Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 121 ПърваПърва ... 6789101858108 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 1210
  1. #71
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Декристализатора звучи наистина като добър вариант.Има правени стари перални които също вършат работа.Въпроса е да не се прекалява с температурата за да не карамелизира захарта.Когато инвертираш сироп,се замисли как преработват пчелите нектара и създай възможно най-близките условия.Според мен,много важно условие е обогатяването с кислород и интензивното изпарение.

  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    По-рано попитах дали има някаква полза да се сварява сиропа, но никой не коментира. Може да ви се струва глупаво ама и страха от карамелизация при приготвяне на по-гъст сироп също не ми е ясно защо е. Има някаква опасност за пчелите както с ХМФ ли?

  3. #73
    Наблюдател
    Регистриран
    27.04.2014
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от Veliko Tachev Виж публикацията
    А какво става при сваряването на захарния сироп? Винаги ми е било чудно? Има ли смисъл да се заварява сиропа или не?


    Няма смисал даже напротив само трябва да се следи да се разтворят кристалите напълно . Когато заври или рагне да завира се образуват малки мехурчета които улесняват после кристализацията , а по лошото е че започва разлагането на захаридите и образуването на карамел (д глуконова киселина която е канцерогенна)

  4. #74
    Наблюдател
    Регистриран
    27.04.2014
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Този който го продават има по няколко години трайност. Приготвеният с ензим също би трябвало да е с дълъг срок на трайност. Аз съм си направил в едно малко бидонче за проба, и вече няколко месеца не е мръднал.
    Когато приготвения захарен сироп е със повече от 66 градуса по брикс или това е 6 килограма захар на 3 литра вода траиноста му е практически вечна . този който го продават е 70 по Брикс а меда е 72 . Пцхелите са открили как да го сахранят и ние няма да открием топлата вода . Затова правете сиропа по концентриран от 2:1 и нямате проблем а за по ниска концентрация добавяите киселината след приключване на инвертирането или по моята схема 24 часа по късно . И най добрата киселина против развала е сернистата киселина ползва се за обработка на захарни разтвори да се убият дивите дрожди .
    Този пост е редактиран от Sofiqnec; 09.08.2014 в 18:49. Причина: допълнение

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз ползвам точно кристалите като показател за инвертирането.Щом са се разтворили напълно при 35гр.(след 10-14 дена,зависи от качеството на захарта) това за мен е признак,че сиропа е готов.Докато не изчезнат и придобие нужната гъстота не спирам да поддържам 35гр. плюс регулярно разбъркване.Различните видове захар се представят различно.Ако сте гледали как се приготвят руските помадки,сте видели бялата пяна,която се отделя на повърхността при варенето на сиропа.Тази пяна се изхвърля.Почти същото се получава и при инвертирането - някои видове захар образуват повече пяна,други,много малко.За мен, повечето пяна е признак за химия в захарта.Ако пяната е много в края на процеса,я обирам и отива в джибрите.Ако захарта е скапана,може да отнеме повече време за да се разтворят кристалите.Процеса винаги може да се ускори с добавяне на допълнително количество мед.

  6. #76
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Sofiqnec Виж публикацията
    Когато приготвения захарен сироп е със повече от 66 градуса по брикс или това е 6 килограма захар на 3 литра вода траиноста му е практически вечна . този който го продават е 70 по Брикс а меда е 72 . Пцхелите са открили как да го сахранят и ние няма да открием топлата вода . Затова правете сиропа по концентриран от 2:1 и нямате проблем а за по ниска концентрация добавяите киселината след приключване на инвертирането или по моята схема 24 часа по късно . И най добрата киселина против развала е сернистата киселина ползва се за обработка на захарни разтвори да се убият дивите дрожди .
    Да, моят инвертиран сироп е точно в такова съотношение - 7 кг захар на 3 литра вода.

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    При направата на захарен сироп нивото на разтвора пада не защото водата се изпарява, а защото молекулите на захарта (глюкозата, фруктозата) се вмъкват между молекулите на водата. То това си личи и по специфичното тегло, което нараства от 1.0 и става на 1.3-1.4 kg/L.

    Аз никога досега не съм правил инвертиран сироп, но следя с внимание темата и тази година мисля да пробвам. Според мене идеалната машина за тази цел е декристализатора на LYSON. Представлява съд с обем 50, 100, 150 или 200 литра, с монтирана на него бавнооборотна бъркалка. Съда има водна риза с терморегулатор, посредством която може да се регулира температурата на течността вътре в него. Има си и програматор, посредством който може да се направи програма от типа "толкова часа при тази температура, после още толкова при друга, още толкова при трета и т.н.".

    Два такива декристализатора в момента ги използвам за бързо разтваряне на захарта и направата на захарен сироп. Отнема буквално 1 цигара време, докато 100kg захар се разтворят напълно при стайна температура на водата. А сега като ви чета рецептите, стигам до извода, че тези декристализатори са идеални за целта (получаване на инвертиран сироп). Само трябва да се включи терморегулатора, да се направи програма с необходимата температура и часове, и да се сипе кило мед или инвертаза. И останалото машината ще го направи сама с вярната температура и вярното време за бъркане.

    Препоръчвам ви ги тези декристализатори. Голямо облегчение са. Буквално се родихме, откакто ги пуснахме в експлоатация. Разтварянето на захар става бързо и лесно, а сега по всичко изглежда, че и инвертиран сироп ще си правя на майтап и с минимално количество вложен човешки труд.
    Ако тръгнеш даправиш инвертиран сироп по рецептата с меда, ще ти трябват няколко стотин декристализатора - едно зареждане отнема около 2 седмици. Дори и при ползването на ензима пак може би би било по-удачно в по-голям съд, или трябва да почваш от сега още.

  8. #78
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колеги,аз приготвям инвертирания сироп по следния начин - кипвам филтрирана вода(кана Брита) и наливам в захарта.Съотношението е 7:2:1(захар/вода/мед).Бъркам докато разтвора се охлади до към 38-40гр. и добавям меда,отново бъркам,след което съда го поставям в по-голям съд с вода в който е включен нагревател за аквариум.Имам и 25W и 75W и двата вършат работа.Периодично разбърквам с бъркалка за бои и дрелка.Съдовете са открити през цялото време и излишната вода се изпарява лесно.В рамките на 12 дена сиропа придобива консистенцията на гъст мед,а кристалите са напълно стопени(инвертирани). Според мен водното съдържание е по-малко от 20% тъй като нивото в кофите видимо спада поне с два пръста за тези 12 дена,а поначало то е 20% още при направата на сиропа (7+2+1).Не виждам как при ниво 18-19% може сиропа да се развали.Не прибавям нищо друго освен мед.Според мен така приготвен сироп би издържал няколко години ако се съхранява на тъмно,сухо и не много горещо място.Тази година смятам да инвертирам сироп който да ми стигне за два сезона и да не се занимавам догодина.
    Бая ще са ти големи съдините, щом ще успееш за два сезона да се запасиш...

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Не са изобщо големи.Принудих се на тази стъпка поради грешка която допуснах като аматьор.Последното вадене на мед се оказа неправилно.Не бях вадил меда на 5 кошера,който мед бяха почнали да свалят поради спиране на пашата.След това е тръгнало нещо,пчелите са попълнили наново и аз като извадих всичко, се оказа,че меда не е още узрял(новия),вследствие на което меда е течлив и не смятам да се излагам пред клиентите.Ще го използвам за инвертиране,още повече,че инвертазата в него е още по-активна от зрелия мед(така си мисля).Та затова ще залагам повече тази година.Иначе имам изба в която температурата е сравнително постоянна,а с обезвлажнител мога да регулирам влажността на въздуха.Това ще ми позволи да инвертирам и есента без проблеми.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    ХМФ-то се образува от нагряването на захарите най-вече фруктозата, като наличието на киселина е катализатор. Така че и без добавянето на киселина към сиропа в резултат от нагряването на сместта при инвертирането хмф ще има, въпроса е в какви дози. Значи по-добре инвертирането да се прави по-дълго време на по-ниска температура и по възможност без мед и подкиселяване а с инвертаза. Бърз полеви тест предлага фирмата Мерк.
    http://www.merckmillipore.com/INTL/e...r_orderingcomp
    http://products.thomassci.com/reflec..._104877737.php

    Цената е към 200 лева за 50 теста (по 4 лева за партида сироп), което не ми се вижда скъпо. Остава някой с възможности (като Матеев ) да си поръча повече и да ни препродава.

    В добрия мед нивата на ХМФ са между 3-10 мг/кг. Нива над 30мг/кг. се считат за токсични за пчелите.

    HMF (hydroxymethylfurfural) is formed in honey and high fructose corn syrup (HFCS) at high temperatures due to acid-catalyzed dehydration of hexose sugars, with fructose more prone to its formation. HMF above 30 ppm (parts per million) is considered toxic to honey bees. HFCS with such levels of HMF has been found to cause high mortality in cage studies (LeBlanc et al., 2010), as well as higher mortality than bees infected with Nosema ceranae (Z.Y. Huang, unpublished data).
    Дори за нас трябва да се внимава с всички храни с глюкозо-фруктозен сироп и да не ги подлагаме на термична обработка.
    Fact #1) HMF has been linked to DNA damage in humans. (See citation below.)
    Fact #2) When HMF breaks down in the human body, it breaks down into substances that may be even more harmful than the HMF itself. (Similar to the way in which aspartame breaks down into formaldehyde, formic acid and other potentially harmful chemicals.)
    These are bombshell revelations about the potential dangers of high-fructose corn syrup. There's no such thing as "raw" or "cold-pressed" HFCS. It's all subjected to high temperatures during processing, meaning that all HFCS may be generating some level of the HMF contaminant before it's even put into foods.
    And then, once it's added to manufactured food items, it's often cooked again! This second cooking could theoretically generate even more HMF, further contaminating the food with potentially dangerous chemicals.

 

 
Страница 8 от 121 ПърваПърва ... 6789101858108 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •