Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско

    Question Електрическо отопление на кошер

    Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
    Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
    Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

    http://www.ebay.com/itm/Stainless-St...-/321051215136
    Христо Йорданов

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Спестяваш 15 кг мед за 10$ така пише

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
    Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
    Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

    http://www.ebay.com/itm/Stainless-St...-/321051215136

    Полза никаква
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
    Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
    Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

    http://www.ebay.com/itm/Stainless-St...-/321051215136
    Я направо да им сложим по един хиперинверторен климатик ,,даикин уруру сарара,,и пеи сърце зимата топло ,лятото прохладно даже и влажност мери.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
    Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
    Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

    http://www.ebay.com/itm/Stainless-St...-/321051215136
    Прочети тази тема:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904

    В постин #53 има интересни снимки.
    И все пак не трябва да забравяме, че пчелите не топлят празното пространство в кошера, а само това което е в обхвата на кълбото, и точно поради тази причина не е проблем при минусовите температури отвореното мрежесто дъно. Пагубни за пчелите са влагата и теченията.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    От това устройство според мен няма да има никака полза през зимата, но когато започне пролетното развитие на семействата, и се затворят дъната, би имало някяква полза при резки температурни амплитуди точно когато времето е неустойчиво - за неутрализацията им. В тази насока бяха и разсъжденията на колегите в темата за електрониката в кошерите.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    От това устройство според мен няма да има никака полза през зимата, но когато започне пролетното развитие на семействата, и се затворят дъната, би имало някяква полза при резки температурни амплитуди точно когато времето е неустойчиво - за неутрализацията им. В тази насока бяха и разсъжденията на колегите в темата за електрониката в кошерите.
    Така е. Идеята е да се симулира по-ранно запролетяване, развитие на пилото и ускорено развитие на семейството.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искрен казва съвсем друго. Той говори за неутрализация на негативното влияние на неустойчивото пролетно време, а не за симулиране на по-ранно запролетяване. Второто няма как да стане само с едно затопляне на кошера.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Искрен казва съвсем друго. Той говори за неутрализация на негативното влияние на неустойчивото пролетно време, а не за симулиране на по-ранно запролетяване. Второто няма как да стане само с едно затопляне на кошера.
    По моя информация от пчелари точно тази неутрализация помагала. Може би неправилно се изразих за "запролетяването". Идеята е, че с напредването на пролетта тези температурни разлики "ден-нощ" намаляват.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Предполагам, че е така защото има логика.
    Тук е по-възможно да се включат знанията и уменията ти от колкото в подхранването

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •