Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 28 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 275

Тема: РАПИЦА

  1. #161
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    По добре да измръзне.Така може да чакаме слънчувка,арендаторите са длъжни да спазват някой правила/окопна не окопна/.Аз съм убеден на 99,99%, че няма да можем в някой райони да ги подготвим кошерите за тая паша.
    Сеитбообръщение се казва,пролетници и есенници .

    С

  2. #162
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Когато съм имал рапица до пчелина, тя започваше да цъфти малко преди акацията. Ставаше така, че акацията започваше да цъфти малко, преди рапицата да е прецъфтяла напълно. При мен, акациевият мед се търси много повече от рапичния. Затова, аз изваждах рапичния мед в момента, когато започваше цъфтежа на акацията. Той се оказваше недозрял и впоследствие ферментираше. А акациевия бе с примеси на рапица и кристализираше по-бързо от обичайното. Изводът от тези истории бе, че когато ще има акация е по-добре да няма рапица.

  3. #163
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Слава Богу за първа година няма рапица наблизо, също не я харесвам, че се смесва с акацията. Дано даде хубаво време тази година, за да извадя чиста акация.

  4. #164
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    При нас още миналата седмица преди снеговете изораха част от рапицата, другата част не съм ходил да проверя какво става с нея. Тази дето я изораха беше леко пожълтяла и не беше тръгнала като друга година по това време. Явно са видяли проблем.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  5. #165
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    От вчера имам цъфнал блок на 50 метра от единия ми пчелин. Както вече няколко пъти споделих семействата са средни по сила. Половината са на 10 ЛР рамки пчели от които 7-8 рамки са пило. На ясно съм, че с такива семейства не мога да очаквам стоков мед, но много ми се иска да използвам цъфтежа за градеж. Имам да градя едни 100 магазина и се чудя как да стане това. Мислех да сложа между двата корпуса (така са в момента на 2 корпуса ) платно с процеп в предния край за да не ползват долния корпус, но да го охраняват от молеца, а над втория ХР и магазин. Разубедих се вчера като видях майките с какви темпове снасят. Определено след 5 дни няма да им стигат 8 рамки за пило. Ако ротирам съм почти сигурен, че няма да се качат да градят магазин. Сега си мисля, че мога да свалям по две рамки зап. пило в първи корпус през 5 дни (готов съм да жертвам доста труд) за да не ротирам и се чудя дали така ще се качат да градят магазин. Наблюденията ми до момента са че нашата пчела докато не запълни прилично плодника с мед, на горе не качва. Докато не качва не иска и да гради над плодника. Рапицата е в топ форма. Изключително гъста много тъмно зелена и висока малко над метър. Ако някой може да даде съвет как да постигна градеж на магазини и то така че да съм сигурен че майката няма да снесе в тях да заповяда.

  6. #166
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Рости,

    Много лесно момчето. Като напълнят майките и двата корпуса с пило цепиш с магазин корпусите, а най-отгоре слагаш още един магазин или цял корпус. Обаче става опасно, защото в случая майката работи приоритетно в един корпус, а в другия правят маточници, поради присъствието й само в единия. Така най-лесно сменям майките на корпусните си сандъци. В магазина между корпусите започват да правят принудително медови таван и съответно градеж.

  7. #167
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако бяха силни така щях да направя.В момента има един корпус пчели и 8 рамки пило. За да станат два корпуса пчели и 12-14 рамки пило трябват поне 15 дни. Рапицата цъфти около 20 дни тоест няма да ми се получи.

  8. #168
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    слагай 2 корпус и чакай мед ,първата седмица рапицата пуска само прашец.1 корпус ги свий на 8-9 ,като напълнят горните рамки ,2 рамки за градеж в 1

  9. #169
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Без ротация слагаш ханемановата решетка и магазина ,а при тази рапица си мисля че няма да ти стигне един магазин.Пчелите се увеличават всеки ден и след седмица ще имаш много млади пчели готови да работят.Една рамка с пило след дни ще се равнява на три рамки с пчели.

  10. #170
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Без ротация слагаш ханемановата решетка и магазина ,а при тази рапица си мисля че няма да ти стигне един магазин.Пчелите се увеличават всеки ден и след седмица ще имаш много млади пчели готови да работят.Една рамка с пило след дни ще се равнява на три рамки с пчели.
    Точна така мисля да действам при мен, но след около седмица като започне цъфтежа на рапицата при мен. Семействата не са в топ силата си, но голяма част от майките повреме и след цъфтежа сами ще слязат в първи корпус /вече имам няколко такива/. Тази година не смятам да ротирам или ако ротирам ще са само тези дето на са слезли в първи корпус след акацията. Същата ще я търся със 100 магазина които рамки се надявам да изградят в рапицата и напълнят в акацията. Относно запълването на плодниците и качването на стоков мед в магазините, то към момента при мен имат прилично количество храна, външния приток се увеличава постоянно, а другото ще е от мен.
    Keep Walking...

 

 
Страница 17 от 28 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •