Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 121 ПърваПърва ... 747555657585967107 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 1210
  1. #561
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Късно е да храниш с гъст сироп опитай 1 към 1. 1,3 кг захар на 1,3 литра вода и 4 грама лимонена киселина от това става 2 литра сироп 1 към 1. не го смесвай с мед. 1 към 1 е най-близо до цветния нектар. Това е много гъст сироп на 800 мл 3 кг захар, как да го вземе бързо.
    Макар и трудно те вече го усвоиха и няма повече да подхранвам.А това ,че е гьст... просто го направих по кнгата и за това бях задал пьрвия вьпрос ,но то вече кьсно.И все пак благодаря колега.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  2. #562
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    До тук добре! А сега, да очакваме висококачествен инвертиран сироп с ниско ХМФ и нормални цени с марка "МАТЕЕВ". Надявам се през февруари на Плевенското изложение

  3. #563
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    36
    Здравейте искам да ви попитам.По скоро за идея как един нормален пчелар, може да си направи сироп в малки количества.Примерно по 10-15л на варка.

  4. #564
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    36
    Аз си мислех за тенекия със подгряване от подово отопление и изолирана дали ще има проблем ако не се разбърква постоянно.А примерно на час два да се пуска?

  5. #565
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Прочети темата от начало, също и тази: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=191 и ще си отговориш на въпросите.

  6. #566
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Сигурно по 20 човека на ден ме питат в скайп, фейсбук, във форума, по телефона...едно и също нещо.
    Моля прочетете темите и ако нещо не е ясно... с радост ще го обясня, но разберете, че не мога по цял ден да стоя на телефона и да пиша във форума или в скайп.
    Гледам да отговарям публично на въпростите и не е нещо лично, просто нямам свободно време.

    В момента актуалния въпрос е инвертиране на сироп с киселина.
    Към момента инвертирането с витамин C се очертава като най-бързия и лесен начин. След инвертирането се добавя сода за хляб и образуването на ХМФ спира.
    Най-лесният и компромисен вариант:
    1. Добавя се 2гр Витамин C / кг сироп
    2. Бъркане, бъркане, бъркане
    3. Добавя се сода за хляб докато pH стигне 3,5-4,0-4.5 макс

    На дълго и на широко обяснено:

    Вижте на мин 39:30.


    Това което на никой не му прави впечатление в лекцията е, че 1% от 100кг сироп е 1кг киселина. Тоест ХМФ е изледвано при 1кг киселина на 100кг сироп, а при каква темп и след колко време...никой не знае.
    При рецептата която съм дал количеството киселина е 5 пъти по-малко(200гр/100кг). А ХМФ се стопира със содата след инвертирането на сиропа.
    ХМФ зависи от t(времето), pH(киселинността) и Т(температурата) + бъркане
    Скоростта на инвертиране на сиропа зависи от същите неща + инвертаза(ако използвате) + бъркане
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #567
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от sarachilov Виж публикацията
    Аз си мислех за тенекия със подгряване от подово отопление и изолирана дали ще има проблем ако не се разбърква постоянно.А примерно на час два да се пуска?
    Колега, ако ставаше толкова лесно и просто нямаше да се налага да купуваме машини за хиляди левове.....

  8. #568
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Един бърз въпрос - как се разбира кога захарния сироп е инвертиран? Как го тествате? Направих разтвор в съответните пропорции вода/захар/инвертаза, но как да тествам дали процеса е завършил? Купих инвертазата от Аналитика, но дори и там като зададох въпроса ми отвърнаха "Няма как. Сиропа става бистър" само че това не е мерило. Заобясняваха ми , че при 55 градуса при зададеното съотношение 100 гр за тон, 12 часа. Аз обаче нямам техниката да поддържам температура на сиропа. Температурата след 4-5 часа става стайна - 25-6 градуса. Таблиците които са дали в упътването не са особено детайлни, в безисходица съм. Кажете вие тествате ли и как?

  9. #569
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Колега аз сега давам 2 към 1 с съвсем малко лимонтозу на върха на чаената лъжичка, отглеждам пилото за зимовка очаквам да се излюпи в края на септември, но аз съм на юг много на юг и тук е топло и има прашец. в повечето случаи трябва да се престане с подхранването до 15 септември. Самия процес инвертаза е разграждане на захарозата, пчелата го прави с ензими а тия дето варят сладка и аз с киселина да некристаизира сиропа. Нектара от цвета има киселинен характер а захарния сироп леко основен, добавянето на киселина приближава химичния състав на захарния сироп до този на цветния нектар. Сега я отглеждам зимната пчела щото имаше късна паша доста и няма как.
    За успешна зимовка са необходими 36 кв. дециметра пити или около 12 кг. мед.

  10. #570
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Колега аз сега давам 2 към 1 с съвсем малко лимонтозу на върха на чаената лъжичка, отглеждам пилото за зимовка очаквам да се излюпи в края на септември, но аз съм на юг много на юг и тук е топло и има прашец. в повечето случаи трябва да се престане с подхранването до 15 септември. Самия процес инвертаза е разграждане на захарозата, пчелата го прави с ензими а тия дето варят сладка и аз с киселина да некристаизира сиропа. Нектара от цвета има киселинен характер а захарния сироп леко основен, добавянето на киселина приближава химичния състав на захарния сироп до този на цветния нектар. Сега я отглеждам зимната пчела щото имаше късна паша доста и няма как.
    За успешна зимовка са необходими 36 кв. дециметра пити или около 12 кг. мед.
    Чел съм за инвертазата и,че пчелите я отделят при преработването на нектара и захарният сироп.За това в сиропа сложих мед както го пише в книгата тъй като меда съдържа този ензим.Проблема при мен беше,че бавно взимаха сиропа,но може би причината е,че семейството е по слабо.Иначе те имат около 10 кг.мед.Аз развитите семейства не ги подхранвам и не стеснявам гнездата,а магазините стоят отгоре и зимата.Знам,че много пчелари ще скочат срещу това.Но съм изчел доста литература и се ръководя по книги и статии,които на мен ми допадат.Знам,че ще кажат трябва да се правят пчели за зимата и т.н.,но те пак си ги правят.Март разпечатвам крайни пити за подбуждане. Какъв е резултата при мен на пролет:нисък подмор,развити семейства за акацията,даже миналата година вадих мед от овошките.Мога да кажа,че имам доста прилични добиви.Всеки има право да вярва или да не вярва.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

 

 
Страница 57 от 121 ПърваПърва ... 747555657585967107 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •