Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 20 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 193
  1. #101
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2013
    Мнения
    11
    Моля да ме запишете за 5бр.Бъкфаст.Кога планирате да започнат доставките?

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Г-Н Матеев, отговорете на колегата, че няма да заспи спокойно.
    Шегувам се.
    Лека вечер.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #103
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Бъкфаст е много разпространена в Германия,а както знаем те са големи балами.
    Италианките и кавказките са най-разпространените пчели в света, как се оправят с различния климат не знам.
    Нищо не може да спре българският пчелар да внася майки от Европа, независимо колко хубави майки ще му предложат нашите производители, просто в такова време живеем. Все едно да ми предложиш перфектен москвич и ми забраниш да си купувам Мерцедес.

  4. #104
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    ....Нищо не може да спре българският пчелар да внася майки от Европа, независимо колко хубави майки ще му предложат нашите производители, просто в такова време живеем. Все едно да ми предложиш перфектен москвич и ми забраниш да си купувам Мерцедес.
    Ей това исках да кажа и аз - българския пчелар сам си решава какви майки да си купува или внася, и няма земна сила или закон, която да може да го спре да прави това. С тази тема за набиране на заявки аз всъщност направих ПРОУЧВАНЕ НА ПАЗАРА. И знаете ли до момента какъв е резултата?

    БЪКФАСТ - 63% от заявките
    КАРНИКА - 19%
    МАКЕДОНИКА - 15%
    ИТАЛИАНКА - 2%


    Ето това са изискванията на ПАЗАРА, а както знаете по-силен от него НЯМА. И който е тръгнал против пазара - не е прокопсал (например доцента). Аз правя точно обратното на доцента - опитвам се ДА СЕ СЪОБРАЗЯ С ПАЗАРА.

    Иначе ако питате мене - аз лично бих работил САМО С КАРНИКА, но с такива линии, които са селекционирани за продуктивност. И ако трябва да правя майки само за себе си - то това вероятно ще са само карники. Ако обаче искам да продавам - ами искам или не ще трябва да се съобразявам с пазара. Ще трябва да се съобразявам и със закона и ако не ми харесва - ами ще се опитам да го променя. Тука вече се намесва конфедерацията, която ако се разрастне ще има силата и шанса да промени закона в желаната от пчеларите посока.

  5. #105
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Според мен, качеството на майките и добрите линии, които се произвеждат от майкопроизводителите биха били качествени само чрез прилагане на изкуствено осеменяване, но от екип специалисти и в оборудвани лаборатории, а не от всеки самозванец, който си е купил апарат за ползване в домашни условия и се бие в гърдите, че е специалист в тази област.

    Самият акт на изкуственото осеменяване би могъл да се извършва и от някой, които е доближавал кошер на не по-малко от 100 м. през живота си.
    Оценяването на повечето икономически показатели на семествата, с най-голяма адекватност би могъл да го направи само този, който е до тях и ги обслужва през годината (изключение са показателите за SMR, устойчивост на нозематоза, време за развитие на пилото и разни там морфометрични признаци).
    Останалото е работа на научните работници.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #106
    Наблюдател
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    balchik
    Желая да закупя от г-н Матеев пчелни майки: бъкфаст-2бр и карника-2 бр.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега Матеев ,първият пост е ясен ,но все пак : няма ли да предложиш Бъкфас и Карника ,които са оплодени неинструментално?

  8. #108
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За неинструментално оплождане е необходим ИЗОЛИРАН ОПЛОДЕН ПУНКТ, каквито в България НЕ СЪЩЕСТВУВАТ !!! Не ги слушайте какво говорят съществуващите майкопроизводители. Всичките без изключение от първия до последния ЛЪЖАТ че техния оплоден пункт отговаря на изискванията на закона за отстояния от други пчелини. Това е една ГОЛЯМА ИЗМАМА, която продължава до ден днешен. В България НЯМА МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛ, на който пчелина му да отговаря на изисквания на закона за отстояния от други пчелини. Колкото до пчелините за селекция на ЕЛИТНИ МАЙКИ или ГЕНБАНКИ - такива в България СЪЩО НЯМА !!! Тоест има, но не са спазени отстоянията. И ако все пак са се регистрирали като племенни пчелини, то това навсякъде се е извършвало С ИЗМАМА !!! Една евентуална проверка ще го потвърди това и автоматично ще доведе до ОТНЕМАНЕТО НА ЛИЦЕНЗА НА АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИ. Цялата асоциация на доцента Е НЕЗАКОННА, защото тя не притежава пчелин, отговарящ на чл. 19 ал.4 т.1,2,3 от Закона за пчеларството. Нещо повече - тя дори не си е направила труда да се опита да го регистрира. Не че ще успее или ако успее - то това пак ще е със измама. Следователно доцента е получил лиценз за майкопроизводство по НЕЗАКОНЕН НАЧИН, а от тука и цялата дейност на НРАП е незаконна. Незаконно правят селекционна дейност. Незаконно са получавани и европейски пари години наред. Ако този факт се раздуха, на доцента и обкръжението му ще им запари под краката. Тези хора (да не кажа банда) ВИНАГИ СА БИЛИ НЕЗАКОННИ и е цяло чудо как тази мафиотска структура продължава да съществува повече от 10 години.

    Също така елитните майки на доцента НЕ СА ЕЛИТНИ, защото истинска селекция НЕ СЕ ИЗВЪРШВА !!! Самите генбанки не са изолирани оплодни пунктове. Ситуацията с генбанката във Виница е ПЪЛНА ИЗМАМА - тука има дълга история, която някога ще ви я разкажа. Доцента има страхова невроза от пътуване с лека кола и предпочита денонощно да си стои в бараката, в която обаче няма никакви условия за каквато и да било селекция. В резултат на това доцента или продава за "елитни майки" случайно взети метизирани пчели от пчелина на аграрния университет, или купува карники от Европа. Майкопроизводителите го знаят това, в резултат на което никой не ги зачита майките на доцента. Плащат му ги, защото той така или иначе ги изнудва за пари, а после всички правят репродукция (майкопроизводство) със собствени майки куча марка, селекционирани лично по метода "с почесване зад врата и гледане в тавана". Дори и да приемем, че производителите на племенни майки са по-отговорни и по-сериозни от доцента, въпреки това техните племенните майки в репродуктивните пчелини се оплождат от СЛУЧАЙНИ МЕТИЗИРАНИ ТЪРТЕИ, защото никъде не са спазени отстоянията от други пчелини.

    Аз лично НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЛЪЖА И МАМЯ моите клиенти, ако наистина ще ставам сериозен майкопроизводител и ще се опитвам да продавам качествени майки. И за да съм честен, аз ще си призная пред всички, че моите оплодни пунктове също НЕ СА ИЗОЛИРАНИ и при тях също НЕ СА СПАЗЕНИ ОТСТОЯНИЯТА до други пчелини. То няма и как това да се случи в тази малка България, която е гъсто населена със селца и пчелини едва ли не на всеки километър. При това положение ако започна да правя племенни майки, ясно и точно ще трябва да кажа на клиентите си, че НЕ МОГА ДА ГАРАНТИРАМ бащината линия на моите майки. Ще си признавам, че те са оплодени там в небето най-вероятно от куча марка метизирани търтеи. Ще полагам усилия да наситя небето с верните породи и линии търтеи, но с това само ще повишавам вероятността, без да мога да давам каквито и да било гаранции.

    Та ръководен от тези разсъждения аз достигнах до извода, че единственият начин в България да се предлагат майки с гарантирано родословно дърво, е оплождането им да става посредством ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ. Ако то се прави масово, служителите постепенно ще се усъвършенствуват и ще започнат да го правят бързо и лесно с малко количество труд, което означава МНОГО ЕВТИНО. Точно поради тази причина реших да оборудвам лаборатория със 7 апарата за изкуствено осеменяване, линия за захранване с CO2, автоматика, електроника, подвижни лаборатории с оборудване за събиране на място на сперма от отдалечени пчелини и т.н и т.н. Такъв мащабен проект досега в България не е правен, и ако той успее, това завинаги ще промени майкопроизводството в България. Дребните тарикатлъци на доцента ще останат в миналото, мафиотските номера - също. Моята цел е да предлагам преди всичко ИСТИНСКИ МАЙКИ, а не лъжливи и фалшиви мелези. На втори етап със започването на селекцията постепенно ще се появят и линии, селекционирани по признаци, които ги търси пазара (пчеларите).

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Благодаря за отговора.За изолираният оплоден пункт беше ясно от предно обсъждане.Въпреки това аз бих си купил такива майки от теб.

  10. #110
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Г-н Матеев, благодарности за откровенноста. Няма как да се направи изолиран оплоден пункт на вр. Мусала.

    Имам едно питане. Как стои въпроса с внос на семенна течност? Имали начин? Ако има, дали цената на майките оплодени изкуствено ще се повиши драстично?
    Правили ли сте проучване?

    Поздрави, успехи в начинанието!

    Г. Георгиев

 

 
Страница 11 от 20 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •