Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 121 ПърваПърва ... 614151617182666116 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 1210
  1. #151
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дайте акъл какво друго да добавя - нещо като витамини, минерали, може би хапче СУПРАДИН или някой друг минерало-витаминен комплекс? Въобще какво е полезно за пчелите?
    Може да добавиш Vit-Amino Lamons Plus 7 мл на литър или по-скоро на килогра(1 литър е някъде към 1,350 кг.) инвертиран сироп, но непосредственно преди да се даде на пчелите. Незнам дали е полезно/вредна да престоява инвертираният сироп забъркан с витамина?!?

  2. #152
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Въпросът обаче дали самия продукт е полезен за пчелите остава отворен. Такава е и ситуацията с повечето продукти предлагани на пчеларите - тяхната полза за пчелите се базира на предположения и/или спекулации. Поредното "змийско масло".


    На мен ми хареса едно изследване за Нозевит което четох преди няколко години. Като заключение пишеше че той понижава нивата на нозема в пчелното семейство. Учените обаче посочиха, че все още не е напълно ясно дали Нозевит води до удължаване живота на пчелите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Един въпрос към "клуба на знаещите":
    Да приемем, че е произведен "идеалния" инвертиран сироп с голяма гъстота. Ще се промени ли нещо, ако бъде разреден малко с добавяне на дестилирана вода? Идеята е да се добави вода с колоидно сребро.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #154
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Нямате си на представа колко пъти съм изчитал темата от край до край, търсейки зрънцето на истината и опитвайки се да филтрирам дезинформацията. Първо искам да ви информирам за една грешка, наложена от химика Sofiqnec, и повторена многократно от всички останали коментиращи в темата. Става въпрос за твърдението, че процента на захари в меда е 72%. Това не е вярно !!! Този процент е минимум 82% !!! Захарния сироп, който го правим в съотношение 2:1 (66.7%) или 7:3 (70%) не е близо до захарноста на меда, а е доста ДАЛЕКО от нея. Респективно гъстотата на нашия сироп е много по-малка. Влагата, която пчелите трябва да изпарят, не е 2-5%, а цели 12-15%. Работата, която трябва да свършат пчелите не е минимална, а си е доста сериозна. Нищо лично - просто всичко това го казвам в интерес на истината.
    Незнам(чел съм темата, но не се сещам), кой какво е казал, но това което консумират пчелите е с приблизително съдържание 30% вода(водно съдържание). Т.е.т. Пчелите им е нужна от някъде 10-12-15% вода за да разредят меда който е в килийките за да стане годен за консумация от тях. Ако е студено и немогат да летут(става въпрос за зимният период все пак) то те използват запаси от своето тяло, което им съкращава живота. Следователно предимството на инвертираният сироп в тази пропорция 3:7 - вода:захар е не че се доближава максимално до меда, а че се доближава максимално до нова което пчелите консумират директно(все едно сме им приготвили зимнина от консерви за директна консумация). Като добавим и към това и че в инвертният сироп няма или почти няма несмилаеми/трудносмилаеми вещества за пчелите които да задръстват дебелото им черво, то той е идеалната от икономическа гледна точка храна за зимуване на пчелите - това е мое мнение(достигнал съм до него на база на експерименти и сравнения).

  5. #155
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Един въпрос:
    Да приемем, че е произведен "идеалния" инвертиран сироп с голяма гъстота. Ще се промени ли нещо, ако бъде разреден малко с добавяне на дестилирана вода? Идеята е да се добави вода с колоидно сребро.
    Зависи от количеството. Ако се направи инвертиране с малко по-ниско водно съдържание предполагам че няма да е никакъв проблем да се добави, но с какво и дали въобще с нещо ще им помогне на пчелите - микробиолозите да кажат...

  6. #156
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нова информация по въпроса:

    Тази сутрин се престраших да забъркам сироп с гъстотата на Апиинверта - 70% или съотношение захар-вода 7:3. Захарта се разтвори доста по-трудно - буквално в един момент изглеждаше че машината върти само захар. Отне може би половин час докато се формира някакъв гъст хомогенен разтвор. Премерих PH и се оказа, че е паднало от самосебе си до 5.0. Това е и новата информация - явно гъстите захарни сиропи от самосебе си се сдобиват с PH, подходящо за слагане на инвертаза в тях. Никаква друга киселина не е необходима.

    За всеки случай добавих и 2 пакетчета лимонтозу, за да изпълня този път предписанията на 100%, пък и заради мита за "полезната щипка лимонтозу". Разтвора стана с идеалното PH - 4.5. Настроих и температурата на препоръчваното ниво - 55 градуса по Целзий. Ами това е. Този път вече наистина бъркам варка така, както трябва да бъде съгласно инструкциите на инвертазата. Понеделник пак ще дам изследвания, и техните резултати ще са ключови. Ако са успешни, значи сам съм си произвел АПИИНВЕРТ на много по-ниска цена от оригинала, и с много по-качествен продукт (захар, а не нишесте).

    Дайте акъл какво друго да добавя - нещо като витамини, минерали, може би хапче СУПРАДИН или някой друг минерало-витаминен комплекс? Въобще какво е полезно за пчелите?
    Аз правя сиропа с пресен лимон и оцет.
    Има разлика в консистенцията определено, но нямам идея дали е от количеството киселина или от вида.

    В прашеца има много витамини и минерали.
    А,B,C,D,E,Fe,Zn,Mg
    Трябва да не са ветеринарни - има риск макар и малък да съдържат опасни химикали. Правели ги в Индия и Мексико масово. Беше ми го казал ветеринар преди 5-10 год, а сега нямам представа как стоят нещата.
    A,D и Е са мастноразтворими, а C и B са водоразтворими - това би било проблем.
    Мога да дам цената на това:

    Актавис витC 100mg 80таб - 2,40лв.
    Jamieson Selenium 100mcg 100 таб - 12,10лв. ОПАСНО ЗА ПЧЕЛИТЕ - СТАТИЯ.
    Софарма вит Б комплекс 20 таб - 2,66 или 3,66 (не мога да го разчета)
    Abopharma Zink-Biotin(B7 или вит H) 30таб - 5.55лв.
    Геритамин А+Е - 3,70лв
    Vigantol(vit D) - 2,73 или 3,73 (Тази пише много грозно)

    И да не преживяме мога да преведа статията, ако има интерес.
    Диета при пчелите и добавки - линк

  7. #157
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Дамяне, може да се поровиш във статиите на Ранди Оливър (от около 10 години пише за ABJ) по въпроса. Наскоро дори бяха публикувани няколко статии покриващи един мащабен негов експеримент (учените редовно го "наемат" за всякакви есперименти. пропуснатата печалба от едно пчелно семейство все някой требва да я покрие) за семейства хранени с различни видове протеинови добавки и заместители на прашеца. Струва си да се прочете! Ще ви спести пари.

    Във сиропа не може да се добавят кой знае колко суплементи, но виж, за протеиновите питки - само небето и въображението са горна граница.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #158
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Дамяне, може да се поровиш във статиите на Ранди Оливър (от около 10 години пише за ABJ) по въпроса. Наскоро дори бяха публикувани няколко статии покриващи един мащабен негов експеримент (учените редовно го "наемат" за всякакви есперименти. пропуснатата печалба от едно пчелно семейство все някой требва да я покрие) за семейства хранени с различни видове протеинови добавки и заместители на прашеца. Струва си да се прочете! Ще ви спести пари.

    Във сиропа не може да се добавят кой знае колко суплементи, но виж, за протеиновите питки - само небето и въображението са горна граница.
    Щом си струва да се прочете, би ли постнал линк...?!?

  9. #159
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Дамяне, може да се поровиш във статиите на Ранди Оливър (от около 10 години пише за ABJ) по въпроса. Наскоро дори бяха публикувани няколко статии покриващи един мащабен негов експеримент (учените редовно го "наемат" за всякакви есперименти. пропуснатата печалба от едно пчелно семейство все някой требва да я покрие) за семейства хранени с различни видове протеинови добавки и заместители на прашеца. Струва си да се прочете! Ще ви спести пари.

    Във сиропа не може да се добавят кой знае колко суплементи, но виж, за протеиновите питки - само небето и въображението са горна граница.
    Ако ги имаш прати линк или по имейл.
    Ще съм много благодарен.
    Трудно се намира надеждна информация...направо си липсва.
    Миналата година сложих протеинови питки, но хванаха мухъл и ги махнах.
    Аз съм го писал вече де...

  10. #160
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ако ги имаш прати линк или по имейл.
    Ще съм много благодарен.
    Трудно се намира надеждна информация...направо си липсва.
    Миналата година сложих протеинови питки, но хванаха мухъл и ги махнах.
    Аз съм го писал вече де...
    http://scientificbeekeeping.com/bee-nutrition/

    Не се стремя да изместя Scutellator !!!
    Къде да можех...

    Добавка: Аз съм се абонирал за ABJ електронен формат. За една година е 16$. Струва си.
    На горния url има интересна статия за ОК при отводките. Накрaтко като се направи отводка и на 18 ден (цитирам по памет) се напръска с ОК, акара се маха. Точния ден е много важен.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 29.08.2014 в 16:33. Причина: добавка

 

 
Страница 16 от 121 ПърваПърва ... 614151617182666116 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •