Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 31 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 307
  1. #161
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    25000 тона аржентинска на пристанище варна исток за захарни заводи горна

  2. #162
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от tsvetanko1973 Виж публикацията
    Здравей колега, вместо изосуит/фруктоза/ използвал ли си глюкоза/декстроза/на кристали пак в същите пропорции?
    Декстрозата е на прах- чиста глюкоза, завода в Разрад я произвежда. Цената е двойна спрямо изосуита, това е едно, няма как да направиш тесто като смесиш две прахообразни вещесва. Изосуита които е подходящ за пчели е глюкозен-фруктозен сироп, с 70 % сухо вещество и 30% вода. От завода или от официалния им дистрибутор за България фирма Пикко може да поискаш сертификат за съдържанието на продукта. Ето сайта им http://www.pic-co.com/bg/contacts.php.
    Има различни видове изосуит, някой от които не са подходящи за пчели. Аз за това изрично написах с какъв произход е изосуита който ползвам.

  3. #163
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Изображение1315.jpg
Прегледи:      731
Размер:	143.7 KB
ID:	3541Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Изображение1241.jpg
Прегледи:      728
Размер:	158.6 KB
ID:	3542[QUOTE


    Вчера понадникнах да видя какво се случва с питките.На средно силно семейство от питката е останало около 0,5кг,което ще рече,че във силните питката е на привършване или е свършила...Пролетния преглед ще бъде,седмицата след 8.03,когато всички ще получат суха захар и отделно сироп(медено-захарен).
    Като правих снимката се позамотах малко и найлона се изпоти...

  4. #164
    Здравеите колеги!Проблем ли ще е ако за подханване ползвам готова пудра захар от магазина освен цената й!?

  5. #165
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    В готовата пудра захар има много примеси и вероятно най-малко е захарта

  6. #166
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P2110174.jpg
Прегледи:      529
Размер:	194.5 KB
ID:	3603Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P2110175.jpg
Прегледи:      526
Размер:	257.8 KB
ID:	3604Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P2110176.jpg
Прегледи:      527
Размер:	182.4 KB
ID:	3605Това са снимки от днес. Бях писал , че им давам пшенично брашно в тави.Едната снимка показва мястото на тавите в пчелина, непосредствено зад кошерите. Спукаха се от работа днес върху брашното. При мен дряна още не е цъфнал, има само леска тук-там ако не е преминала.

  7. #167
    Наблюдател
    Регистриран
    08.02.2015
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    с.Бресте, общ. Червен бряг, обл. Плевенска
    Здравейте!
    Изчетох темата най-прилежно (има няма за 1 седмица). Доста полезна информация, поне за мен. И понеже се сблъсквам с проблема "инвертиран сироп" за първи път, а и от едни изводи на г-н Матеев ми изникна въпросче искам да помоля за мнения по:
    1. От кога да кога може да се дава инвертирания сироп? Имам в предвид дали мога октомври, ноември да давам, ще навредя ли на пчелите и дали ще го взимат. Понеже става дума за малки количества по 1-1,5кг на кошер мисля да взема "Апиинверт".
    2. По горе г-н Матеев в един от изводите си пише, че количеството на зимните пчели зависи от яйценосната дейност на майката в периода 10 август-10-ти октомври. Навсякъде се казва, че подхранваме за увеличаване на снасянето до 10-15 септември, от което излиза, че губим почти цял месец за стимулиране на майката да снася. Какво трябва да правим в периода 10 септември-10 октомври за стимулиране, като даваме инвертиран сироп, а той не стимулира? Би трябвало пчелите точно от този период в най-голям % да са зимните пчели, а и живеещи най-дълго напролет и развиващи наново семейството.
    Благодаря предварително.

  8. #168
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от XAHKPYM Виж публикацията
    ....1. От кога да кога може да се дава инвертирания сироп? Имам в предвид дали мога октомври, ноември да давам, ще навредя ли на пчелите и дали ще го взимат. Понеже става дума за малки количества по 1-1,5кг на кошер мисля да взема "Апиинверт".
    Инвертирания сироп можеш да го даваш цялата зима. Проблемът е, че пчелите няма да се качват в хранилката да го вземат, когато стане много студено. При температури под 12 градуса пчелите се свиват на кълбо и пътешествия дори и от 3-4 сантиметра са направо невъзможни. Имам опит със семейства, хранилките на които са били пълни с инвертиран сироп през цялата зима. Вземат го чак напролет, когато времето се затопли.

    Цитат Първоначално публикувано от XAHKPYM Виж публикацията
    2. По горе г-н Матеев в един от изводите си пише, че количеството на зимните пчели зависи от яйценосната дейност на майката в периода 10 август-10-ти октомври. Навсякъде се казва, че подхранваме за увеличаване на снасянето до 10-15 септември, от което излиза, че губим почти цял месец за стимулиране на майката да снася. Какво трябва да правим в периода 10 септември-10 октомври за стимулиране, като даваме инвертиран сироп, а той не стимулира? Би трябвало пчелите точно от този период в най-голям % да са зимните пчели, а и живеещи най-дълго напролет и развиващи наново семейството.....
    След 15-ти септември най-важното за нас е да пазим зимните пчели да не се изтощават, за да не им се скъси живота. Именно поради тази причина преминаваме от подбудително подхранване (за пило) към подхранване за зимни запаси с инвертиран сироп. Иначе е ясно, че майката при топла есен може да продължи да снася дори и през ноември, но за нас е важно старите пчели да не си изтощават мастното тяло. То ще им е необходимо за отглеждане на пролетните пчели. В ранната пролет, когато все още няма прашец, мастното тяло на пчелите се явява единствения заместител, който позволява гледането на пило. Ако го изтощим през есента, ще имаме проблем с пролетните пчели (голямо закъснение в развитието на семейството и риск въобще да не оцелее).

  9. #169
    Наблюдател
    Регистриран
    08.02.2015
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    с.Бресте, общ. Червен бряг, обл. Плевенска
    Може би не съм се изразил правилно по т.2. Мисълта ми е дали може да направим нещо за повишаване яйцеснасянето на майката за периода. Например да се дават малки количества инвертиран сироп със Старовит или нещо подобно. Нещо което хем да не вреди на пчелите (или поне не много), хем да има повече пило за зимата. Защото навсякъде се сблъсквам с подхранвания пролетта или есента до средата на септември, а губим месем-месец и половина след това за стимулиране. Тепърва преминавам през цялостен интензивен цикъл на отглеждане на пчелни семейства и се опитвам да добия колкото може повече опит за в бъдеще. Дано не досаждам с глупости.

  10. #170
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ти не разбра ли, че по това време на годината майката вече НЕ ТРЯБВА ДА СНАСЯ. За какво пило си се размечтал през октомври? Та то именно гледането на пило изтощава пчелите и им скъсява живота. Отглеждането на всеки 3 личинки отнема живота на една стара пчела, която няма да доживее до пролетта.

    Ако ти сега принудиш семействата си да гледат пило, ще направиш голяма глупост. Първо това пило ще измре, защото вече започнаха студените нощи с температура под 12 градуса. Второ - зимните ти пчели ще се изтощят и ще измрат още през декември, януари или февруари. През март ще имаш едно кекаво семейство с една шепичка пчели, което не се знае дали ще оцелее или не. Дори и да оцелее, ще крета чак до края на май.

    Трябваше още през август да се грижиш майката да снася много пило. През септември трябва да се грижиш за попълване на зимните запаси, без да изтощаваш зимните пчели. През октомври трябва да се грижиш на масата ти винаги да има ракия и мезе, а пчелите ги остави на мира - така ще е по-добре както за тебе, така и за тях.

 

 
Страница 17 от 31 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •