Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 121 ПърваПърва ... 234561454104 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 1210
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Трябва ли въобще да храним с инвертирана храна, и кога?
    В първия постинг от темата са описани всички предимства на инвертирания сироп. Ако се съобразяваш с тях, ще можеш сам да прецениш дали въобще ти трябва да го ползваш:

    Apiinvert – предимства и представяне
    Готов за употреба, без добавяне на вода
    Високо съдържание на фруктоза, идеална консистенция, не кристализира
    Бързо натрупване в питата – възможност за късно зимно хранене
    Високото съдържание на сухо вещество означава бързо оползотворяване на храната
    Пчелата обогатява с инвертаза всичко наред, независимо дали е обикновен захарен сироп или мед.

    Разликата е, че ако е домашен инвертиран сироп или мед, може да му се добави само 10% вода и така пчелите само ще го пренесат и запечатат - удачен вариант за подхранване с цел попълване на запасите в края на лятото, когато не искаме вече да товарим пчелите с твърде много работа по преработването на сиропи и гледане на пило, или в края на зимата, когато не е добре да вкарваме много влага в гнездото. Към Apiinvert обаче не е необходимо да се добавя вода, защото фабрично са го докарали на гъстота.

    Високото съдържание на фруктоза в Apiinvert го доближава по състав до акациевия мед и затова той трудно кристализира, което го прави добра храна за зимата.
    Домашно приготвеният инвертиран сироп съдържа по-малко фруктоза от Apiinvert и в това отношение не се различава много от обикновен гъст захарен сироп, преработен от пчелите. Отново разликата е в по-малкото водно съдържание на домашния инвертиран сироп в сравнение със сироп от неинвертирана захар, с която при същото количество вода би се получил пренаситен разтвор.

    Също така, при зимно подхранване с меднозахарно тесто, вместо мед, можем да използваме домашен инвертиран сироп. Apiinvert ми изглежда твърде рядък за такава цел.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ха-ха - и от всичко написано до тук излиза, че най-доброто хранене за подсилване е всеки ден някой да ходи на пчелина и да сипва само по 200-300 грама захарен сироп. Е да, ама това ще му натресе огромни транспортни разходи и голям разход на работно време. И веднага възниква следния въпрос, с който си блъскам главата дълго време:

    Има ли някакъв начин да ходя на пчеллина веднъж на две седмици и да оставям в хранилката по 5 литра сироп, но по някакъв начин този сироп да се освобождава само по 200-300 грама на ден? Може и да не е сироп, а някакви питки или някаква каша. Въпроса е как да им давам на пчелите малка ежедневна доза НЕИНВЕРТИРАНА храна, без да ходя всеки ден до пчелина? Давайте идеи ......
    Мислил съм също по въпроса.Отчасти решението е,голяма хранилка,ограничен достъп на пчелите до сиропа.тоест едновременно не повече от 5-6 пчели да могат да вземат сироп.Проблема е в това че сиропа за няколко дни вкисва,поради високите температури.Докато не се измисли някакво решение за този проблем,изхода е през 3-4 дни да се ходи и да се сменя сиропа.

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    понеже при мен възникна такъв въпрос кой ще ходи на пчелина да полива детелината.И си купих програматор за поливане който не е скъп но кумадва 6 електрически винтила като за всеки винтил има план А и план Б.Към единият съм си свързал поливната система която полива 3 пъти в седмицата по 1 час вечер между 0 часа и 1.И понеже другите изходи ми стоят незаети и се чудя каква щуротия да измисля ми идва на ум че би било добре да имам и пилчарник край пчелина и бих могъл да свържа единият винтил да отваря контейнерче със зърно и да пуска на кокошките храна всеки ден да речем ще изчисля за колко време се пълни хранилката предполагам за секунди.По същият начин би могло да се и пуска храна на пчелите нещо такова още неосъваршенствано ми се върти в главата.За тези които ще кажат че някой би ми откраднал кокошките ще кажа че пчелина се охранява със сот и съм доволен от охранителната фирма понеже са възприели принципа на Макаренко че ако едно нещо не се оправя с бой се оправя с много бой.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Няма смисъл от такива мероприятия. Дали ще им даваш всеки ден по 200 г или 1 л веднъж седмично, е горе долу все тая. Така или иначе с този 1 л ще се занимават поне няколко дни да го пренасят, да го инвертират, да го сушат, пак да го пренасят от килийка в килийка и пак да го инвертират...
    Дори смятам, че вторият вариант действа по-подбуждащо, стига да има достатъчно свободни килийки, за да не се блокира майката.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    За мен описаният начин е неприложим на практика и особено, ако искаш да направиш по-големи количества. Преди около месец се свързах с тази българска фирма http://www.analytica-bg.com/bg/enzym...ful/invertase/ и закупих от тях 50 грама инвертаза за 60 лв с доставка по "Еконт". Хората от фирмата ми обясниха, че това количество е достатъчно за инвертирането на 500 кг захар. Най- лесно е инвертиран сироп да бъде получен през лятото, при по-високи външни температури. По време на разграждането на захарозата температурата на сиропа е желателно да бъде между 20 и 45-50 градуса. Направил съм няколко опита с въпросната инвертаза и мисля, че всичко е наред.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от ivohit Виж публикацията
    понеже при мен възникна такъв въпрос кой ще ходи на пчелина да полива детелината.И си купих програматор за поливане който не е скъп но кумадва 6 електрически винтила като за всеки винтил има план А и план Б.Към единият съм си свързал поливната система която полива 3 пъти в седмицата по 1 час вечер между 0 часа и 1
    ivohit какви вентили ползваш, че и аз мисля за подобно нещо, а това което гледам в нета ме въспира.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Няма смисъл от такива мероприятия. Дали ще им даваш всеки ден по 200 г или 1 л веднъж седмично, е горе долу все тая. Така или иначе с този 1 л ще се занимават поне няколко дни да го пренасят, да го инвертират, да го сушат, пак да го пренасят от килийка в килийка и пак да го инвертират...
    Дори смятам, че вторият вариант действа по-подбуждащо, стига да има достатъчно свободни килийки, за да не се блокира майката.
    Не е вярно това. Виждал съм как 5 литра ги пресушават за ден, ден и половина. Виждал съм и обратното - стоят си недокоснати по 1 седмица и се вкисват.

    Това с вкисването лесно може да се разреши. Захарния сироп се вкисва само ако има достъп до него на въздух и на дрожди, които се разнасят от този въздух. Ако е в херметичен затворен съд или кесийка, би трябвало да може да стои неограничено дълго време както на светло, така и на тъмно. Виж и водата - когато е херметично затворена в някакъв съд, няма никакви проблеми с нея. Отвори капачката и я извади на слънце и позеленява само за 48 часа.

    По въпроса с дозирането на само 200-300 грама храна на ден - мислил съм си именно за херметични кесийки със сироп, достъпа до които да става през PVC тръби с диаметър 10-15 мм и различна дължина. Вътре тези PVC тръби са натъпкани с някаква мека питка или с пудра захар, която пчелите да я ядат дни наред и когато я проядат до края, чак тогава да проядат кесийката със сироп. И ако има няколко такива кесийки с тръби с различна дължина, би трябвало пчелите да ги достигат в различни дни. Втората идея е някакъв дълъг и тесен лабиринт с храна, в който да е тясно и да не могат много пчели едновременно да отидат до храната. Така също силно можем да забавим усвояването на храната.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не е вярно това.
    Разбира се, че няма да е вярно, щом като четеш през ред - два.
    Освен това, явно не знаеш основни неща от биологията на медоносната пчела.
    Както и да е.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цезар, за какъв сироп говорим? Ако е захарен или инвертиран? Правил съм си опити с юлска отводка, млада майка, започна да снася последната седмица на юли. Всеки ден по две хранилки по 700мл(захарен сироп), в продъжение на седмица. Пресушаваше я за час-два, не се блокираше майката, на три пити. Изгради 5 броя, ДБ пити.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    Инвертиран сироп се използва от някои пчелари целогодишно.Рано на пролет и аз го давам с цел да не изтощавам все още малкото пчели,за допълване на запасите около пилото и за реализиране на определени цели и практики.

 

 
Страница 4 от 121 ПърваПърва ... 234561454104 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •