Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 16 от общо 16
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Прочети тази тема:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904

    В постин #53 има интересни снимки.
    И все пак не трябва да забравяме, че пчелите не топлят празното пространство в кошера, а само това което е в обхвата на кълбото, и точно поради тази причина не е проблем при минусовите температури отвореното мрежесто дъно. Пагубни за пчелите са влагата и теченията.
    Благодаря за линка, следя темата, но не съм я чел цялата... Очевидно m_pchelari e доволен от отоплението!
    Имам няколко слаби отводки от 3-5 р. , които няма да оцелеят, защото не са развити достатъчно и се намират в много суден планински регион. Надявам се отоплението да ги държи в състояние, в което ще са способни да си взимат храната и през най-студените дни. Вероятно ще експериментирам, защото иначе загубата им от сега е ясна, така поне ще натрупам някакъв опит.
    Христо Йорданов

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Благодаря за линка, следя темата, но не съм я чел цялата... Очевидно m_pchelari e доволен от отоплението!
    Имам няколко слаби отводки от 3-5 р. , които няма да оцелеят, защото не са развити достатъчно и се намират в много суден планински регион. Надявам се отоплението да ги държи в състояние, в което ще са способни да си взимат храната и през най-студените дни. Вероятно ще експериментирам, защото иначе загубата им от сега е ясна, така поне ще натрупам някакъв опит.
    По-добре, според мен е да ги обединиш 2 в 1 или 3 в 1, така шансът им да оцелеят е много по-голям отколкото с каквото и да е отопление или дори и прибиране на топло в закрито помещение(има тука, във форума и такъв експеримент описан). А рано напролет ще си направиш отводки по от рано, че да имат време да се развият силно до на есен.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искрен е абсолютно прав.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ако искаш да презимуват опаковай ги по няколко,сложи ги на завет, и се моли за по мека зима.Не ги отваряй! За щяло и нещяло.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Чел съм в някаква пчеларска книга за правени опити в чужбина за отопление на кошери с цел по-ранно и по-бързо пролетно развитие. В резултат на отоплението, майката увеличава яйцеснасянето, пчелите отглеждащи пилото консумират повече прашец и загиват при облитане при неподходяща за това външна температура. В това има логика. Твърдението, че по този начин ще се спести 15 кг мед ми изглежда пресилено и подвеждащо.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Чел съм в някаква пчеларска книга за правени опити в чужбина за отопление на кошери с цел по-ранно и по-бързо пролетно развитие. В резултат на отоплението, майката увеличава яйцеснасянето, пчелите отглеждащи пилото консумират повече прашец и загиват при облитане при неподходяща за това външна температура. В това има логика. Твърдението, че по този начин ще се спести 15 кг мед ми изглежда пресилено и подвеждащо.
    Твърдението, че се пести мед не е пресилено, но конкретната цифра зависи от конкретните обстоятелства - големината на семейството и климатичните условия. Тези опити са правени в северните страни и най-вече в Русия. В тяхната литература има много публикации и технически решения по въпроса. При нашите условия - късна есен, мека зима и ранна пролет да се говори за такива цифри като икономия на мед не е възможно. При нашите условия може би има смисъл да се гони по-ранно и по-бързо пролетно развитие. Вчера с един опитен и с много напредничаво мислене пчелар обсъдихме детайлно проблема и стигнаме до изводи как и какво трябва да се направи. Остава това да се провери в практиката.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •