Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 31 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 307
  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Снимки ще има ли?
    Балгодаря

  2. #222
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Матеев не знам тази машина за грозде дали ще върши работа .Аз се опитвам с шнекова преса или просто казано месомелачка без нож и решетка, а отпред конус с определен размер и найлон на ръкав .

  3. #223
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    За питки ползвам амбалажна хартия 35/50см. Побира около 500гр. Слагам захаросан мед, прегъвам на 2 и крайщата ги загъвам. Мачкам-разточвам с каквото ми падне до около 1см. За 20-30 кошера не е проблем. Не подхранвам много, повече отводките и хванати рояци. Втора година няма да ползвам захар. През декември забърквам 2кг. прашец и 8 кг. мед, бъркам няколко дни редовно че да се разтвори прашеца. После оставям да стегне и захароса до февруари. Тогава залагам по 1 питка, някой ако изядят по-бързо получават втора до цветята и зарзалийте. Това са първите прашецодайни при мен, няма лешници няма дренки.

  4. #224
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Снимки ще има ли?
    Балгодаря
    Ето един клип как разточваме питките от преди 10 минути. В рамките на деня до момента 3-ма човека са разфасовали около 500 килограма, а до края на работното време може би ще станат 700. Общо 24 работни човекочаса или това прави средно по 1 кесийка на 30 човекосекунди. Следователно цената на разфасоването като работно време е само 4 стотинки на килограм (кесийка) при надник 5 лв. на час.


  5. #225
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    БРАВО

    СУПЕР СЕ ПОЛУАЧВА.

  6. #226
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Матеев при тези мащаби в които работиш нямаше ли да е по-лесно направо да слагаш от готовите пакети по 2.5 кг. Готови пакетирани, целия този процес щеше да се елиминира. За твоите количества цената сигурно ще ти я дадат като на едро.
    Винаги може по-добре.

  7. #227
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Горе долу става въпреки че усилието при въртенето е голямо (така е и при мене), но защо прегъвате питките на две? След време не се ли вкоравяват в това положение и става по трудно за поставяне в кошерите? За тези които ги интересува как работи една истинска машина за разточване


  8. #228
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Матеев при тези мащаби в които работиш нямаше ли да е по-лесно направо да слагаш от готовите пакети по 2.5 кг. Готови пакетирани, целия този процес щеше да се елиминира. За твоите количества цената сигурно ще ти я дадат като на едро.
    Няма как да слагам питки по 2.5 kg. При финландските кошери няма място. Затова и се старая да разточвам ТЪНКИ ПИТКИ. Осен това така ми излиза по-евтино - около 2 лева на питка от 1 kg. Храната е супер - АПИФОНДА. Работниците така или иначе щях да им давам заплата, дори и да не се налагаше да ги карам да разточват храна, така че дори и 4-те стотинки труд можем да го броим за нула.

    Ето това бяха 3-те съображения за вземането на тазгодишното ми решение. Има и други по-дребни съображения, като например доверието, което имам в немската храна. Също и факта, че тя не засъхва, не се стича и т.н. Миналата година си правих различни експерименти с много видове храни - нагрявах ги, замразявах ги, суших ги и всякакви други подобни. Най-добре се представиха именно апифондата и сръбската храна, като сръбската храна има някаква склонност да изсъхва, а апифондата няма. Миналата година надделя сръбската храна, защото ме беше страх, че ще загубя страшно много време в разточването на апифондата. След като обаче разреших проблема с разточването, вече апифондата е абсолютен лидер за мене, и от сега нататък ще ползвам само нея.

  9. #229
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Матеев, понеже видях че ви лепне по кантара и масата. Предлагам да ръсите като мен по малко пудра захар, за да е по удобно за работа. Ако не сте опитали разбира се.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #230
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Горе долу става въпреки че усилието при въртенето е голямо (така е и при мене), но защо прегъвате питките на две? След време не се ли вкоравяват в това положение и става по трудно за поставяне в кошерите?
    Няма проблеми със сгъването на питките. При стайна температура апифондата е сравнително мека. Това го видяхте на клипа. Кашоните с готоворазточени питки ще стоят на стайна температура до момента, до който ги разнеса по пчелините (в следващите 2-3 дена). След това самите пчели ще се грижат да я поддържат топла.

    Не знам дали сте правили експерименти с други храни, но апифондата е единствената, която има ИДЕАЛНА КОНСИСТЕНЦИЯ. Сръбската храна е доста по-твърда при същите температури (20-25 градуса). Там над кълбото вероятно ще са същите температури и меката консистенция ще е идеална за да могат пчелите да вземат храната. При отрицателни температури сръбската храна става твърда като камък, а апифондата все още запазва сравнително добра консистенция. Това означава, че пчелите ще могат да я ядат дори и по периферията на питката, която е доста по-студена от центъра. Със сръбската храна това не се случва - периферията остава неизядена.

 

 
Страница 23 от 31 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •