Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 31 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 307
  1. #81
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Аз к'во ще пия, ако изкараш повече мед?
    Медовина...
    Абе к`вото искаш, но да не избързваме с тигана, защото медът е още в морето?

    Прочетох най-сетне иракската статия. Тя не била много дълга.
    Поне на първо четене не ми се наби в очите нещо фрапиращо, освен изумително голямото количество пило при храненето със соя и витамин С. Малко ме учуди негативният ефект от храненето с обезмаслено мляко!?
    Получените резултати, ако са коректни, напълно опровергават следното: “Витамин С (аскорбинова киселина) се синтезира в организма на някои насекоми, в т. ч. медоносните пчели. Този витамин активира жизнеността на пчелните семейства, участва в произвеждането на енергия и се разрушава в глътъчните жлези.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 24) и най-вече последното – “витамин С се разрушава от глътъчните жлези”, което ако е вярно, значи смисълът от храненето с този витамин е никакъв, защото той ще се разпадне преди да е стигнал до средното черво... и затова пчелите изглежда трябва да си го синтезират.
    Най-интересното е, че малко по-нататък авторката, предполагам без да се усети, сама се е опровергала:
    “Установено е, че пчелните семейства, получавали храна с високо съдържание на аскорбинова киселина (вит. С), отглеждат повече пило.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 48). Не знам какви източници е ползвала, но изглежда при компилацията не е съобразила, че по един и същи въпрос те са били разнопосочни.
    Аз също не съм обърнал внимание на това противоречие при първия прочит на книгата. Явно тогава са ме интересували други въпроси... Или пък просто съм го игнорирал, вече не помня...

    Между другото, в публикацията на Аюб Захра и Махмуд Талал ми направи впечатление следното:
    “The amount of secretion produced by the workers hypopharyngeal glands depends on the needs of the colony. The gland has been reported to display a flexible secretory activity in relation to the needs for feeding brood (Free1961). Sometimes, older workers seem to retain secretory activity (Ohashi et al. 2000), but the workers must always be stimulated by the brood pheromones.” Само на мен ли ми се струва, че това е твърде елементарно обяснение на процеса? Да му мислят пчелите търтовки - ще загинат от глад, ако разчитат само феромоните от пилото да доят кравите.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #82
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Медовина...
    Абе к`вото искаш, но да не избързваме с тигана, защото медът е още в морето?

    Прочетох най-сетне иракската статия. Тя не била много дълга.
    Поне на първо четене не ми се наби в очите нещо фрапиращо, освен изумително голямото количество пило при храненето със соя и витамин С. Малко ме учуди негативният ефект от храненето с обезмаслено мляко!?
    Получените резултати, ако са коректни, напълно опровергават следното: “Витамин С (аскорбинова киселина) се синтезира в организма на някои насекоми, в т. ч. медоносните пчели. Този витамин активира жизнеността на пчелните семейства, участва в произвеждането на енергия и се разрушава в глътъчните жлези.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 24) и най-вече последното – “витамин С се разрушава от глътъчните жлези”, което ако е вярно, значи смисълът от храненето с този витамин е никакъв, защото той ще се разпадне преди да е стигнал до средното черво... и затова пчелите изглежда трябва да си го синтезират.
    Най-интересното е, че малко по-нататък авторката, предполагам без да се усети, сама се е опровергала:
    “Установено е, че пчелните семейства, получавали храна с високо съдържание на аскорбинова киселина (вит. С), отглеждат повече пило.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 48). Не знам какви източници е ползвала, но изглежда при компилацията не е съобразила, че по един и същи въпрос те са били разнопосочни.
    Аз също не съм обърнал внимание на това противоречие при първия прочит на книгата. Явно тогава са ме интересували други въпроси... Или пък просто съм го игнорирал, вече не помня...

    Между другото, в публикацията на Аюб Захра и Махмуд Талал ми направи впечатление следното:
    “The amount of secretion produced by the workers hypopharyngeal glands depends on the needs of the colony. The gland has been reported to display a flexible secretory activity in relation to the needs for feeding brood (Free1961). Sometimes, older workers seem to retain secretory activity (Ohashi et al. 2000), but the workers must always be stimulated by the brood pheromones.” Само на мен ли ми се струва, че това е твърде елементарно обяснение на процеса? Да му мислят пчелите търтовки - ще загинат от глад, ако разчитат само феромоните от пилото да доят кравите.
    Не съм сигурен, че напълно опровергава цитираното, но резултатите са повтаряни и потретвани доста пъти(като се разрових открих още много други изследвания). Възможно е и двете да са верни, но да са "полуистини" или да има грешни заключения...всичко е възможно. Остави изводите, а виж данните и източниците, може да има грешка при "преписването". Проследих голяма част от цитатите в няколко такива изследвания и нямаше значими грешки, но дори само една може да промени смисъла и извода.
    Аз чета по няколко пъти и след време отново и често ми се случва да виждам други страни на проблема, че дори и резултат на 180 градуса. - нормално!

    Сега ме караш да ровя "дали само на феромони разчитат". Остави го това, че е друга тема и все едно не си го видял.

    Тази година съм доволен от резултата, но другата година ще насоча повече внимание към диетата.
    Надявам се, че ще успея да извадя точен резултат, но много дини станаха под една мишница.
    Скоро ще имам повече свободно време и ще мога да разгледам въпроса с храненето по-подробно.
    Българските автори са го позабравили този въпрос и всеки втори пише по много по-маловажни теми
    Иначе и на мен ми е по-лесно да си го взема наготово, че и на родния език.

    Медовина...ама трябва да си я извадя сам от кошера и да я чакам да ферментира нали така
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 23.10.2014 в 09:04.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #83
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Сега ме караш да ровя "дали само на феромони разчитат". Остави го това, че е друга тема и все едно не си го видял.
    No Brood, No Jelly или Нет молочко, нет разплод?! Кое е първо - млечицето или кокошката? ... ъъъъ ... пилото? (Все едно не съм го написал. )
    Впрочем, темата за какво беше?


    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Медовина...ама трябва да си я извадя сам от кошера и да я чакам да ферментира нали така
    Наливай повече витамин С и ще вадиш направо готова медовина - ферментирала, няма да я чакаш! ... Шегичка! Не знам какво ще извадиш, догодина ще докладваш.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #84
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    жалко за темата,добре започна но уви....

  5. #85
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    североизточен
    Колегата е прав .Прочитам всичко написано и се опитвам да си извлека поуки , но кат срещна две три такива публикации ми става досадно.Преди пет години почнах с 4 кошера , с голям мерак , упорита работа и лишения на цялото ми семейство от почивки и др. под. стигнах до 80 кошера .Без да изпадам в подробности изкам да ви кажа , че март месец купих 5 кошера от един възрастен пчелар , който им бе сложил от немските пити.Кошерите бяха много ама много силни април месец ги цепих на две .От съшите пити бях сложил и на двата кошера на свако ми , които аз ги гледам и те бяха пълни с пчели и тях ги цепихме на две в началото на май.В началото на февруари ще прижаля едни парички и ще сложа от тях.

  6. #86
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Цитат Първоначално публикувано от bili Виж публикацията
    Колегата е прав .Прочитам всичко написано и се опитвам да си извлека поуки , но кат срещна две три такива публикации ми става досадно.Преди пет години почнах с 4 кошера , с голям мерак , упорита работа и лишения на цялото ми семейство от почивки и др. под. стигнах до 80 кошера .Без да изпадам в подробности изкам да ви кажа , че март месец купих 5 кошера от един възрастен пчелар , който им бе сложил от немските пити.Кошерите бяха много ама много силни април месец ги цепих на две .От съшите пити бях сложил и на двата кошера на свако ми , които аз ги гледам и те бяха пълни с пчели и тях ги цепихме на две в началото на май.В началото на февруари ще прижаля едни парички и ще сложа от тях.
    Бихте ли казали каква е тази храна и от къде я купувате?

  7. #87
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Най-вероятно става въпрос за АпиФонда. Представителите на ЗюдЦукер за България я продават.

  8. #88
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Били, не ми стана ясно за какви "НЕМСКИ ПИТИ" става въпрос? Ще бъдеш ли така добър да напишеш нещо повече? Като например, какви са, кой е производителят, от къде сте ги купили, и друго ако се сетиш. Ще съм (сме) ти много благодарен (благодарни).
    Поздрави,
    Г. Георгиев

  9. #89
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Добро утро на всички. Намерих едно клипче в youtube "ПЧЕЛАРСТВО ЖЕЛЕВ -пчелна подхранка" изглежда ми много лесна и бърза за разлика от питките с мед и пудра захар много месене пада с тях, трудничко си е на ръка. Дали ще е удачно да се добавят витамини към меда?

  10. #90
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Сироп 8:2

    Захар - 4 кг
    Вода - 0,9 л

    Във водата се разтваря 1/2 пакетче лимонена киселина 4-5гр(на Dr.Oetker e 8гр) и се слага захарта. (Аз слагам цяло пакетче, но може и да е много)
    Оставя се 24 часа и се бърка колкото можете.
    Слагате сиропа на котлона и бъркате през 5-10 мин. (Ако имате винтоверт, то можете да му сложите бъркалка за миксер, но не ползвайте миксер, че изгарят много лесно).
    Сиропа се бърка докато се разтвори захарта. Махате го от котлона и го оставяте няколко минути да почине и обирате пяната отгоре.(като изстине малко е по-лесно да се обере).
    Разтваряте витамините в 100мл вода(най-добре в шише от Кола 0.5л), като първо се слага водата.
    Слагате разтворените витамини в сиропа след 30-60 мин и бъркате с винтоверта или миксера (може сиропа да се пресече малко, но с бъркане ще се оправи).
    Сиропът е горещ няколко часа! Не го сипвайте горещ в пластмасови бутилки! Като изстине до 30-40°C може да се сложи и в бутилки от минерална вода. Капачките се слагат след 6 часа(за по-сигурно).

    Питка:

    Слагате 0.5-1кг захар в сиропа с витамините(докато е горещ) и бъркате с бъркалка за тесто(има ги в Кауфланд и са няколко лева).

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 9 от 31 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •