Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 102 от 121 ПърваПърва ... 25292100101102103104112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,011 до 1,020 от общо 1210
  1. #1011
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    И от това също прави конденз.

  2. #1012
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    И от това също прави конденз.
    А от друго? Има ли и друго и ако ДА, какво е то?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #1013
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    За трета година си правя инвертирания сироп, първата го правих 70% и част от него кристализираше, втората го направих 65% и пак имаше кристализация, но никога не замръзваше контролното шишенце във фризера, тази година го направих 60%, не знам дали ще кристализира, но контролното шишенце замръзна до половината във фризера???
    Значи, какво се получава? 65% е добрия вариант. Т.е., в случай, че поставим в хранилката 65% инвертиран сироп за зимно подхранване, няма да е проблем това, че част от него може и да замръзне. И това в случай, че семейството е слабо и не се качи в хранилката, ако е силно пчелите се качват и вдигат температурата в частта в която се намират и нямаме замръзване; разбира се отмятам твърде ниските, от порядъка на минус 20 градуса температури - тогава и силните няма да се качат.
    Големият проблем е, какво правим с излишната влага, която пчелите трябва да изпарят, но пък температурните условия не са подходящи за това, особено за дървен кошер. Както забелязахте питанката ми беше с подтекста за температурните разлики на семействата при дървен и полистиролов кошер.

    Полистироловия, теоретично, ще има добър температурен режим и може би без проблем ще изпари влагата, а в дървения... Хм... Дървения кошер направо си е казус за разрешаване. Можем да вдигнем температурата на гнездото, ако външно облечем кошера със стиропор, но заслужава ли си ивестицията?

    Плюс това, с подхранване с 65% ИС подбуждаме семейството, при условие, че не знаем, как ще се отнесе времето в близкия месец. Нямаме наличие на прашец, който е необходим на пчелите за преработката на сиропа и трябва да го внасяме изкуствено, и то в случай, че го вдигнат, а моите наблюдения са, че пчелите, когато им сложа прашец в хранилката през зимата не му обръщат внимание, но пък досега не съм го месил в падхранката, която съм правил. Майката започва снасяне и температурата в гнездото се вдига, по стените на кошера започва упорит конденз и т.н. Ами ако температурите рязко паднат?

    Едно време, като бях млад пчелар имах удивителен случай. Беше началото на януари 2002 или 2003-та, не помня точно. Температурите бяха подходящи, дневните стигаха 15 и лешника при нас цъфна. За няколко дена пчелите бяха буквално като настървени върху него. След няколко дни пак застудя и цветоовете на лешника залиняха, т.е. цветовете изсъхнаха. След седмица времето пак се отвори и тъй като бях млад пчелар с малко кошери и ме сърбяха ръцете започнах прегледи. Чудо на чудесата... При силните семейства имах пило на пет рамки, като голяма част от него вече беше запечатано. Абе природа...

    Наистина интересно. Когато пдохраним с твърда храна, знаем, че веднъж започнем ли, и пчелите вдигнат ли я, майките започват да снасят и не трябва да прекъсваме храненията, т.е. в семейството винаги трябва да има наличие на храна. Теоретично същото ще се получи и с инвертиран сироп. Но твърдата храна няма влага, инвертирания сироп има. А пък на пчелите им трябва допълнително влага, за да поемат подхранката, трябва им даже за меда от рамките, за да го усвоят. С една дума, няма ли да е по-добре, вместо с твърда храна, да похранваме през зимата директно с инвертииран сироп?

  4. #1014
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ще ни забие я, след като се изказваме лаконично, а лаиците не могат да схванат, че не само в леда има кристали.
    Ти правиш ли разлика между замръзване и кристализация?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #1015
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Той е пчелар не е химик.

  6. #1016
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Той е пчелар не е химик.
    Тогава да си наляга парцалите, а не да се обажда за неща, от които не разбира. Аз казвам ли му как да си отглежда пчелите?
    И понеже стана ракиено време ми хрумна точна аналогия на процеса със студената хранилка и замръзналия конденз.
    Представи си, че си в кухнята и жена ти готви нещо на печката. Вдига се пара от тенджерата. Мезето на масата вече е сервирано. Вадиш една бутилка кайсиева ракия от фризера и си наливаш в чашата. След малко чашата се изпотява, а после течността по нея се превръща в скреж. А ракията е течна и се излива като масло в гърлото ти!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #1017
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Хм... Може ли малко да вметна едно допълнение?

    "За да има истинско разбъркване, на или на бъркалката трябва да има хоризонтални наклонени ребра в различни посоки, или на страничните стени трябва да има вертикални ребра. Целта е ДА ИМА ТУРБОЛЕНЦИИ."
    Има и трети начин не толкова сложен за изпълнение. Номерът се състои в това да имаме налични две срещуположно движещи се бъркалки, които да се въртят едновременно без СТАРТ/СТОП, така както се въртят срещуположно бъркалките на обикновения домашен кухненски миксер, при който имаме турболенция между перките заради срещането на два насрещни потока течност. И ако въртенето на тези перки е едновременно, бихме получили още по-бързо ивертиране, отколкото на принципа СТАРТ/СТОП.

    Сетих се и за още един вариант за създаване на турболенции. Звукови вълни, насочени към разтвора, ултразвук или пък мощност от субуфери. Но ако е със субуфери няма да може да се стои в помещението. Ултразвукът може да направи микровибрации и колкото повече честотата му е по-висока за единица време, толкова повече ще имаме създадени микротурболенции. Предполагам, че ултразвукът ще създава такива вибрации, които ще бъдат трудно забележими с просто око. А и разходът на ток съответно трябва да е по-малък с ултразвук, отколкото ползването на двигател, редуктор и бъркалка.
    Аз съм с котвообразна бъркалка. На практика, при бързо въртяща се бъркалка, си се получава достатъчно добро разбъркване и без стар-стоп режим.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #1018
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Колега smsi-h расъжденията ти са комплексни, но изключително погрешни. Нямам нерви от телефона да пиша дълги постове, но ако не забравя като се добера до компа ще ти опиша колко грешки имаш в последния пост.
    Друмев и Инженера ако много ви се сере не го правете тук моля. Благодаря.

  9. #1019
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    То извинението е второ нахалство, но след глупави въпроси следва да има и глупави отговори.
    Все пак извинявам се на целия форум за постовети си днес,но това може би се дължи,че съм единствения който не е виждал инверт.

  10. #1020
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ти правиш ли разлика между замръзване и кристализация?
    Аз правя, но ти вероятно не правиш, защото в пчеларския фолклор, не се употребяват само научни термини или в смисъла, който ти влагаш, поради което ти е трудно да установиш разликата.
    Съжалявам Рости, но не можах да се стърпя

 

 
Страница 102 от 121 ПърваПърва ... 25292100101102103104112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •