Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 20 от общо 20
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Абсолютно поддържам последното мнение на радо. Аз бих постъпил по същия начин.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Ето го според мен идеалния вариант за точка 3 - щом има 2 празни кошера сега купуваш едно силно семейство (пчеларя от който го вземе ще му каже какво кога да прави през зимата и не виждам причина да не оцелеят) а пролетта за втория кошер ще купи отводка .... така хем ще си угоди на мерака, хем ще има едно силно семейство, хем една отводка, хем и собствен медец ще опита. Успех !

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    То по-скоро може да му мине мерака, ако напролет се окаже, че семействата му не са презимували.
    Няма гаранция на какви семейства ще попаднеш точно сега.
    Най-добре догодина да вземе ранни отводки, тъкмо да проследи целия период на оформяне на семейството.
    Говоря за 1 или 2 семейства да вземе сега,ако момчето иска да вземе примерно 10 семейства по добре пролетта да ги купи .А и друго пише че иска да се занимава с пчели,и да увеличава бройката,пита и за печалба от тях.Ако загинат тези 1-2 кошера зимата и неможе да продължи напред,значи пчеларството не е за него.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2014
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    Руен
    Значи сега си купувам едно силно семейство. И един последен въпрос ама не ми се смейте какво е отводка някой би ли ми дал точен отговор?

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Съгласен съм и аз с Радо при условие, че:
    първо: отиде с опитен пчелар, с който да прегледат семейството преди закупуването;
    второ: намери кошера на изгодна цена.

    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    ...Ако загинат тези 1-2 кошера зимата и неможе да продължи напред,значи пчеларството не е за него.
    Няма как да разбере дали пчеларството е за него или не при положение, че ако не презимуват кошерите причината няма да е в него, това исках да кажа.

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от united_17 Виж публикацията
    Значи сега си купувам едно силно семейство. И един последен въпрос ама не ми се смейте какво е отводка някой би ли ми дал точен отговор?
    Отводката е малко/младо, новосъздадено пчелно семейство, с майка, с пчели, което е на 2-3-4-5(зависи до някъде и от системата) изградени пити. Когато нарастне/развие, се повече си става пчелно семейство.
    Каквото и да решиш - чети. Много колеги препоръчват точно като за тебе(за начинаещи) - "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев:

    http://www.bookpoint.bg/книги/Календ...во-5589.htm

  7. #17

    Talking

    Каквото и да решиш - чети. Много колеги препоръчват точно като за тебе(за начинаещи) - "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев:

    http://www.bookpoint.bg/книги/Календ...во-5589.htm[/QUOTE]
    Повярвай на колегата за тая книга , прочетия не веднъж, а няколко пъти.
    За годините ти не ми се вързва това , дали пчели ще гледаш или приятелки ще гониш , ама ти си знаеш.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2014
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    Руен
    Добре, а дървените рамки с пити, дето се слагат в кошера колко на брой трябва да са, защото мисля, че имам десетина по-големи и още толкова по-малки ? И да смятам да си поръчам тази книга, но няма ли я някъде онлайн ?

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от united_17 Виж публикацията
    Добре, а дървените рамки с пити, дето се слагат в кошера колко на брой трябва да са, защото мисля, че имам десетина по-големи и още толкова по-малки ? И да смятам да си поръчам тази книга, но няма ли я някъде онлайн ?
    Да започнем от зад напред - свидят ти се 6 лева, или си фен да си четеш на компа и си готов да си я купиш в он-лайн издание?!? Точно от броя на рамките и размерът им се определя големината на кошера и модела му. 6-8-10-12 или повече рамков кошер(в много редки случаи и нечетен брой), и ДБ(дадан блат) - големите ти рамки, малките са за магазина му, същите са и за фарар, а с размер мужду големите ДБ и малките ДБ(фарар) са ЛР(лангстрот рут или МК много корпусни) рамки. Чети за размерите на кошерите(съответно и на рамките). Има и тука във форума, има и друга информация в нета.
    При тебе означава че кошерите ти са 10 рамкови ДБ с един магазин.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    11.09.2014
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Шумен
    http://www.pchelar.net/ ето тук има описани различните кошери, аз също съм начинаещ и започнах от тук. Запознай се добре със системите кошери, прочети за видовете пчели, и видовото разнообразие в кошера( майка, работничка, търтей) запознай се с биологията им. поразгледай и клиповете в YOUTUBE.COM виж филма "не само мед" и "работа с ЛР кошер". има и много филми за отделните процеси. Както казаха и колегите консултацията с опитен пчелар и малко работа при него няма да ти навреди да не кажа, че е задължителна. Образовай се ! След това опита идва с практиката. И не се отказвай!!!

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •