Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 28 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 275

Тема: РАПИЦА

  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    27.12.2013
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от pamo Виж публикацията
    Към колегите с опит с рапица - вчера на някои магазини имаше принос на нектар, рапицата е на 500м. Магазините са с 4-5 ВО за градеж, та питането е кога според вас да очаквам понапълване на магазините, смятам да ходя чак събота и да няма изненади?
    Колега, от 7-8 години имам рапица и действам по следния начин, тъй като съм съботно-неделен пчелар - от 4-5 кошера изваждам по 2-3 до 4 рамки ( преценявайки силата на всяко семейство), пълни с нектар и ги поставям във втори магазин над силен кошер. По този начин им осигурявам работа като слагам основи и изградени пити и се опитвам да концентрирам меда във възможно по-малко рамки. До седмица въртя от вторите магазини, които вече са почти запечатани и според очакваната продължителност на цъфтеж на рапицата връщам центрофужените рамки в първия(долния) магазин и отново качвам пълни в горния.

  2. #102
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Сега е време за събиране на прашец и мед,граденето е добре да е ограничено.

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В това дъждовно време рапицата дали ще цъфти по дълго и ще се засече с акацията?
    То го дават още 10тина дъждовни дни така че мед от рапица няма да има само ще сложат по малко да съсипят акацията, ако и тогава не вали де.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Освен роенето това е другия проблем. Вкарват малко нектар и няма да има за центрофуга и още не мога да измисля как да го отделя. При мен поне е по лесно, че ще ги преместя на място където ще цъфти само акация. А иначе съм 100% сигурен че при мен дори и най ранната рапица ще се застъпи с акацията и то с тази на 250 метра по голяма надморска височина. Абе стана една ....

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Колеги днеска виждам нещо което ми направи впечатление на пчелина. Кажете според вас може ли да се говори за майска болест. Намерих десетина купчинки с пчели с по 8-10 пчели в купчинка. При натиск излиза огромно количество прилачащо на неусвоен прашец. Тази година ми е втора с рапица и не съм виждал подобно нещо до сега.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      538
Размер:	116.4 KB
ID:	1263
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      533
Размер:	79.7 KB
ID:	1264


  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Три дена закрепи по хубаво време, днес гледам са напръскали 3тия корпус с рапица.
    След няколко дена (преди да почне акацията) ще пробвам да видя какво ще мога да извадя.
    И 3те корпуса ли да въртя или само 2ри и 3ти.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това напръсканото е доста рядко. Като се смеси с другия мед е възможно да се разреди до степен до която да вкисне всичко.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Всичко е според зависи и както си решиш. Има ли паша, в кошера трябва да има празни пити, това е. Ако не искаш разбира се да пращаш рояци при комшиите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #109
    Потребител
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    Раднево
    При нас в Раднево,рапицата спря да отделя нектар,а има поне седмица да цъфти.

  10. #110
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    И при мен е така. От събота няма никаква разлика в магазините. Още цъфти рапицата, има неотворени цветове ама както го дават времето това ще е според мен. Предполагам, че голяма част ще от каченото ще си го изядат през дъждовните дни, които следват.

 

 
Страница 11 от 28 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •