 55 градуса. Ако ще има някакво високо ХМФ, то трябва да е именно при днешните проби. С тях всъщност ще видим какъв е максимума на ХМФ-то, защото този сироп е правен при възможно най-високата температура и с възможно най-ниската киселинност.

    ПС: Между другото в лабораторията казаха, че имам учудващо малко ХМФ. Ха-ха ..... Виждали са били далеч по-големи стойности - по 30-40 mg/kg. Те казаха че в пресния мед ХМФ-то е някъде около 2-3 до 4 mg/kg, а като остарее или се нагрее става поне 10 пъти по-голямо. До 40 mg/kg обаче било безопасно. Поговорихме малко за апаратурата и за методите на изследване. Те ме увериха, че всичко е перфектно. Метода е съгласно БДС, а измервателната им апаратура е много прецизна. Вие сами виждате в протокола колко е възможната грешка - от 1 до 3 стотни от милиграма - тоест 1-2% от скалата при малките стойности на ХМФ и по-малко от 0.1% при високите стойности.

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Еее супер, спестил си много пари на бедния пчелар. Мерси за анализите. Значи който прави инверт от захар да забрави за хмф-то. Които използва мед вече да му мисли.
    Винаги може по-добре.

  4. #174
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами така излиза. Вярно е че при правене на сиропа вдигаме високи температури, но това е за 24 или максимум за 48 часа. При меда обаче това не е така. Той стои при температура 35 градуса месеци наред. При това положение наистина е нормално меда да има повече ХМФ от нашия сироп, особенно ако се застои в кошера повечко време. За киселинноста (PH) не говорим - тя е еднаква и при двете.

  5. #175
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ами така излиза. Вярно е че при правене на сиропа вдигаме високи температури, но това е за 24 или максимум за 48 часа. При меда обаче това не е така. Той стои при температура 35 градуса месеци наред. При това положение наистина е нормално меда да има повече ХМФ от нашия сироп, особенно ако се застои в кошера повечко време. За киселинноста (PH) не говорим - тя е еднаква и при двете.
    В тоя ред на мисли интересно е в края на зимата или началото на пролетта да се вземе проба за изследване на ХМФ от кошер който е зимувал само/предимно на инвертен сироп. То всъщност над какви стойности е вредно за пчелите?!? - над 30мг/кг ли?!!

  6. #176
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На база на резултатите от изследването взех решение за окончателната

    РЕЦЕПТА ЗА ИНВЕРТИРАНЕ НА ЗАХАРЕН СИРОП:

    1. Захар - 150kg (3 чувала по 50kg)
    2. Вода - 64L
    3. Инвертаза - 12g
    4. Лимонтозу - 20g (2 пакетчета по 10g)
    5. Разбъркване - 24 часа при плавно нарастваща температура от 20 до 45°
    6. Отстояване - 24 часа при температура 40°

    Наливат се в казана 64L вода. Пуска се бъркалката. Лимонтозуто се разтваря в 250g вода (една чаша) и се сипва в казана. Инвертазата се разтваря в 250g вода (една чаша) и се сипва в казана. Захарта постепенно се прехвърля от чувалите в кофа и плавно се изсипва в казана. Процеса трае поне 15-20 минути, като особенно внимание се отделя на последните 50kg захар. При тях нова кофа не се изсипва, докато захарта от предишната не потъне под вода. Включват се нагревателите (чак сега, не по-рано). Включва се автоматичната програма на машината и се оставя без надзор до следващата сутрин (24 часа). След това сиропа се прелива във втори казан с водна риза и нагряване, където отстоява още 24 часа при температура 40°, но без бъркане. Най-накрая се изпомпва в еднотонна цистерна и там отстоява поне още 1-2 седмици, докато му дойде времето да го налея в кошерите. При това отстояване на стайна температура се надявам инвертирането да приключи на 100%.


    За да може програмата на бъркането да е такава, каквато аз искам, изхвърлих оригиналния компютър на машините и си направих собствени табла със собствени компютри. Използвах промишлен контролер Siemens Logo 0BA6. Направих следната програма:
    1. 10 минути бъркане, 1 минута почивка на мотора (и разтвора)
    2. 10 минути бъркане, 2 минути почивка
    3. 10 минути бъркане, 3 минути почивка
    ........................ и така нататък след всеки цикъл увеличавам времето на почивка с 1 минута
    N. 10 минути бъркане, 39-40 минути почивка - нещо подобно се получава след 24 часа работа на програмата.

    Ако тока спре, Logo-то помни докъде е стигнала програмата, и след идването на тока възстановява работата си с верните минути за работа и почивка. Времето за работа по време на всеки един цикъл съм го фиксирал на 10 минути, но това е параметър, който може да се настройва от потребителя. Всичко съм го оформил в една малка кутия от ел. табло за 8 предпазителя. В нея освен Logo-то има и един трифазен предпазител за мотора и един еднофазен за нагревателя на казана. На самото Logo има екранче, на което е показано в кой цикъл се намира в момента, както и цъкат едни секунди и минути за да се ориентира потребителя колко остава до края на цикъла. Сложил съм и едно ключе с три положения - STOP, Програма 1 и Програма 2. Програма 1 е всъщност тази, която вече описах. Програма 2 представлява непрекъснато въртене на мотора. Тя се използва по време на първоначалното зареждане със захар, а след това се включва на Програма 1 с постепенно нарастващите почивки на мотора и сиропа.

    Ха-ха..... това табло с Logo-то и програмата мога да го обявя за продан на цена себестойност на вложените материали + 10% печалба. Това за тези от вас, които решат да си направят машини, но ги е страх от електроника и програмиране.

  7. #177
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Ами за да е пълна информацията, която както виждам не представлява търговски интерес за теб дай и следните данни:
    - обем на казана;
    - мощност на двигателя на бъркалката;
    - мощност на нагревателя на водната риза;
    - цена на таблото с електрониката.
    И всеки, който има желание да си го направи. Мисля, че такъв съд ще върши работа и за друго.
    И аз имам едно питане: Каква е гъстотата (вискозитета) на готовия сироп? Не ми трябват цифри, а само на какво може да се оприличи?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #178
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Поздрави за успеха!

    150/64
    Това е 70% захар и 30% вода грубо
    Замислих се да си направя нещо подобно, но по-малко.
    Колко струваше помпата, ако можеш да кажеш.

  9. #179
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ами за да е пълна информацията, която както виждам не представлява търговски интерес за теб дай и следните данни:
    - обем на казана;
    - мощност на двигателя на бъркалката;
    - мощност на нагревателя на водната риза;
    - цена на таблото с електрониката.
    И всеки, който има желание да си го направи. Мисля, че такъв съд ще върши работа и за друго.
    И аз имам едно питане: Каква е гъстотата (вискозитета) на готовия сироп? Не ми трябват цифри, а само на какво може да се оприличи?
    Обема на казана е точно 200L до горен ръб. Аз слагам в него 214kg вода и захар и след пълното разтваряне остават някъде около 15 сантиметра до горния ръб. Изкушавам се в една варка да сложа още 25kg захар и 10L вода, защото казана ще ги събере, но няма да остане място за пяната, ако се появи. Да, при една от варките ми се появи пяна с дебелина около 10 сантиметра. Това е когато се слага мръсна захар. Тази пяна трябва да се изгребе и да се изхвърли в казана с ракия, защото всичката мръсотия се е концентрирала в нея.

    Мощноста на двигателя на бъркалката е 1.1kW. Мотора е трифазен. Има и редуктор, който осигурява бавни обороти на бъркалката - някъде около 30 в минута.

    Мощноста на нагревателя на водната риза не я знам, но съдейки по скоростта на нагряване стигам до извода, че е някъде около 1kW. Когато премеря тока, ще ти кажа по-точно.

    Цената на таблото с предпазителите и електрониката трябва да я калкулирам. По груби разчети вероятно ще се окаже някъде на ниво около 400 лева, от които самото Logo е 250 лв.

    Гъстотата (вискозитета) на сиропа е следната:
    Горещ сироп - нещо като двигателно масло за лека кола.
    Сироп, престоял във фризера при минус 15-20 градуса - гъстотата е като на меда.

  10. #180
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Поздрави за успеха!

    150/64
    Това е 70% захар и 30% вода грубо
    Замислих се да си направя нещо подобно, но по-малко.
    Колко струваше помпата, ако можеш да кажеш.
    Ами старата ми помпа съм я купувал от тука и струваше 360лв.
    http://www.dionislab.bg/каталог/обор...-51-09_-detail

    Тази старата помпа преди 2 дена я дадох на базата в Ловеч, а за базата в Габрово купих с 2 пъти по-голям дебит на почти същата цена - 370 лв.
    http://www.vinar.bg/index.php?page=p...rid=22&pid=246

    Ако търсиш нещо по-малко, купи си най-малката помпа от серията. Тя струва само 200 лева.
    http://www.vinar.bg/index.php?page=p...rid=22&pid=253

 

 
Страница 18 от 121 ПърваПърва ... 816171819202868118 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •