Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 31 ПърваПърва ... 122021222324 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 307
  1. #211
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пристигнаха двете машини и днес се опитахме да ги ползваме. Появи се следния проблем - пружините на валяците се задействуват от твърдата храна и самите валяци се раздалечават един от друг. Пак става питка, но с ненормирана дебелина - една питка става по-дебела, а друга - по-тънка. Решихме да премахнем пружиниращия механизъм и да фиксираме валяците на строго определено растояние един от друг. Направихме го, но възникна друг проблем - колкото и да стягахме болтовете, валовете все се приплъзваха настрани. Явно страничната сила е много голяма.

    Най-накрая ни писна и свалихме валовете от машината и си ги монтирахме на наша собствена конструкция от здрави негънещи се квадрати. Сигурно имаше и друго решение, за да не приплъзват, но това ни се видя най-лесно и бързо.
    При направата на моята самоделна разточваща машина допуснах същата грешка - направих отворите в конструкцията по широки отколкото са захващащите болтове и сега колкото и да ги стягам след време пак се раздалечават валовете (страничната сила наистина е много голяма колкото и да не е за вярване). Вариантите са ми два, или да преместя валовете малко в страни и да ги фиксирам неподвижни (с нови дупки), или на единия вал да измисля някакъв законтрящ механизъм който да не му позволява да се измества настрани (другия да бъде фиксиран в крайно противоположно на усилието положение). В началото и аз мислех да ползвам подобна гроздомелачка за разточване, но много ме притесняваха назъбените валове, така ще ми бъде много интересно какъв е крайния резултат от използването й.

  2. #212
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Колеги 3 години храня с Апифонда като режа филии около 8-10 милиметра и ги слагам директно върху питите. Нямам случай да се разтече или изсъхне. Мисля че Апифондата няма нужда от разни пликчета найлонки и тям подобни. Иначе свалям шапка на Матеев за споделения опит.

  3. #213
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Златица
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги.Има ли някой мнение и опит с готовата храна на Bee Home.Предварително му благодаря.
    Нямам голям опит,но ми прави впечатление,че обикновената и витаминозната питки повече ги хапват от тази с тимол.

  4. #214
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Никой ли не използва тази храна на Bee Home за подхранване на пчелите.
    Аз ползвам обикновената вече трета година. Хапват си я нормално. Сравнението ми е на база използваната преди това собственоръчно правена.

  5. #215
    Потребител
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    80
    Аз я ползвах 2013 г. пробно като бях взел с ванилия и с тимол - за проба от 2-та вида.
    За мен не е добър вариант.С тимола така си и остана - почти неизядена.

  6. #216
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги.Има ли някой мнение и опит с готовата храна на Bee Home.Предварително му благодаря.
    Суха, трошлива, няма захар в нея, синтетика! Купих преди 2 години 500кг. През пролетното подхранване отиде повече от 50% по дънотото!

  7. #217
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от nyanakiev Виж публикацията
    какви са недостатаците на сухата храна на тошев в тарелки по 1кг е и цената е 1лв 80ст с ддс
    Дай линк, да я видим.

  8. #218
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Суха, трошлива, няма захар в нея, синтетика! Купих преди 2 години 500кг. През пролетното подхранване отиде повече от 50% по дънотото!
    Ако си я затоплил до стайна температура - няма де се рони. В действителност тя не съдържа захар и мед, а единствено декстроза и фруктоза, което не е синтетика.
    Този пост е редактиран от kuline; 08.01.2016 в 18:19.

  9. #219
    Потребител
    Регистриран
    18.08.2014
    Мнения
    65
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пристигнаха двете машини и днес се опитахме да ги ползваме. Появи се следния проблем - пружините на валяците се задействуват от твърдата храна и самите валяци се раздалечават един от друг. Пак става питка, но с ненормирана дебелина - една питка става по-дебела, а друга - по-тънка. Решихме да премахнем пружиниращия механизъм и да фиксираме валяците на строго определено растояние един от друг. Направихме го, но възникна друг проблем - колкото и да стягахме болтовете, валовете все се приплъзваха настрани. Явно страничната сила е много голяма.

    Най-накрая ни писна и свалихме валовете от машината и си ги монтирахме на наша собствена конструкция от здрави негънещи се квадрати. Сигурно имаше и друго решение, за да не приплъзват, но това ни се видя най-лесно и бързо. Все пак имахме готова конструкция и трябваше само да пробием 6 дупки. Машината е готова и работи, но в момента валовете са много близо и в една кесийка се събира 700g храна, а не 1kg.

    Тъй като си купихме и резервни валове, утре сутринта ще направим още един експеримент. Ще занесем валовете на стругар, за да отнеме по 2 милиметра от острите ръбове, и така няма кесийките да се мачкат толкова много. Като заработи всичко, ще щракна някоя друга снимка и ще ги кача във форума.
    Жив и здрав да си Матеев.Веднага поръчах комплект валове от търновска фирма.Изчаквам обещаните снимки и крайният резултат след отнемането им.

  10. #220
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Днес си сглобихме машината, като ползвахме само двата вала, сложени на наша стойка. На струг отнехме по 2 mm от валовете, за да не са им толкова остри ръбовете. След това за около 4-5 часа 2-ма човека разточиха около 400 питки. Ами това е - всичко работи. Има 2 тънкости, които и сами ще си ги откриете:

    1. Топката с питката се набутва до самото дъно и се натиска към ъглите, за да може после при разточването ъглите хубаво да се запълнят.
    2. Когато машината захапе дъното на кесийката, горните 2 края се хващат с ръка и силно се дърпат нагоре, за да може зъбите равномерно да загребват кесийката от двете страни. Ако това не се направи, понякога едната страна на кесийката се издърпва повече от другата и питката става сбръчкана от едната страна. Това се оправя (изпъва) за 5-6 секунди, така че не е голяма беда.

    Като цяло се получават доста добри питки. Не са идеално правоъгълни като купешките, но пчелите това не ги бърка. Важното е че са с еднаква дебелина - такава, каквато сме я настроили.

    Като цяло можеше и по-бързо да се работи, но ние си правихме лаф-моабет и разточването се вършеше между другото.

 

 
Страница 22 от 31 ПърваПърва ... 122021222324 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •