Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28

    Дъно - дълбоко през зимата и плитко през лятото?

    Според вас удачно ли е да направя дъната така, че да са на 20мм. под рамките през лятото, и на 80мм. под рамките през зимата?

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	kosher_dano.jpg
Прегледи:      521
Размер:	287.9 KB
ID:	2070

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Да, дори лятото е хубаво да е спуснато дъното.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    какви са предимствата на дълбокото дъно през лятото? Не е ли недостатък в активния сезон да преодоляват по-голямо разстояние, за да стигнат рамката?
    Няма ли да правят далаци през лятото отдолу под рамките?

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Когато е жега, голям процент от пчелите, няма да излизат във вид на брада отпред на кошера. Да ще градят далаци, ако закъснееш с разширяването на семейството.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Току що прочетох в руския форум pchelovod.info, че под украинскта рамка никога не правят далаци, независимо от дълбочината на дъното - още една допълнителна екстра на украинската рамка : ) Значи ще ги правя с дълбоко дъно за през цялата година.. Оф.. пак ще преправям една камара чертежи - тъкмо ги довърших разбити по детайли : )
    Ето линк към темата, в която руснака казва : "подрамочное пространство, опять для зимы, можно делать более 30 мм (по желанию до 100) - в лежаках языки тянут, а на высокой рамке вроде как нет":
    http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=7597

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен са постоянно на дълбоко дъно, като лятото са с мрежа а зимата с мрежест отвор. Качвам на плиткото само когато правя отводки и ми трябва повече топлина, само трябва да си направя допълнителни шкафчета ако искам да събирам прашец.
    Хубаво е че се почистват лесно и се поддържат чисти.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0260.jpg
Прегледи:      325
Размер:	77.7 KB
ID:	2674Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0261.jpg
Прегледи:      327
Размер:	88.6 KB
ID:	2675Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0263.jpg
Прегледи:      324
Размер:	69.7 KB
ID:	2676

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Владислав Виж публикацията
    Току що прочетох в руския форум pchelovod.info, че под украинскта рамка никога не правят далаци, независимо от дълбочината на дъното - още една допълнителна екстра на украинската рамка : ) Значи ще ги правя с дълбоко дъно за през цялата година.. Оф.. пак ще преправям една камара чертежи - тъкмо ги довърших разбити по детайли : )
    Ето линк към темата, в която руснака казва : "подрамочное пространство, опять для зимы, можно делать более 30 мм (по желанию до 100) - в лежаках языки тянут, а на высокой рамке вроде как нет":
    http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=7597
    "Вроде как нет" се превежда като "може би не правят" или "изглежда че не правят". Тоест автора е вложил голяма доза несигурност, а ти директно изказваш твърдение, че НИКОГА НЕ ПРАВЯТ ДАЛАЦИ. Определено това не е сигурна информация .....

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Владислав Виж публикацията
    Значи ще ги правя с дълбоко дъно за през цялата година.. Оф.. пак ще преправям една камара чертежи - тъкмо ги довърших разбити по детайли : )
    Аз имах пък точно обратния проблем. Подведох се по дълбоките дъна и после преправях доста от тях. Добре, че навреме разбрах, че са неудачни.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз не съм работил с дълбоки дъна, но и на мен ми се струва, че цяло мрежесто дъно с възможност за прашец и за затваряне или притваране и по-удачен вариант.
    - няма далаци
    - не се замърсява
    - добро влияние върху акара
    - добра вентилация
    - не правиш пчелите алпинисти за да се качат на питите
    - супер лесно поставяне на намазки
    - има и още едно предимство което може да не повярвате ама го наблюдавах този сезон. Държах ги със стеснен долен вход с идеята да летят повече през прелките на втори и трети корпус за да влизат над ханемановата решетка, но не ми се получи. В един момент се научиха и влизаха от долу и си подаваха меда през мрежата. На няколко кошера част от летящите пчели си се прибираха под мрежата вечер и дори бяха започнали градеж там. Та така някои летящи пчели подават меда на вътрекошерните пчели през мрежата без да влизат в кошера.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Предимства на дълбоките дъна според мен
    -ако тръгнат да правят далаци значи имат нужда от разширяване (разширявам след това напуша далака, пчелите се качат нагоре и го изрежа ако има маточник "честито")
    -- не се замърсява
    -- добро влияние върху акара (лятото са изцяло мрежа)
    -- добра вентилация (отварям и двете прелки на дъното при паша)
    - тези 5см. не мисля че са им проблем та да ги правя алпинисти а и при отворени и двете прелки на дъното някой си влизат от горната пък и корпусите имат отвори
    - зимата обира влагата и лошия въздух
    - подмора се чисти за секунди
    - лятото ако правят бради ги правят директно под рамките а не излизат под прелката
    - много лесно се наблюдава семейството, само отваряш чекмеджето и гледаш долния край на рамките като пчелите почти не ги дразни

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •