Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 20 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 193
  1. #161
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2014
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Mariazell
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Този "сертификат" няма никаква стойност. Мога да си го сложа на стената, че да си гледам снимка на майката, но само толкова. Веднага пускам принтера да загрява и ще ти изкарам толкова сертификати, колкото ти душа иска, че и ще ги подпиша, подпечатам и отново нямат никаква стойност.
    Това със сертификатите е една малка заблуда и затова се обаждам по темата. Сигурно повечето хора знаят, но пак да кажа, че нашият БДС е 100 пъти по-добър и с по-високи изисквания от това дето ни беше вкарано. Идеята беше чуждите фирми да покриват нашия стандарт БДС(не става дума за пчеларството) и по този начин да направят вноса на стоки и услуги по-лесен, а износа по-труден.
    Примерно какво значи ISO 9001:2008 пълна пародия

    Ами ето какво значи на прост език -> ЛИНК
    Тоест това ISO е смешно и изобщо нищо не ни гарантира като потребители и колкото и да се кичат с него фирмите, то този лист хартия става само за WC-то.
    Ако се вкара стандарт за майката и има някаква тежест, то той ще е само в полза на картела и никога няма да е в полза на пчеларите. Този мач съм го гледал и съм го играл и...файда няма.
    Най-голямата гаранция може да бъде само името на производителя. Всичко друго е заблуда! Ако имаш добро име ще продаваш, ако ли не - фалираш. Сега просто издават един лист хартия и "гарантират", че майките са Родопика, а това е точно както го описах по-горе(измама). Кой издава този сертификат - монополист, а кой го ползва - картела.

    Моля мнението ми да бъде изтрито след 1-2 дена(това е обява).
    Понеже живея и работя в Австрия и миналата година завърших курса за любители пчелари в училището по пчеларство във Варт откъдето е цитирания сертификат, ще си позволя да вметна само, че това училище е едно от най-добрите тук в Австрия и е сертифицирано развъдно и проверяващо предприятие. Та за сертификата. Той удостоверява произхода на майките по майчина и бащина линия и това какви добиви от мед са дали тези семейства. В случя майчиното семейство е показало 107 %, а бащиното 108 %, нищо повече. Не се обещава, че конкретната майка ще постигне същите резултати. Тя може и да ги надвиши, но това е друга тема.
    Поздрави от заснежените Алпи!

  2. #162
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Много благодаря за разяснението, наистина имаше нужда.
    И тъй като сте по-запознат с пчеларството в Австрия, отколкото може би всеки друг тук, ще си позволя да ви попитам - това утвърдена практика ли е за разплод да се използват посредствени семейства ( само със 7-8% над средния добив)? И използват ли се семействата със рекордни добиви за развъждане?
    Благодаря
    Дони
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #163
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2014
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Mariazell
    Моля, за нищо. Както личи от първото изречение, аз съм само един любител пчелар беден. Едва ли бих се осмелил да твърдя, че познавам из основи тукашното пчеларство, както се опитвате да ме квалифицирате и ще ви отговоря така:
    Като утвърден и уважаван майкопроизводител (тук не влагам никаква ирония) Вие сте напълно наясно, че за развъждане се подбират семейства, които отговарят на няколко отделни критерии. Ако приемем, че 100% е средният добив от всички семейства с рекорден добив на мед определени за развъждане, то тези семейства от приложения сертификат са показали 7-8 % над него. Справка =>
    http://www2.hu-berlin.de/beebreed/ZW...cht-Start.html
    Благодаря Ви за отделеното време.
    Поздрави,
    Кирил


    ПП. Тук вече отидохме твърде далеч от темата, за което се извинявам.

  4. #164
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Благодаря за отговора. Лично на мен развъждането на Карника ми е непозната територия. Имам си бегла представа как се е извършвало в миналото (преди 50 г.) и дотам. Все още не съм сигурен доколко нещата са се променили. Благодаря за линка. Вярвам че ще бъде изключително полезен като пример за новата развъдна асоциация. Ето това отговаря на въпроса относно средния добив:
    Was sagt der Zuchtwert aus?
    Der als Prozentwert ausgedrückte Zuchtwert gibt nun ganz konkret an, um wie viel Prozent das Volk genetisch dem Durchschnitt aller geprüften Völker über- oder unterlegen ist. Ein Wert von 100% bedeutet, dass das Volk genau dem Durchschnitt aller geprüften Völker entspricht. Ein Prozentwert von z. B. 80% drückt aus, dass dieses Volk um 20% unter dem Durchschnitt liegt und damit keine besonders guten Erbanlagen für dieses Merkmal haben dürfte. Eine durch hohe Zuchtwerte ausgewiesene genetische Überlegenheit der selektierten Eltern wird auch bei den Nachkommen zu finden sein. Ein Volk mit einem Zuchtwert von 120% Honig wird (über seine Drohnen) an Jungköniginnen von der Mutter angepaart, für die ein Zuchtwert von 100% Honig geschätzt wurde. Was kann man von den Nachkommen erwarten? Sie werden im Durchschnitt eine um 10% (Mittelwert der Zuchtwerte der beiden Eltern (120% + 100%)/2 = 110%) höhere Honigleistung haben als der Durchschnitt aller Völker. Wem das zu kompliziert ist, braucht sich nur an eine sehr einfache Regel bei der Interpretation der Zuchtwerte zu halten:
    Man selektiere die Völker, die bezüglich der interessierenden Merkmale den höchsten Prozentwert haben.
    Тук обаче продължава да изниква въпроса -дали нарочно се избират посредствени семейства (както в миналото) или това се дължи на малка вариация (амплитуда) в тестовата група и всъщост, макар и с малко, това са най-добрите представители.

    Относно изчисляването на средния добив, сбора от добивите на всички семейства и разделянето му на боря им не е най-добрият начин за това. Много по-добре е от сметките да се изключат тези 1-2 най-слабо представящи се семейства (поради болест, самосмяна или загуба на майката - все случайни причини, не отразяващи потенциала на семейството ) и онези 1-2 семейства супер-рекордисти (особенно ако резултатите им се дължат на местоположението им в пчелина и налитане от чужди кошери).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #165
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да направя кратка статистика на заявените до момента майки:

    Общо заявени до момента майки - 245 бр, от които 40 бр. са само ако стана лицензиран производител. Останалите 205 бр. са от пчелари, които не се интересуват от лиценза.
    Тези 205 бр. са разпределени по следния начин:
    Бъкфаст - 132 бр. или 64%
    Карника - 57 бр. или 28%
    Български майки - 11 бр.
    Италианки - 5 бр.

    От направените до момента заявки могат да се извадят следните изводи:
    1. Пчеларите са НЕДОВОЛНИ от българските майки. На свободна продажба техния пазарен дял е само 5%.
    2. Пчеларите са склонни да купуват български майки САМО АКО СА ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ, защото така държавата поема голяма част от тяхната цена. Тоест биха си купили боклук, но за него не са склонни да дават повече от 3-4 лева.
    3. Пчеларите не желаят да купуват и ИТАЛИАНКИ. Причината вероятно е в това, че тази порода не е адаптирана към българските условия.
    4. Надеждите на пчеларите за по-високи добиви са концентрирани в БЪКФАСТ и КАРНИКА, като БЪКФАСТ е лидер с 64% търсене на пазара.

    Основен извод:
    Ако ги нямаше субсидиите и майкопроизводствения монопол, българските майки на доцента НЯМАШЕ ДА ИМАТ ПАЗАРЕН ДЯЛ !!!

    Ето това е и причината в България да има МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕН МОНОПОЛ. Този монопол със зъби и нокти ще се бори да запази статуквото си, защото иначе няма никакви шансове да оцелее в пазарната икономика. И понеже е монопол, той няма никакви интереси ДА ПОВИШАВА КАЧЕСТВОТО НА СВОЯТА ПРОДУКЦИЯ.

  6. #166
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да може пчеларството в България да се върне в нормалните си ПАЗАРНИ РЕЛСИ и да заработи ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА, този майкопроизводствен монопол ТРЯБВА ДА БЪДЕ УНИЩОЖЕН !!! Не става въпрос да бъдат унищожени майкопроизводителите. Много от тях са свестни хора и наистина биха произвеждали качествени майки, ако обаче някой им предоставяше КАЧЕСТВЕН РАЗПЛОДЕН МАТЕРИАЛ. Проблемът не са майкопроизводителите, а МОНОПОЛА, НАЛОЖЕН ОТ ДОЦЕНТА !!! Той им дава на майкопроизводителите некачествени и болни майки. Той ги изнудва да му се подчиняват и да си мълчат, защото той КОНТРОЛИРА ЛИЦЕНЗИТЕ !!!

    Познавам много майкопроизводители и съм говорил на 4 очи с много от тях. Още един път потвърждавам, че те са честни и почтенни хора, принудени от ситуацията да си ПАЗЯТ ХЛЯБА. Който се опита да си надигне главата, моментално бива НАКАЗВАН С ОТНЕМАНЕ НА ЛИЦЕНЗА. И ако утре монопола бъде разрушен, 90% от съществуващите майкопроизводители МОМЕНТАЛНО ЩЕ НАПУСНАТ НРАП и нещо повече - моментално ще разкажат в публичното пространство за всички ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ИЗВЪРШЕНИ ОТ ДОЦЕНТА !!!

  7. #167
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Между другото в Пловдив се опитах да си уредя среща с доцента, на която да му предложа да разпусне юздите и доброволно да се съгласи да освободи от монопола поне отводките. Това може да стане много лесно - просто се зачертава думичката ОТВОДКИ от Закона за пчеларството. След това се създава поне още една майкоразвъдна организация и край с монопола. Настъпва пазарна икономика, която със сигурност ще направи две много важни неща:

    1. Поевтиняване на майките и отводките
    2. Повишаване на тяхното качество


    В замяна мислех да му предложа да спра да го оплювам в публичното пространство и да се отнасям с подобаващо уважение към него. Все пак той е добър като пчеларски учен и може да бъде много полезен на българското пчеларство, стига да забрави за мафиотските си похвати и да се върне там, където може да бъде най-полезен на себе си и на всички български пчелари - в развойната и в научната дейност.

    За съжаление обаче такава среща високомерно ми беше отказана. Отговора звучеше в приблизително следния стил "Когато аз реша да направя фотоволтаичен парк в центъра на Африка, тогава ще има за какво да си говорим с Матеев". Това ме навежда на мисълта, че до ден днешен ДОЦЕНТА НЕ ОСЪЗНАВА КАКВИ ГИ Е НАТВОРИЛ. До ден днешен доцента си мисли, че всичко, което го прави, е ПРАВИЛНО и РАЗУМНО. Цяла България се е обърнала против него, но той продължава да си живее в измисления от него ИЛЮЗОРЕН СВЯТ. Вече го е страх да излезе сам на улицата, за да не го набие някой. Ходи да изнася лекции, но води със себе си многочислена охрана. Нощем се стряска от всеки един шум и непрекъснато сънува кошмари. Има фобия от возене с лека кола, както и фобия от преследване или подслушване с микрофон. Има фобия от записване на лекциите му с камери. Въобще - една съсипана психика. И това е човека, който иска да командва българското пчеларство - НЕВЕРОЯТНО, НО ФАКТ !!!

  8. #168
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Както и да е - след като не можахме да си го кажем това с доцента на 4 очи, ще се наложи да му го кажа в публичното пространство:

    Уважаеми доцент Петров,
    Всичко което се случи през последните две години с тебе е плод на едно единствено твое решение - това че отказа да ме направиш производител на майки и отводки. Ако тогава беше взел разумно решение, сега нямаше да има втора развъдна организация. Нямаше да има и конфедерация. Щеше обаче да си имаш един член на НРАП, който можеше много да ти помогне и да те обучи в една камара области, в които си АБСОЛЮТНО НЕКОМПЕТЕНТЕН. Заедно с тебе можехме да върнем ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА в пчеларството, и вместо НАЙ-МРАЗЕНИЯ ПЧЕЛАР можеше да се превърнеш в НАЙ-ОБИЧАНИЯ. Този шанс обаче ти го пропусна.

    В момента навлизаме в нова фаза. Всичко, което ще ти се случи от днес нататък отново ще е плод на едно единствено твое решение - това че отказа да направим среща и да си изясним каква е ситуацията с българското пчеларство и как можем да я подобрим. Разпределението на силите вече не е в твоя полза. Промяната в статуквото вече може да се случи и БЕЗ ТВОЕТО УЧАСТИЕ. От този момент нататък не ти остава нищо друго, освен да търсиш начин как да се спасиш и да се измъкнеш сух от събитията, които предстоят.

    ПС: Нищо лично. Съвеста ми е чиста, че направих опит за постигане на разбирателство. Просто искам да знаеш, че и в двата случая РЕШЕНИЕТО ЗА БЪДЕЩИТЕ СЪБИТИЯ СИ БЕШЕ ЛИЧНО ТВОЕ. Склонен съм да изчакам още една седмица, ако случайно преосмислиш ситуацията. Имаш ми телефона и при желание можеш да ми се обадиш.

  9. #169
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По въпроса с продажбите от мене на майки, които не отговарят на законовите изисквания - това НИКОГА НЕ СЪМ ГО ПРАВИЛ, НЯМА ДА ГО НАПРАВЯ И СЕГА !!! Може доцента да ме мисли за всякакъв, но не и за човек, който нарушава закона. Темата беше създадена с цел ПАЗАРНО ПРОУЧВАНЕ, и тя си изпълни своята роля. Вече имаме доказателства, че майките на доцента са НЕКАЧЕСТВЕНИ, и причина за това не са майкопроизводителите, а доцент Пламен Петров и неговия МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕН МОНОПОЛ. Пчеларите НЕ ИСКАТ ДА ГИ КУПУВАТ. Майкопроизводителите също НЕ ИСКАТ ДА РАБОТЯТ С ТЯХ. Моя е задачата, да информирам за това МЗХ, ДФЗ, ОЛАФ, парламента и съответните комисии от Евросъюза. Предстоят вълнуващи времена, през които е крайно време истината да излезе наяве.

    Искам да благодаря на всички клиенти, които ми заявиха майки в това изследване. Извинявам им се, че няма да им доставя тези майки, но за съжаление към днешна дата тази доставка е противозаконна. От никого не съм вземал пари за капаро, защото предварително знаех, че няма да извършвам доставката. За да ги обезщетя обаче съм готов да дам по 5 лева на заявена майка на всеки един, който предяви претенции. Също така съм готов и да подарявам майки на приятели (това не е противозаконно). Не искам обаче да поемам предварителен ангажимент за подаръци. Когато му дойде времето и ако ми се появят излишни майки, тогава може и да звънна по телефона на вече заявилите и да им предложа. При всички случаи заявилите при мене майки или ще получат подарък, или 5 лева обезщетение на заявена майка.

    Благодаря ви за разбирането и още веднъж се моля за извинение - просто нямаше друг начин, по който да мога да постъпя, за да набера нужната ми информация.

  10. #170
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    .....................................
    Бъкфаст - 132 бр. или 64%..........................
    4. Надеждите на пчеларите за по-високи добиви са концентрирани в БЪКФАСТ и КАРНИКА, като БЪКФАСТ е лидер с 64% търсене на пазара.
    ..................
    Чиста проба от любопитство,казано между другото.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 17 от 20 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •