Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 31 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 307
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Според мене може инвертиран сироп 70%, но ако времето е много студено, пчелите ще рискуват живота си, качвайки се чак до хранилката. По-добре да е питка директно върху рамките.

    Иначе тази година аз ще имам някакво количество кошери, в които в хранилката през зимата ще остане недоизяден сироп. Горещо се надявам зимата да не се качват при него. А какво точно ще се случи в действителност - това ще го видим напролет.

    Отдавна се убедих, че всяко едно пчеларско твърдение трябва лично да го проверя, защото личния ми списък с развенчани пчеларски митове започна много бързо да набъбва.

  2. #22
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Определено форума се промени!

    П.С. анализа ми е след поста на Ахил.
    Колега Ахил, ти също си бил млад пчелар, освен ако не си се родил такъв.
    То човек се ражда всякакъв, но зависи какво ще развие. Да, бил съм и млад пчелар, но никой не ми е казвал, показвал или каквото и да е. Затова, че не дължа на никой нищо.

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките.
    Според моя опит, това дори и италианките не го могат. Ако се зазимят със един корпус със мед (около 20 кг), това им стига дори и за пролетното развитие, без подхранване, при положение че зимната пауза в отглеждането на пило, често пъти е само седмица-две, падаща се някъде около Коледа.

    Относно подхранването
    - Есенно - ДА, когато има НУЖДА от такова (подбудително, запасително или протеиново)
    Зимно - НИКОГА (освен в случаите когато семейството е застрашено от сигурна гладна смърт)
    Пролетно ..... Ако имат достатъчно запаси от прашец и мед, биха могли да минат и без никакво отваряне на кошерите до преди главната паша. Какво количество запаси от прашец се смята за достатъчно - зависи от района. Според това, пчелите могат да бъдат селектирани да трупат повече или по-малко запаси от прашец. Също така пчелите могат да бъдат селектирани и да не се нуждаят от стимулативно подхранване.

    Със стимулативното подхранване (особено сироп) е най-добре да се започне чак когато времето започне да се оправя и вече има стабилен приток на прашец, бих казал март месец. Подхранване понякога е наложително и по време на резки пролетни застудявания - някои пчели просто обичат да канибализират пилото веднага щом времето се развали, дори и само за няколко дни
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Иначе тази година аз ще имам някакво количество кошери, в които в хранилката през зимата ще остане недоизяден сироп. Горещо се надявам зимата да не се качват при него. А какво точно ще се случи в действителност - това ще го видим напролет.
    .
    Бих те посъветвал да го изсипеш или събереш във общ съд. Влагата ще ти създава повече проблеми, отколкото притеснението дали го консумират зимата
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis Виж публикацията
    То човек се ражда всякакъв, но зависи какво ще развие. Да, бил съм и млад пчелар, но никой не ми е казвал, показвал или каквото и да е. Затова, че не дължа на никой нищо.
    ОК, но тук освен по-можещите, има и начинаещи, които се нуждаят от помощта им. Не бъди егоист!

  6. #26
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ОК, но тук освен по-можещите, има и начинаещи, които се нуждаят от помощта им. Не бъди егоист!
    На никой няма да откажа да помогна, но не искам да ме карат насила. Не съм видял необходимост да помагам, не съм го направил. А това дали съм егоист? Всеки може в даден момент да бъде егоист. Зависи от ситуацията. Както виждаме всички, един е такъв, друг е друг. И на мен не ми харесват някои, но не им го казвам - просто чета и си вадя изводи за всеки, както и всеки за мен.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Мдаааа. Както казват хората всеки е башка "луд". Всеки е прав за себе си. Да разбират ли хората, че когато ти искат съвет за помощ, ти би им помогнал, само ако успеят да те убедят, че им е нужна такава?

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Трябваха ми 3-4 зими и много загубени пчели за да стигна до извода на проба-грешка, че подхранване с питки януари и февруари не е добре. И в крайна сметка споделям принципа на Матеев - око да види ръка да пипне. Може да си извлечеш много повече полза и много повече поуки и знания ако платиш цената за това.
    Винаги може по-добре.

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Бих те посъветвал да го изсипеш или събереш във общ съд. Влагата ще ти създава повече проблеми, отколкото притеснението дали го консумират зимата
    Ами аз започнах да го прехвърлям от семействата, които не са го изяли, към семействата, които искат още. Със сигурност обаче ще оставя поне няколко кошера да имат сироп през зимата просто защото искам да си направя експеримент какво ще се случи.

    Да ви кажа и за един случаен експеримент, който тази година го направихме без да искаме. Става въпрос за един турски кошер от пластмаса с пластмасови рамки. Купих го тази година от Плевен просто от любопитство и го заселих. Изоставен е зад къщата и много рядко някой се сеща да отиде при него да го обслужи. Пчелите в този кошер не са третирани (есента) и не са хранени. През май направихме няколко отводки от него и го изоставихме. Улисани от многото работа се сетихме за него едва вчера. Ами кошера пращи по шевовете от пчели и мед - 3 пълни до горе рутови корпуси. Та започнах да си задавам въпроса дали с толкова много грижи за пчелите наистина им помагаме, или всъщност им пречим?

  10. #30
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Мдаааа. Както казват хората всеки е башка "луд". Всеки е прав за себе си. Да разбират ли хората, че когато ти искат съвет за помощ, ти би им помогнал, само ако успеят да те убедят, че им е нужна такава?
    Извинявам се, че не сме по темата, но да отговоря и тук. Няма нужда да ме убеждават. Аз ще преценя дали има нужда да се помага или не.

 

 
Страница 3 от 31 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •