Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 121 ПърваПърва ... 311121314152363113 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 1210
  1. #121
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...1. Специално за захарния сироп можем спокойно да се опитваме да смъкнем неговото PH до 4.5 и това ще е безопасно за пчелите, защото всъщност ние ще сме използвали нищожни количества киселина. Тоест получаваме киселинен характер на разтвора, но не и киселинно съдържание в смисъла, в който сме свикнали да мислим за разредените киселини...
    Значи точно това е и "щипката" лимонтозу в захарният сироп за подхранване на пчелите.

  2. #122
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Всичко е супер, само дето не знам в какви съотношения са захарозата, фруктозата и глюкозата. Не знам и колко е ХМФ. Взех едно шише за проба и днес ще го занеса за изследване.
    Ако не ти преставлява трудност, би ли занесъл за изследване и обикновен "неинвертиран" захарен сироп с произволно съотношение на захар между 1:1 до 1:2.
    Просто ми е интересно ако сиропа се подготвя по подобен начин, но без добавяне на инвертаза, киселини или нещо друго, каква би била разликата. Като контрола би могла да се използва и захар разтворена само за 10-ина минутки във марна вода преди да бъде занесена до лабораторията.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #123
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    А щом PH-то на меда има защитен механизъм като този на човешката кръв (предполагам, че всички знаете колко е важно кръвта да не е нито много кисела, нито много алкална), тогава би трябвало това да е важно за пчелите!!!

  4. #124
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ако не ти преставлява трудност, би ли занесъл за изследване и обикновен "неинвертиран" захарен сироп с произволно съотношение на захар между 1:1 до 1:2.
    Просто ми е интересно ако сиропа се подготвя по подобен начин, но без добавяне на инвертаза, киселини или нещо друго, каква би била разликата. Като контрола би могла да се използва и захар разтворена само за 10-ина минутки във марна вода преди да бъде занесена до лабораторията.
    Не съм се сетил. С утрешната проба ще занеса и втора такава, състояща се от току що направен сироп в съотношение 2:1.

    Иначе резултатите от днешната проба ми обещаха да ги дадат в петък сутринта, и веднага щом ги получа, ще ги публикувам във форума.

  5. #125
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Значи точно това е и "щипката" лимонтозу в захарният сироп за подхранване на пчелите.
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    А щом PH-то на меда има защитен механизъм като този на човешката кръв (предполагам, че всички знаете колко е важно кръвта да не е нито много кисела, нито много алкална), тогава би трябвало това да е важно за пчелите!!!
    И двете мнения вероятно касаят едно и също нещо, а именнo - добре би било да даваме на пчелите сироп с вярното PH, щото това да им създава минимум дискомфорт и стомашни проблеми. И именно "щипката лимонтозу" може да се окаже ключов фактор за поддържането на семейството в добро здравословно състояние. Може ли някой да даде линк да прочетем малко повече за тази "щипка с лимонтозу". Вече съм склонен да повярвам на такава една теория, но все пак дайте да видим каква е препоръчваната доза.

  6. #126
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не съм се сетил. С утрешната проба ще занеса и втора такава, състояща се от току що направен сироп в съотношение 2:1.

    Иначе резултатите от днешната проба ми обещаха да ги дадат в петък сутринта, и веднага щом ги получа, ще ги публикувам във форума.
    Идеята ми по-скоро беше да се сравнят обикновенния шербет (контрола), леко отлежалия сироп (колкото е времето за направата на инвертиран сироп) и инвертирания сироп.
    Сравнението между последните две е с цел да покаже дали и доколко инвертирането се дължи на ензимите и на киселинността, а не на нещо друго.
    (тъй като е изключително неоправдано да се вари цял казан с неинвертиран сироп, би могло за експеримента да се ползва и по-малко количество - напр. 1 литър)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #127
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И двете мнения вероятно касаят едно и също нещо, а именнo - добре би било да даваме на пчелите сироп с вярното PH, щото това да им създава минимум дискомфорт и стомашни проблеми. И именно "щипката лимонтозу" може да се окаже ключов фактор за поддържането на семейството в добро здравословно състояние. Може ли някой да даде линк да прочетем малко повече за тази "щипка с лимонтозу". Вече съм склонен да повярвам на такава една теория, но все пак дайте да видим каква е препоръчваната доза.
    То това е рецепта която се предава от уста на уста. Срещал съм я и написана, но без подробни обяснения защо и какво точно се получава от добавянето му. Може би има научна обосновка, но на мен не ми е известна...

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    PH-то едно от нещата, които имат отношение към пропускливостта на клетъчните мемнрани и към правиланта работа на митохондриите в клетките. Митохондриите са местата където чрез транспортиране на електрони се зъздава потенциална разлика и се генерира енергия. Когато няма енергия и се намали ефективността и броя на митохондриите, клетките постеппено закъсват и не могат да изпълняват функциите си. Когато повече клетки в един орган закъсат, тогава и органът отказва и това води преждевременно загиване на организма.

    Това горното важи всички живи организми с митохондрии в клетките, включително и за пчелите.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А какво pH на организма на самата пчела? Че даже и на мен, независимо че съм "химически инвалид" взе да ми става интересно.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #130
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    А какво pH на организма на самата пчела? Че даже и на мен, независимо че съм "химически инвалид" взе да ми става интересно.
    Различните течности ( тъкани) в тялото имат различно PH според функциите си. Общото PH нито може да се измери, нито ще ти свърши работа за някакви наблюдения или изводи.

 

 
Страница 13 от 121 ПърваПърва ... 311121314152363113 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •