Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 121 ПърваПърва ... 567891757107 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 1210
  1. #61
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    А какво става при сваряването на захарния сироп? Винаги ми е било чудно? Има ли смисъл да се заварява сиропа или не?

  2. #62
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Цитат Първоначално публикувано от Sofiqnec Виж публикацията
    6 кила захар 0.5 фруктоза 6 литра вода загрявате до пално разтваряне оставяте за една нощ да протече инверирането и на другия ден може да похранвате . за късно дозапасяване се прави сащото но се слагат не 6 а 3 литра вода . ако държите да подкиселявате за да не се разваля добавете киселината 24 часа след приготвянето на сиропа и имате инвертен сироп без хмф. Изосуит е пална отрова за пцхелите и за хората също . Фруктоза се продава в магазините и аптеките и струва 2,30 за половин кило.
    Без добавянето на киселина, за колко време ще се развали?
    "Човек е щастлив, когато е отпратил миналото, забравил злобата, не чака от никой нищо...

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от de4o82 Виж публикацията
    Без добавянето на киселина, за колко време ще се развали?
    Този който го продават има по няколко години трайност. Приготвеният с ензим също би трябвало да е с дълъг срок на трайност. Аз съм си направил в едно малко бидонче за проба, и вече няколко месеца не е мръднал.

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,аз приготвям инвертирания сироп по следния начин - кипвам филтрирана вода(кана Брита) и наливам в захарта.Съотношението е 7:2:1(захар/вода/мед).Бъркам докато разтвора се охлади до към 38-40гр. и добавям меда,отново бъркам,след което съда го поставям в по-голям съд с вода в който е включен нагревател за аквариум.Имам и 25W и 75W и двата вършат работа.Периодично разбърквам с бъркалка за бои и дрелка.Съдовете са открити през цялото време и излишната вода се изпарява лесно.В рамките на 12 дена сиропа придобива консистенцията на гъст мед,а кристалите са напълно стопени(инвертирани). Според мен водното съдържание е по-малко от 20% тъй като нивото в кофите видимо спада поне с два пръста за тези 12 дена,а поначало то е 20% още при направата на сиропа (7+2+1).Не виждам как при ниво 18-19% може сиропа да се развали.Не прибавям нищо друго освен мед.Според мен така приготвен сироп би издържал няколко години ако се съхранява на тъмно,сухо и не много горещо място.Тази година смятам да инвертирам сироп който да ми стигне за два сезона и да не се занимавам догодина.

  5. #65
    Наблюдател
    Регистриран
    28.06.2014
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    gr.Tervel
    Не се ли получава много гъст сироп?Консистенцията на меда е около 72%,а тука се получава към 80%.
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колеги,аз приготвям инвертирания сироп по следния начин - кипвам филтрирана вода(кана Брита) и наливам в захарта.Съотношението е 7:2:1(захар/вода/мед).Бъркам докато разтвора се охлади до към 38-40гр. и добавям меда,отново бъркам,след което съда го поставям в по-голям съд с вода в който е включен нагревател за аквариум.Имам и 25W и 75W и двата вършат работа.Периодично разбърквам с бъркалка за бои и дрелка.Съдовете са открити през цялото време и излишната вода се изпарява лесно.В рамките на 12 дена сиропа придобива консистенцията на гъст мед,а кристалите са напълно стопени(инвертирани). Според мен водното съдържание е по-малко от 20% тъй като нивото в кофите видимо спада поне с два пръста за тези 12 дена,а поначало то е 20% още при направата на сиропа (7+2+1).Не виждам как при ниво 18-19% може сиропа да се развали.Не прибавям нищо друго освен мед.Според мен така приготвен сироп би издържал няколко години ако се съхранява на тъмно,сухо и не много горещо място.Тази година смятам да инвертирам сироп който да ми стигне за два сезона и да не се занимавам догодина.
    А иначе се получава като стойност около 1,33лв. на литър,което е добре.

  6. #66
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    А ако ти трябва да приготвиш 100кг.с Брита.Аз го правя така:Бидон 150л.,нагревател с регулатор ,стационарна бъркалка,кран долу.30% вода 1г.инвертаза на 10кг.захар.Непрекъснато въртене при 38-45 градуса24-36 часа.Става перфектна,пчелите си облизват мустаците.Ако е с 20%вода може направо в тенекията,шегувам се.Не че в мрежата няма такъв подобрен.

  7. #67
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Прав си колега.Пиша за водата просто информативно,в смисъл че водата е малко омекотена,иначе решения бол.Разтвора наистина става гъст,но така решавам проблема с вкисване,защото при толкова нисък процент вода,няма как да протичат тези процеси.Самата захар е консервант.

  8. #68
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от NHH Виж публикацията
    Колега би ли споделил как е протекъл процеса при теб? Говоря за параметри като време например,добавял ли си някаква киселина (лимонена или оцетна ,за вдигане на киселинност). ако може сподели малко подробности,мисля че ще бъде полезно не само на мен?
    При мен нещата протичат по следният начин. Ползвам 10/11 литрови пластмасови туби. Пълня предварително изворна вода, понеже тази от мрежата в Добрич е много лоша. Захар 6/7 кг на туба, съответно 0.6/0.7 г инвертаза и накрая допълвам с вода, като обикновено оставям около 1 литър празно място. Слагам тубите в багажнника на колата и ги оставям да се бълникат няколко дни. Така са хем на топло /лятото/, хем на тъмно, хем захарта се разбива. Добрият вариант е оставеният 1 литър празно пространство да се допълни с чай /мащерка, червено подъбиче или друг/, но ако не съм имал време да направя такъв го допълвам с вода или го оставям така както е. По този начин в тубите се получава сироп в съотношение 1:1, но за есента може захарта да бъде и повече. Ще гледам да измеря рН-то на инвертирания сироп и да споделя резултата.

  9. #69
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    ........... Според мен водното съдържание е по-малко от 20% тъй като нивото в кофите видимо спада поне с два пръста за тези 12 дена,а поначало то е 20% още при направата на сиропа (7+2+1)...........
    При направата на захарен сироп нивото на разтвора пада не защото водата се изпарява, а защото молекулите на захарта (глюкозата, фруктозата) се вмъкват между молекулите на водата. То това си личи и по специфичното тегло, което нараства от 1.0 и става на 1.3-1.4 kg/L.

    Аз никога досега не съм правил инвертиран сироп, но следя с внимание темата и тази година мисля да пробвам. Според мене идеалната машина за тази цел е декристализатора на LYSON. Представлява съд с обем 50, 100, 150 или 200 литра, с монтирана на него бавнооборотна бъркалка. Съда има водна риза с терморегулатор, посредством която може да се регулира температурата на течността вътре в него. Има си и програматор, посредством който може да се направи програма от типа "толкова часа при тази температура, после още толкова при друга, още толкова при трета и т.н.".

    Два такива декристализатора в момента ги използвам за бързо разтваряне на захарта и направата на захарен сироп. Отнема буквално 1 цигара време, докато 100kg захар се разтворят напълно при стайна температура на водата. А сега като ви чета рецептите, стигам до извода, че тези декристализатори са идеални за целта (получаване на инвертиран сироп). Само трябва да се включи терморегулатора, да се направи програма с необходимата температура и часове, и да се сипе кило мед или инвертаза. И останалото машината ще го направи сама с вярната температура и вярното време за бъркане.

    Препоръчвам ви ги тези декристализатори. Голямо облегчение са. Буквално се родихме, откакто ги пуснахме в експлоатация. Разтварянето на захар става бързо и лесно, а сега по всичко изглежда, че и инвертиран сироп ще си правя на майтап и с минимално количество вложен човешки труд.

  10. #70
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Сигурно е така,но има и изпарение,защото първите няколко дни водата е най-отгоре,а отдолу е по-високата концентрация и неразтворената захар.Всички знаем какво става когато капнеш мед някъде лятото - след една седмица капката се е смалила и почти втвърдила,което показва,че изпарение винаги е налице при подходяща въздушна влажност и температура.

 

 
Страница 7 от 121 ПърваПърва ... 567891757107 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •