Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 97 от 121 ПърваПърва ... 47879596979899107 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 961 до 970 от общо 1210
  1. #961
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Едно е да подхранваш, друго е да вадиш мед от захар, нещо ги смесваме тези понятия из последните страници от тази тема.
    Когато е в граници е подхранване, а когато се прекалява и дори не се спира е вадене на мед от захар/инверт/. Всеки обаче подхранва. Само периода е по - дълъг.

  2. #962
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Че каква е разликата дали ги храниш със захар или с инвертен сироп? Захарният мед е точно толкова фалшив, колкото и този с повишена инветазна активност, само дето по-трудно се хваща. ... една от най-продаваните стоки на изложенията са сироп, питки и добавки...
    Разликата е такава, че съобразно технологията за отглеждане на пчели е допуснато -7 % (по помен ) изкуствени захари, като наличност (остатък ) в меда. В меда не трябва да има наличност на изкуствена инвертаза. Нейната наличност показва, че има обработени изкуствени захари, демек -опит за фалшификация (фалшив мед ). Когато има повече захар в партида мед, може да се коригира с партида без захар. Когато има инвертаза (изкуствена ), тя винаги излиза.
    Точно програмистите купуват питки и сироп в несвяст. Точно с програмите се разви този бизнес. Те са мнозинство тук, затова няма коментари. Всички са "чисти" и проблемите идват видиш ли от луната.
    пп. Пак да те питам : защо не върви нашия мед в Европа.

  3. #963
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    От пет години съм си изхвърлил хранилките и от тогава увеличих добивите двойно,подхранвам само като разпечатвам мед зад преградната дъска.Сироп получават само отводките и то по 1-2 хранилки ,ако няма паша в момента на създаването им.Винаги правя отводки на единия пчелин и ги местя на другия за да се запази летящата пчела и няма проблеми с храна и вода.

  4. #964
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    От пет години съм си изхвърлил хранилките и от тогава увеличих добивите двойно,подхранвам само като разпечатвам мед зад преградната дъска.Сироп получават само отводките и то по 1-2 хранилки ,ако няма паша в момента на създаването им.Винаги правя отводки на единия пчелин и ги местя на другия за да се запази летящата пчела и няма проблеми с храна и вода.
    А, да те попитам: Имал ли си суша, дъжд няма с месеци всичко изгоряло, пчелите не са събрали и да приживеят, и месец! И аз до преди 7-8 години не подхранвах, хранилките ги бях изпогубил, НО в последните години, за да ги спася подхранвам!

  5. #965
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Тая година два месеца не валя,след слънчогледа,но имаха много мед от преди и магазините бяха пълни и не съм хранил грам,ядоха си от техните запаси.Някои колеги от лакомия им извадиха меда и после се наложи да хранят.

  6. #966
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Има райони дето след слънчогледа няма нищо, пустош... Колегите издръскват меда до дупка, и вкарват по 20 кила инверт. Това е практика не само на порграмистите, а и на болшинството пчелари в тези райони. Незнам защо само програмаджиите нападате!
    Ранна пролет това упражнение се повтаря, потретя докато дойде главната паша. Ами няма как след тези вливания меда да няма инвертаза.
    Затова пчеларството по бай Тошево време беше на региони и то региони където такова наливане със захар не е необходимо.
    Дядо ми гледаше дестина кошера, после баща ми ги увеличи на 30-40, сега ги направих 60. Захарта рядко достига до кошерите и то само до отводките по хранилка, две! Като се има предвид, че баба и дядо бог да ги прости работиха в захарни заводи Горна Оряховица.
    Тази година направих след слънчогледа петнадеситина отводки. Сушата август месец беше голяма и се наложи да изядат около 30 кг. захар. Направих отводките с по 6-7 кила мед. Всичко обърнаха на пчели и изпразниха питите до дупка. Има случай когато нямаш друг избор и храниш, за да ги спасиш. Основните семейства и по-ранните отводки нямаха нужда от подхранване.
    Затова нека не анетемосваме захарта и нейните производни, защото съм убеден че няма пчелар който да не я ползва. А ако прекупвачите спрат да изкупуват инвертния мед, и тези практики ще се прекратят! Ако е така както казва Атанасов, нещата в тази насока ще си дойдат на мястото много бързо. Както се казва: Ще поживеем, ще видим!
    Този пост е редактиран от nikawr; 03.10.2017 в 12:47.

  7. #967
    При мен е така както го описва nikawr, след слънчогледа няма нищо но не ги издрусвам до капка. Практикувам два корпуса и един-два магазина. По време на слънчогледа майката са е свалили най доло, в първи корпус. От там нищо не взимам, всичко нагоре е за мен, ако след центрофугирането са успели в втория корпус да качат нещо, обикновено 2-3 рамки им го превъртам да си го качат. Целия август подхранвам с зах. сироп до първата седмица на септември
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #968
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    ... Целия август подхранвам с зах. сироп до първата седмица на септември
    АНАТЕМА!!!!!!!! ; ))))))))))))))))))))))))))))

    Сега сериозно: със захарен сироп ли храниш или с инверт?

  9. #969
    Ник само с захарен сироп, два пъти седмично до 10 септември, не съм фен на инверта.... После им давам почивка от мен (гледам аз да се зазимя с вино и ракия,че зимата е дълга :D) и отварям януари да им подам по едно кило твърда храна, февруари ако е нужно пак
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #970
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Ник само с захарен сироп, два пъти седмично до 10 септември, не съм фен на инверта.... После им давам почивка от мен (гледам аз да се зазимя с вино и ракия,че зимата е дълга :D) и отварям януари да им подам по едно кило твърда храна, февруари ако е нужно пак
    Януари и февруари даваме и ние по кило храна, но до сега винаги след като изкараме слънчогледа работата по пчелите се свежда до това третираме и края на август да изкараме още някоя друга тенекия мед. После затваряме и едно третиране само! Таз година само 2 тенекии от августовския треволяк, голяма суша и ако не е реката незнам, може би щяхме да храним и основните... За първа година правим такива отводки след слънчогледа, но при тая суша отводките не могат да си съберат за себе си, а камо ли за пило да правят... Обаче таз година гроздето с висока захарност и виното ще е да е пивко!

 

 
Страница 97 от 121 ПърваПърва ... 47879596979899107 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •