Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 104 от 121 ПърваПърва ... 45494102103104105106114 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,031 до 1,040 от общо 1210
  1. #1031
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    rosty_sz


    Подхванах подхранването с инвертиран сироп през зимата, поради елементарната причина, че през последната зима моите пчели упорито не вдигаха твърдата немска подхранка. Не знам дали беше заради големия студ през януари, но когато чукна февруари упоритостта им продължи. Може би се дължеше на това, че поради силния и дълъг студ майките не снесоха през януари и нямаше пило, а през февруари, когато вече се появи пило, семействата ми бяха тотално отслабнали и нямаше кой да се качи, за да вземе подхранка. Тогава, някъде около 20 февруари се принудих да отварям кошерите и да разпечатвам мед, заради изтънелите венци; обръщах рамки за да срещна рамки с мед с такива без мед, имах доста с мед изяден на половината рамка и т.н. Вече около 5-10 март разменях местата на силни и слаби семейства, за да налетят пчели на слабите. Абе, беше трагедия, но спасих повечето семейства.
    Напълно съм солидарен с теб, че не трябва да се подхранва цяла зима. Предпочитам да го правя най-рано след Коледа, а след 10 януари си е вече задължително. Аз по принцип давам храна в хранилката, ако семейството има пило, се качва, ако няма не се качва.

    Сега си мисля, че при мен се намесиха два фактора. Нозематоза и силен продължителен студ, който принуждаваше семействата да отиват на комин само нагоре, времето не се отпускаше и кълбото не се местеше. Имах голям подмор на оцелелите, а в умрелите имаше между 20 и 30 хиляди пчели. Тази година се надявам да не е проблем, в смисъл, че вече два пъти третирам за нозематоза, в кошерите имам между 15 и 20 килограма мед, а и другата седмица ще правя преградна стена на северната страна на пчелина с цел да избягна създаването на студеното течение през зимата. През последната зима тъкмо в северната част на пчелина семействата масово измряха.

    Значи, според теб, през студената зима, януари и първата половина на февруари, спокойно можем да подхранваме с инверт, вместо с твърда храна. Ами ако дадем смес от инверт и захар, как ще е?

  2. #1032
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Разбирам от написаното, че немската храна е била в хранилката, по добре да е отгоре рамките и пчелите да имат достъп до нея постоянно.

  3. #1033
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    22
    Може ли някой да ми обясни къде ми е грешката че инвертирания сироп който направих стана на паста. 3-4 месеца се задържа течен и после със застудяванетопочнаха да се появяват кристалчета и в момента е като паста. Не вкисва сладък си е но сстава на паста.

  4. #1034
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Прочети темата и ще разбереш.

  5. #1035
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от stefarata Виж публикацията
    Може ли някой да ми обясни къде ми е грешката че инвертирания сироп който направих стана на паста. 3-4 месеца се задържа течен и после със застудяванетопочнаха да се появяват кристалчета и в момента е като паста. Не вкисва сладък си е но сстава на паста.
    С рецептата, 70% заха 30% вода винаги кристализира,аз я промених на 60% захар 40% вода и спря да кристализира.

  6. #1036
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    22
    Благодаря. Ще го имам предвид

  7. #1037
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от stefarata Виж публикацията
    Може ли някой да ми обясни къде ми е грешката че инвертирания сироп който направих стана на паста. 3-4 месеца се задържа течен и после със застудяванетопочнаха да се появяват кристалчета и в момента е като паста. Не вкисва сладък си е но сстава на паста.
    Това говори, че си направил сиропа много добре. Имал е водно съдържание, като на добре узрял мед. Затова е кристализирал, като меда. Винаги можеш да го втечниш чрез загряване или добавяне на вода.

  8. #1038
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ето какво още се произвежда:http://bg.toshev.eu/bbf-super-isuit-82-anticristal/
    Чудя се само защо не му докарват ХМФ по-ниско, след като се оказва, че не е трудно. Предполагам, че този, антикристализиращия, е с много високо съдържание на фруктоза. По технологиите на преработка на нишесте има такива сиропи с 90% фруктоза, ама са си сериозна химия технологично. Горе-долу това търся, като заместител на питките, за да наливам пити и да ги поставям като хранителна надставка. За фруктозата пише, че още над 45% относителна влажност на въздуха започва да абсорбира влага. Това на мен ми говори, че незапечатаните пити със високофруктозен сироп ще поемат излишната влага от кошерния въздух, а няма да го овлажнят допълнително. Освен това, поетата влага ще овлажнява най-много повъхностния слой сироп в килийките, което ще благоприятства вземането му от пчелите, подобно напръскването с вода на разпечатаните пити с мед.
    Ако разсъжденията ми дотук са верни, за мен правенето на сироп е по-лесна операция от месенето на питки. Наливането му в празни пити не мисля, че е трудно. Може, след центрофугиране, вместо да се дават празните пити на пчелите за почистване, директно да се наливат със сироп и да се складират в корпуси, готови за поставяне върху плодника след приключване на пашите. Поставянето на един такъв незапечатан корпус, пълен със сироп, върху плодника ще стимулира ли пчелите да хранят майката за есенното снасяне? Ако още носят прашец, както обикновено, може дори да го запечатат. Кълбото ще се захване за тези пити, така грижата за пролетно подхранване и разширяване ще отпадне. Преди първата паша, при прегледа, неизконсумираните пити сироп може да се отстранят за центрофугиране /трябва да са предварително белязани/, за да не се появят във меда нежелани съставки. Извадените пити със сироп може да се центрофугират, предполагам, сиропа ще е годен за повторна употреба за отводки и т.н.
    Работа по този начин ще позволява по-пълно изземване на меда от семействата и гарантира зимуване върху храна с гарантирана стерилност и състав. Може в такава храна да се добавят вещества за лекуване или профилактика на разните пчелни болести, вместо да се слагат ленти, да се накапват или опушват.
    Най-тежката операция при такава организация ще е разнасянето на пълни корпуси до пчелина за раздаването им по кошерите.
    Това са мои умозрителни предположения, не съм пробвал. Засега търся подходящия състав на сиропа и като гледам,май съм го намерил. Остава да се отстрани проблема с ХМФ /да влезе в норма под 3/.
    В модерните фабрики за производство на глюкозо-фруктозни сиропи ензимите вече не се наливат във разтвора, а са имобилизирани /закрепени/ върху твърд носител в реакционната колона. По този начин ензимите не остават в готовия сироп, та да излизат после на анализи. Така че високофруктозен сироп /90%/ за подобрител на пчеларския инвертиран сироп може да се купува готов и да се добавя в нужния процент.
    Всичко това го мисля от гледната точка на оптимизиране разходите за труд при промишлено пчеларство. При положение, че вече има патентован и заявен за производство синтетичен /изкуствен/ мед, трудно различим от естествения, работата с пчелите за в бъдеще ще бъде поставена в още по-тежка конкуренция.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #1039
    Щом съдържа "пчелен прашец", кое му е стерилното?

  10. #1040
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Щом съдържа "пчелен прашец", кое му е стерилното?
    Аз говоря за този втория, който се явявал подобрител на останалите сиропи с цел предотвратяване на кристализация.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 104 от 121 ПърваПърва ... 45494102103104105106114 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •