След изчитането на всички теми свързани с храненето на пчелите през зимно-пролетния период, сметнах за необходимо да пусна тази тема, тъй като прочетох много погрешни практики и искам да предизвикам дискусия за това.
Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките. От тогава първото ми хранене е точно на 25.12.
Смятам, че придаването на питки от захаросан мед е погрешно, особенно в големите пчелини. Основната причина е възможното заразяване на всички семейства с болести, при попадането на мед от заразено семейство – гъбични, гнилцови, дори и нозематоза. Това се отнася и до стимулиране с цветен прашец.
Храните предлагани на пазара – две поредни години експериментирах с различни от тях. Резултатът бе забавяне на развитието и отслабване. Група семейства хранени със Сръбска храна с прашец имаха външни признаци на Нозематоза (не съм изследвал). Личните ми изводи са – храните съдържат вредни за пчелите съставки – нишесте, изосуит, висок % захароза, която изтощава семейтвата през зимния период, втвърдители с неизвестен произход и т.н.
Логичното за мен следствие бе да се оборудвам с техника за инвертиране, мелачки и месачки и да установя собствена рецепта. Храната я разделям на 2 вида зимна и пролетна. Зимната използвам от 25.12. до края на февруари. Съдържанието е 35 % инвертиран сироп 70:30 + 15 % фруктоза на прах + 50% глюкоза на прах(декстроза). Резултат – храната е много пластична(като пластелин). В първата питка от 1 кг., добавям 5 ml. Nozevit +. Достатъчна е за 15-20 дни, но зависи и от външната температура.
Втората доза е от 2 х 500 гр. – 500 гр + 2 мл Nozecid и 500 гр + 2 мл Ceranon.
Давам ги едновременно и с това приключва зимното подхранване.
Пролетната храна я приготвям от 35 % инвертиран сироп 70:30 + 25 % пудра захар на прах + 35% глюкоза на прах(декстроза) + 5% чист протеин.
Отхвърлям употребата на растителни протеини, като соевия, поради много ниска усвояемост и сухото мляко, което предизвиква диария.
Използвам 85% чист суроватъчен и яйчен протеин, като добавям по 25 гр. от двата в 1 кг.
Преди използвах и Хидропрод, но вонята е нетърпима, въпреки, че е отлично балансиран с всички незаменими аминокиселини и е 100% усвояем.
Витаминната добавка е Витамикс формула – 5 гр/кг и Апифит - 5 ml/кг
От 2 години добавям и екстракт от трибулос терестис – 1 капсула за 2 кг.
Тук може да прочетете изследването на колегата ми за въздействията на трибестана върху пчелното семейство:
http://vemo-feedadditives.com/images...ski_pcheli.pdf