Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 31 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 307
  1. #101
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    с.Ръжево Конаре обл.Пловдив

    Smile Щастливи пчели - най-дебелите в селото

    Моите домашни любимци са в 16 кошера многокорпусни.Три месеца ще станат не съм ги поглеждал, макар че са в един съседен двор. Щото Ангел Пашкулов ми каза, че пчелите знаели по-добре от мен какво да правят - хич да не ги притеснявам, а да си пийвам редовно. Днес отивам да ги видя - всички живи и хвърчат като полудели. Веднага започвам да им бъркам тесто за питки - 25 кгр пудра захар и 8 кгр мед - голям зор и едва ли ще го правя друг път.4 денонощия меда подгрявах на 40градуса и цял ден месене на тестото.После си ги правя на порции по 960 - 1000 грама.Толкова се събира в найлонов плик с размери 24/34см. и го размачквам с точилка -става с дебелина около 10-12 мм. И после отивам и поставям по 2 такива плика върху рамките - покриват се почти всички рамки - накъдето и да хване кълбото все манджа да има. Отгоре един полиетиленов чувал както си е цял - 2 слоя. И отгоре таванките - щях да снимам обаче така ме подгониха пчелите от кошера - малееее... все едно с пъдпъдъшки сачми ме стреляха.Хем си беше много кротко семейство - аз ги мислех че са останали една шепа, а те като вулкан изригваха - а бе зарязах и повдигач и четка - утре ще ги търся. Утре отново обаче с пушек - то от зор забравих да надупча и плика с тестото - по здрач се върнах да им метна капака.Това с найлон върху питката не съм го правил, но така поне ще мога да ги наблюдавам почти без да ги притеснявам.И от конденза да пият вода да не им присяда
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG0157.jpg‎   IMAG0145.jpg‎   IMAG0207.jpg‎  

  2. #102
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    ХАСКОВО
    Аз правех нещо подобно тия дни, но в по малък вариант !!

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    с.Ръжево Конаре обл.Пловдив
    Те твоите май са на диета, защото доктора дето прави църкви на мен ми заръча: "По 3 /Три/ килограма, обаче аз едва по 2 кгр. на кошер им приготвих и хвърлих верига.Хартисаха ми и 15 кгр пудра захар/хем чиста , без примеси - изпрати ме в Раковски в цеха където мелят специално от там.Обаче утре хващам един брат ром/най-чистия/ и ще омеси и останалата

  4. #104
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Вчера беше слънчево и температурата към 15 градуса. Имам само 10 кошера /многокорпусни/ и всички направиха облитане, засега нямам жертви. Храната която бях сложил на 26.12.2014г. не са я погледнали /значи си имат/.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от siko13 Виж публикацията
    Вчера беше слънчево и температурата към 15 градуса. Имам само 10 кошера /многокорпусни/ и всички направиха облитане, засега нямам жертви. Храната която бях сложил на 26.12.2014г. не са я погледнали /значи си имат/.
    Или може би не са стигнали до нея.
    Къде си я сложил, над кълбото точно или не?

  6. #106
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Може и да си прав, в хранилките е като съм махнал преградката. Миналата година я намериха като видяха зор, да се надявам и сега да я намерят. Вероятно не е добре така да се храни но ми е по-лесно, а и не се налага да махам възглавницата, а и малко ми е разстоянието. Е все пак при мен е хоби, не разчитам на доходи от тях, ако се получи добре.

  7. #107
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да систематизирам информацията около зимното подхранване с уговорката, че не съм го пробвал, но съм разпитал една камара стари пчелари и съм изчел доста книжки. На базата на цялата информация си сглобих една концепция за мене си, пък вие ще кажете дали е правилна.

    Зимнопролетното подхранване се извършва на 4 етапа:
    1. Питки без прашец
    2. Питки с прашец
    3. Изосуит или гъст инвертиран захарен сироп (70-80%)
    4. Обикновен захарен сироп (50%).

    Прехода от единия вид храна към другия се извършва съобразно климатичните особенности на региона, очакванията за зимата (мека или с големи студове) и каква е първата главна паша (рапица, акация или по-късни паши). Ако например първата паша е рапица, то тогава подхранването се извършва приблизително на следните дати:

    1. 20-25-ти Декември - 1 kg питка без прашец
    2. 10-15-ти Януари - 1 kg питка без прашец
    3. 1-10 Февруари - 1 кг питка без прашец, а ако се очаква мека зима, по-добре е 1 kg питка с прашец
    4. Края на февруари - 3-5 килограма изосуит или гъст инвертиран захарен сироп
    5. Втората половина на март или когато се изяде инвертирания сироп се преминава към обикновен захарен сироп 1:1

    Ако не се гони рапица, точки 1 и 2 се пропускат.

    Ако при преглед в студено време има пчели над рамките, то това означава, че хранителните запаси са на изчерпване. При това положение моментално се слага 1 kg питка със захар и се добавя нова питка на всеки 20 дена.

    Ако върху рамките няма пчели, то това означава, че все още има меден венец над кълбото, което означава че всичко е наред. Въпреки това като дойде датата за подхранване се слага 1 kg захарна питка. Докато е студено пчелите не я закачат, но при първо затопляне (както вчера и днес) кълбото се разпуска и пчелите намират питката. Започват да я ядат и дори да свалят долу в килийките по периферията на кълбото. После при застудяване новото кълбо така се формира, щото върха му да се допира до питката, независимо че все още има неизяден меден венец. Един път сложена ли е питка, не трябва да се спира и на всеки 20-25 дена трябва да се добавя нова питка БЕЗ ПРАШЕЦ. Преминава се към питка с прашец само тогава, когато вече не се очакват големи застудявания. Питката с прашец стимулира майката към по-голямо яйцеснасяне, но задръства червата на пчелите и ако има много на брой последователни студени дни без облитане, започват проблеми с подуване, диарии и дори смърт. Също така прекалено ранното подсилване и след това голямо застудяване може да принуди пчелите да разделят кълбото, опитвайки се едновременно да топлят както пилото, така и майката. При това положение питки с прашец (предизвикващи бурно развитие) се препоръчват не по-рано от началото на февруари, и то само за топлите региони. Така или иначе февруари вече има и прашец в природата.

    Голяма заплаха в пролетния период се явява умирането на майката по причина ГЛАД. Доста често пролетта пчелари се оплакват от семейства без майка. Това е нещо ново за мене и доскоро не го знаех. По принцип пчелите работнички имат в медовото си стомахче запас от храна за 5 дена, и могат да издържат толкова време без никаква храна. Майката обаче го няма този запас и тя разчита на хранене от пчелите. При силен студ и липса на храна обаче пчелите спират да я хранят, и така може едно много силно семейство да остане без майка, въпреки че привидно всичко е наред с медовите запаси (които обаче са извън обсега на кълбото). Именно поради тази причина започне ли се веднъж едно семейство да се храни с питки, не трябва да се спира под никаква форма, защото кълбото се дислоцира високо горе близко до питката и предислоциране на друго място се прави само при топло време. Ако такова топло време не дойде за период от 7-8 дена и в същото време питката е вече изядена, пчелите спират да хранят майката и има реален шанс тя да умре от глад.

    Като цяло - който не е хранил по време на коледните празници, сега е момента да слага първите питки, но задължително трябва да са без прашец. Ако не се гони рапица - може да се почака до началото на февруари. Също така сега е момента да се купува захар и да се започва постепенно да се подготвя инвертиран сироп, който ще се налива в хранилките през март. Ами това е. Ако някъде нещо не съм разбрал или съм сбъркал - поправете ме.

  8. #108
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Искам да систематизирам информацията около зимното подхранване с уговорката, че не съм го пробвал, но съм разпитал една камара стари пчелари и съм изчел доста книжки. На базата на цялата информация си сглобих една концепция за мене си, пък вие ще кажете дали е правилна.

    Зимнопролетното подхранване се извършва на 4 етапа:
    1. Питки без прашец
    2. Питки с прашец
    3. Изосуит или гъст инвертиран захарен сироп (70-80%)
    4. Обикновен захарен сироп (50%).

    Прехода от единия вид храна към другия се извършва съобразно климатичните особенности на региона, очакванията за зимата (мека или с големи студове) и каква е първата главна паша (рапица, акация или по-късни паши). Ако например първата паша е рапица, то тогава подхранването се извършва приблизително на следните дати:

    1. 20-25-ти Декември - 1 kg питка без прашец
    2. 10-15-ти Януари - 1 kg питка без прашец
    3. 1-10 Февруари - 1 кг питка без прашец, а ако се очаква мека зима, по-добре е 1 kg питка с прашец
    4. Края на февруари - 3-5 килограма изосуит или гъст инвертиран захарен сироп
    5. Втората половина на март или когато се изяде инвертирания сироп се преминава към обикновен захарен сироп 1:1

    Ако не се гони рапица, точки 1 и 2 се пропускат.

    Ако при преглед в студено време има пчели над рамките, то това означава, че хранителните запаси са на изчерпване. При това положение моментално се слага 1 kg питка със захар и се добавя нова питка на всеки 20 дена.

    Ако върху рамките няма пчели, то това означава, че все още има меден венец над кълбото, което означава че всичко е наред. Въпреки това като дойде датата за подхранване се слага 1 kg захарна питка. Докато е студено пчелите не я закачат, но при първо затопляне (както вчера и днес) кълбото се разпуска и пчелите намират питката. Започват да я ядат и дори да свалят долу в килийките по периферията на кълбото. После при застудяване новото кълбо така се формира, щото върха му да се допира до питката, независимо че все още има неизяден меден венец. Един път сложена ли е питка, не трябва да се спира и на всеки 20-25 дена трябва да се добавя нова питка БЕЗ ПРАШЕЦ. Преминава се към питка с прашец само тогава, когато вече не се очакват големи застудявания. Питката с прашец стимулира майката към по-голямо яйцеснасяне, но задръства червата на пчелите и ако има много на брой последователни студени дни без облитане, започват проблеми с подуване, диарии и дори смърт. Също така прекалено ранното подсилване и след това голямо застудяване може да принуди пчелите да разделят кълбото, опитвайки се едновременно да топлят както пилото, така и майката. При това положение питки с прашец (предизвикващи бурно развитие) се препоръчват не по-рано от началото на февруари, и то само за топлите региони. Така или иначе февруари вече има и прашец в природата.

    Голяма заплаха в пролетния период се явява умирането на майката по причина ГЛАД. Доста често пролетта пчелари се оплакват от семейства без майка. Това е нещо ново за мене и доскоро не го знаех. По принцип пчелите работнички имат в медовото си стомахче запас от храна за 5 дена, и могат да издържат толкова време без никаква храна. Майката обаче го няма този запас и тя разчита на хранене от пчелите. При силен студ и липса на храна обаче пчелите спират да я хранят, и така може едно много силно семейство да остане без майка, въпреки че привидно всичко е наред с медовите запаси (които обаче са извън обсега на кълбото). Именно поради тази причина започне ли се веднъж едно семейство да се храни с питки, не трябва да се спира под никаква форма, защото кълбото се дислоцира високо горе близко до питката и предислоциране на друго място се прави само при топло време. Ако такова топло време не дойде за период от 7-8 дена и в същото време питката е вече изядена, пчелите спират да хранят майката и има реален шанс тя да умре от глад.

    Като цяло - който не е хранил по време на коледните празници, сега е момента да слага първите питки, но задължително трябва да са без прашец. Ако не се гони рапица - може да се почака до началото на февруари. Също така сега е момента да се купува захар и да се започва постепенно да се подготвя инвертиран сироп, който ще се налива в хранилките през март. Ами това е. Ако някъде нещо не съм разбрал или съм сбъркал - поправете ме.
    Г-н Матеев всичко това казано от Вас е правилно, но искам да направя едно уточнение. Има значение в коя част на кошера ще се намират пчелите, които ще са над рамките при студено време, при температура на въздуха 8 градуса. Тъй като знаем, че пчелното кълбо се движи от долу на горе, и като стигне горните летви на рамките започва да се движи и назад. Т.е. ако пчелите над рамките се намират в предната част на кошера и назад по рамките има мед мисля, че няма за какво да се притесняваме, няма да умрат от глад.

  9. #109
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    Миналата година и аз имах намерение да действа по горе-долу същата схема.Първи питки без прашец в самото начало на Януари (и то по половин).Ноооо си останах до 15 Март с тях защото така и пчелите не ги пипнаха.Обяснението за мен бе че си имаха достатъчно храна в плодниците.Като започнах с сиропа по охотно го приемаха.Питките бяха от сръбските.

  10. #110
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Майката е последния индивид в семейството, който ще умре от глад. При липса на храна в семейството, първо се жертват яйцата и прясното пило, след това запечтаното, пчелите и в крайния стадий може да се открие една шепичка пчели, между които и майката. При семействата загинали от гладна смърт през зимата, майката винаги присъства в центъра на загиналото кълбо пчели.

    Единственото обяснение за загуба на майката (освен физическо нараняване) може да бъде болест ( противно на всеобщото схващане майките не са безсмъртни) или натравяне с акарициди (или комбинация от двете). Всякакви други антропоморфични обяснения за съдбата на майките, са неуместни.

    Матеев, ти беше този, който каза че ако искаш да успееш в отглеждането на 2000 кошера, не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш. Със такива компетенти, които имаш, мога да ти пожелая само успех.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 11 от 31 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •