Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 121 ПърваПърва 123451353103 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 1210
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Някъде съм чел, че пренасянето на инверт. сироп не амортизира пчелите.
    Аз пък съм чел някъде, че от една еводия могат да се добият 90 кг мед. wink;
    ...за 99 години!

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    А, да, пропуснал съм да уточня за какъв период...
    90 кг от дърво на сезон.
    Така пише, чел съм го, заклевам се. wink;
    А също така съм чел, че Голямата стъпка съществува...
    както и извънземните, които непрекъснато посещават Земята...
    но да не се отклонявам прекалено от темата...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Възможно ли е сами да си приготвим Инвертиран захарен сироп?И ако да,моля споделете как го приготвяте?

  4. #24

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Благодаря колега.

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Имам един въпрос, и според мене тази тема е мястото, където трябва да го задам:

    Трябва ли въобще да храним с инвертирана храна, и кога?

    Доколкото аз знам, храненето с неинвертиран сироп или питки означава, че ние принуждаваме пчелите да ги инвертират, за да ги усвоят. При това инвертиране им се активират и млечните жлези, както и восъчните жлези и въобще пчелата се вкарва в режим РАБОТА НА ПЪЛНА МОЩНОСТ. Тя започва да гради, тя започва да произвежда пчелно млечице и да храни майката и пилото и въобще започва интензивно да работи. Тоест храненето с неинвертиран сироп е евивалентно на ПОДБУДИТЕЛНО и АКТИВИРАЩО ХРАНЕНЕ и трябва да го прилагаме тогава, когато искаме да ПОДСИЛИМ семейството. Ако обаче прекалим, можем преждевременно да докараме семейството до роево състояние.

    Храненето с инвертиран сироп или питки е еквивалентно на хранене с мед. Пчелите се наядат бързо бързо и след това започват да го пренасят сиропа и да го разпределят по килийки, за да си намали влажността. Тоест пчелите започват да ПРАВЯТ МЕД ОТ СИРОПА. За едно денонощие могат да дръпнат 5 или 10 литра и да го подготвят за направата на мед. При това положение кога трябва да храним с инвертиран сироп? Може би само есен, когато меда в семейството е малко, и искаме пчелите да натрупат повече запаси.

    С две думи ако разсъждавам правилно, в 90% от случаите пчеларите трябва да хранят само с неинвертиран сироп - тоест с най-обикновен захарен сироп. Тогава и само тогава те правят истинско хранене и истинско подсилване на семейството. А даването на инвертиран сироп е еквивалентно на това да им кажем на пчелите "Правете фалшив мед от този сироп".

    Правилно ли разсъждавам, или някъде греша?

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще си обясня разсъжденията и по друг начин. В главите на пчелите има много малко неврони, и поради тази причина те оперират с много малко понятия. За тях има понятие ПАША, като под това понятие те разбират НЕИНВЕРТИРАН разреден сироп или нектар, намиращ се еди къде си. Ако ние налеем в хранилката най-обикновен захарен сироп, който е НЕИНВЕРТИРАН, за пчелите това означава ПАША, която се намира някъде над главите им. Дори и разузнавачите вероятно изиграват верния танц, с който да кажат на останалите, че там някъде отгоре над нас се е появила ОБИЛНА ПАША. Пчелите отиват на тази паша и правят с нея това, което биха правили и с всяка една друга обилна паша. Започват да инвертират сиропа, започват да градят килийки, засилват храненето на майката с пчелно млечице и т.н.

    Тука има два аспекта - дали ще им даваме само по 200-300 грама сироп на ден и ще имитираме ПОДДЪРЖАЩА ПАША, или ще им изпраскаме 5 литра и така ще имитираме СИЛНА ПАША. За поведението на пчелите в двата случая можете сами да се досетите. Ако например търсим подсилване, най-добре е да имитираме ПОДДЪРЖАЩА паша с по 200-300 грама сироп на ден.

    Ако на пчелите им дадем готов ИНВЕРТИРАН СИРОП, то тогава ние активираме в главите им второто понятие - МЕД или ГОТОВА ПРОДУКЦИЯ. Какво прави пчелата с меда или с готовата продукция - ами сгъстява го, пълни го в килийки и ги запечатва, за да направи третото понятие - ЗИМНИ ЗАПАСИ (това са вече запечатаните килийки). С две думи ако се опитваме да храним пчелите с инвертиран сироп, те не се чувствуват задължени да го изядат. Напротив - те се чувствуват задължени да го сгъстят, да го подредят и да го запечатат. И да изядат нещо, то ще е много малко, а основното количество ще отиде по запечатаните килийки.

    Та знанието на тези аспекти помага на пчеларя правилно да подбере вярната храна във верния момент от време, за постигане на целта, която си е поставил. Незнанието на тези аспекти води до груби грешки.

    Вярно ли е всичко това, или и аз самия не съм го разбрал напълно? Иска ми се да чуя мнението на старите пчелари.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ха-ха - и от всичко написано до тук излиза, че най-доброто хранене за подсилване е всеки ден някой да ходи на пчелина и да сипва само по 200-300 грама захарен сироп. Е да, ама това ще му натресе огромни транспортни разходи и голям разход на работно време. И веднага възниква следния въпрос, с който си блъскам главата дълго време:

    Има ли някакъв начин да ходя на пчеллина веднъж на две седмици и да оставям в хранилката по 5 литра сироп, но по някакъв начин този сироп да се освобождава само по 200-300 грама на ден? Може и да не е сироп, а някакви питки или някаква каша. Въпроса е как да им давам на пчелите малка ежедневна доза НЕИНВЕРТИРАНА храна, без да ходя всеки ден до пчелина? Давайте идеи ......

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Използването на т.нар. топла хранилка или подхранване със суха захар.

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Използването на т.нар. топла хранилка /подхранване със суха захар/. Няма да реши проблема с грамажа на храненето, но поне осигурява постоянен приток на захар.

 

 
Страница 3 от 121 ПърваПърва 123451353103 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •