Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 28 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 275

Тема: РАПИЦА

  1. #171
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    От вчера имам цъфнал блок на 50 метра от единия ми пчелин. Както вече няколко пъти споделих семействата са средни по сила. Половината са на 10 ЛР рамки пчели от които 7-8 рамки са пило. На ясно съм, че с такива семейства не мога да очаквам стоков мед, но много ми се иска да използвам цъфтежа за градеж. Имам да градя едни 100 магазина и се чудя как да стане това. Мислех да сложа между двата корпуса (така са в момента на 2 корпуса ) платно с процеп в предния край за да не ползват долния корпус, но да го охраняват от молеца, а над втория ХР и магазин. Разубедих се вчера като видях майките с какви темпове снасят. Определено след 5 дни няма да им стигат 8 рамки за пило. Ако ротирам съм почти сигурен, че няма да се качат да градят магазин. Сега си мисля, че мога да свалям по две рамки зап. пило в първи корпус през 5 дни (готов съм да жертвам доста труд) за да не ротирам и се чудя дали така ще се качат да градят магазин. Наблюденията ми до момента са че нашата пчела докато не запълни прилично плодника с мед, на горе не качва. Докато не качва не иска и да гради над плодника. Рапицата е в топ форма. Изключително гъста много тъмно зелена и висока малко над метър. Ако някой може да даде съвет как да постигна градеж на магазини и то така че да съм сигурен че майката няма да снесе в тях да заповяда.
    Здравей Рости,

    Сигурен съм, че ще намериш най-добрия вариянт за теб, но в подобна на твоята ситуация аз бих блокирал майката с мед в единия корпус.
    - Започва рапицата да цъфти
    - Семейството е в горния корпус от два такива
    - Няколко дни, по твоя преценка, оставаш неротирани корпуси, докато пчелите блокират майката с мед във втори корпус.
    - След като майката е блокирана с пило и мед във втори корпус, правиш ротация. Корпуса с майката, пчелите, меда и пилото става първи и се поставя ханеманова над тях.
    - В тази конфигурация, може във втория корпус да поставиш по няколко рамки за градеж, без да се притесняваш, че няма да бъдат изградени или че майката ще ги осемени.

    Според мен с това ще постигнеш желания резултат и вложения труд ще бъде умерено балансиран.
    ... Споделям личен опит...

    ...Нали имаше желание да сменяш системата... В другата (ДБ), алтернативна система, нямаше да имаш тези терзания........

    Успех

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Вече имам 50 ДБ ще видим с тях какво ще стане. Иначе това си го мислех и майките и в момента са почти блокирани, но се притеснявам от това. 2014 затворих майките на първи корпус и стана ад. Тогава неше кофти времето, но още ми "държи влага". Ще направ няколко групи префполагам с различен подход и ще видя какво ще излезе.
    Блсгодаря на всички които се включват с мнения.

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Рости,

    Много лесно момчето. Като напълнят майките и двата корпуса с пило цепиш с магазин корпусите, а най-отгоре слагаш още един магазин или цял корпус. Обаче става опасно, защото в случая майката работи приоритетно в един корпус, а в другия правят маточници, поради присъствието й само в единия. Така най-лесно сменям майките на корпусните си сандъци. В магазина между корпусите започват да правят принудително медови таван и съответно градеж.
    Цепенето по думите на моя Даскал не е удачния вариант.Аз съм го пробвал това няма грам градеж м/у корпусите.Майката работи само в 3я.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Без ротация слагаш ханемановата решетка и магазина ,а при тази рапица си мисля че няма да ти стигне един магазин.Пчелите се увеличават всеки ден и след седмица ще имаш много млади пчели готови да работят.Една рамка с пило след дни ще се равнява на три рамки с пчели.


    Бат Севдо казва, че летящата пчела носи нектара.Ако следите постовете на Рости той няма толкова много летяща и чака друга паша.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #175
    Наблюдател
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    9
    Здравейте пчелари! Бих искал да попитам следното: практикувате ли ограничаване на майката на
    2 ЛР корпуса при рапица и при какви условия?

  6. #176
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да майката е на два корпуса. Хващане на рапица с ЛР е трудна работа. Огромен плодник който трябва да го блокират за да дадът стоков мед. Той пък пак в един големичък магазин и запечатването трудна работа. За да се получи трябват три корпуса пчели което по това време е ......

  7. #177
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от plaminar Виж публикацията
    Здравейте пчелари! Бих искал да попитам следното: практикувате ли ограничаване на майката на
    2 ЛР корпуса при рапица и при какви условия?
    С чистия вид на ЛР-трудна работа, но виж с един магазин е друга бира. Ако ти се играе може да я ограничиш с ХР в първи корпус заедно с пилото, а от втори да извадиш 4-5 рамки и то при по-живички семейства.
    Keep Walking...

  8. #178
    Наблюдател
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Да майката е на два корпуса. Хващане на рапица с ЛР е трудна работа. Огромен плодник който трябва да го блокират за да дадът стоков мед. Той пък пак в един големичък магазин и запечатването трудна работа. За да се получи трябват три корпуса пчели което по това време е ......
    Много благодаря за отговорите! Изникват много въпроси в главата на начинаещия пчелар: колко силно трябва и може да се зазими ЛР семейство с една майка, така че на 15 април да имаме 3 корпуса с пчели, 2 от които с мед и пило. Възможно ли е изобщо това? Все пак инстинкът на пчелите през есента е да натрупват запаси, а не пчели? Трябва ли изобщо да се разпечатва стария мед през март-април при положение, че плодникът трябва да е блокиран, а само да се храни? Може ли да се разчита на добив от рапица с едномайчино семейство? Какъв може и трябва да бъде добивът при големи площи от рапица в близост и времето разбира се е подходящо за медосбор? И т.н.

  9. #179
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    с ЛР по лесно се хваща рапицата,но си трябва малко мислене как да стане

  10. #180
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    община Добричка
    Рапицата цъфна в Добричко от 2 дена, прогнозата е от 17до 22гр. за предстоящата седмица.Условията подходящи ли са? Кога трябва да пусне нектар?

 

 
Страница 18 от 28 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •