Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 99

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    9
    Здравейте . Ако може да споделите своя опит от работа по метода на Венер , защото мисля да го пробрам тази година с един кошер . Надявам се да почерпа от вашият опит за да не откривам топлата вода . wink;

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от dzwero
    Здравейте . Ако може да споделите своя опит от работа по метода на Венер , защото мисля да го пробрам тази година с един кошер . Надявам се да почерпа от вашият опит за да не откривам топлата вода . wink;
    Никой от колегите не може по-добре да ти обясни технологията на пчеларстване на Венер ......от самия Венер! Прочиташ книгата, гледаш филма и ако не ти е ясно нещо - пак четеш, пак гледаш.......и така , докато нещата ти се изяснят!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33

    Ах този Венер!

    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Никой от колегите не може по-добре да ти обясни технологията на пчеларстване на Венер ......от самия Венер! Прочиташ книгата, гледаш филма и ако не ти е ясно нещо - пак четеш, пак гледаш.......и така , докато нещата ти се изяснят!
    Прости стъпки: 1. Започва се от зимуването или от подготовката за зимуване. През лятото правиш две семейства едно над друго в ЛР корпуси, разделени с прост ЧУВАЛ от захар, с отделни входове. Правилата са - хубава майка, храна и лечение. Ако не можеш да си направиш майка след ваденето на първия мед от едномайчино семейство поставяш магазина (корпуса с извадения мед) отдолу под плодника. Разделяш плътно с чувала и отваряш на плодника вход леко стеснен. Всички летящи пчели отиват долу. На другия ден поставяш майката с клетка. Продовот се, като и отваряш едното отделение с кърмова маса. След 1-2 дни пчелите освобожадават майката и честито ново семейство. През следващата паша то се запасява с храна.
    2. До есента ако старата майка не е дейна я сменяш и нея, като просто я премахваш и за няколко дни премахваш всички до един маточници. Ако не тиш се дават пари път създаваш майка от собствен маточник или от осиротените (правилото на четвъртия ден). Само че се губи един чесец и ако не се върне от брачен полет семейството остава осиротено. Затова прави по първия начин. Можеш да придадеш майка от нуклеус.
    3. Лекуваш за акар.
    4. Разменяш 1-2 пъти местата на плодниците за изравняване на силата на семействата.
    5. Вече тук започва Венер: една уговорка - не е Венер, ако само работиш с две семейства или с едно. Венер работи и с една майка, като превръща ЛР-товата рамка в ДДБ-това, но как? Прочете ли за полукорпуса? Къде се слага при зимуване и къде напролет? Напролет пилото е до горната летвичка (няма венец от мед и броя на излюпващите се пчели е като на ДДБ-това. Общата височина на "новата рамка" е около 40 см. Ама прочети и питай. Аз не мога да работя по Венер, защото още не съм готов. За да съм готов трябва много - полукорпуси и много ваданлъци. Снелгрова дъска и пр. За да работя по него трябва на 30.04. да имам вече 7-8 рамки с пило и пашата от рапица да се използва на 100 %. Ама много стана. Чети приятел.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    И едно малко уточнение - този пост, върху който словоблудстваш е от 12.01.2011 год. - има-няма 4 години!
    Working....

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Амчи кво е виновен човека, че след 4 години четене сега са му се изяснили нещата?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Ти глупак ли си? Това е въпроса, който Джени задава на Форест Гъмб. А той отговаря: "Мама казва, че глупак е тоя който върши глупости, а не който ги говори". Шест Оскара има тоя филм. Сега ви чета писанията защото не ползвам интернет по принцип, но реших да видя какво си пишете като опит, а не да се учите. Тая работа (пчеларството) първо четеш, действаш и следиш резултата. Като сте наясно ги трийте нащата. Между другото като ви следя писанията разбирам, че искате с два прочетени реда и хоп - готово. Да ме прощавате. Аз съм от 33 години пчелар. Не ме интересува какво правите. Не ме интересува че интернета ви бил от 4 години - пост и глупости не ме интересуват. Прочетох от началото и реших да дам точи указания какво да прави първия дето е писал и да не се чуди. Щом обаче никой не споменава Любен Радоев, значи толкова сте я закъсали, че не знам от къде да започна. Но така е в милата ни родина. Вместо благодарности - ругатни. Аз не съм бил чел 4 години! И не пиша за да се заяждаме, а да ви помогна. Това ли е най-важното от колко години било това писание. Венер е от Сърбия, а там са светлинни години преди нас в пчелрството. Прочети какво съм ти писал по-горе и действай, а не дрънкай.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от vtmanolov Виж публикацията
    Прости стъпки: 1. Започва се от зимуването или от подготовката за зимуване. През лятото правиш две семейства едно над друго в ЛР корпуси, разделени с прост ЧУВАЛ от захар, с отделни входове. Правилата са - хубава майка, храна и лечение. Ако не можеш да си направиш майка след ваденето на първия мед от едномайчино семейство поставяш магазина (корпуса с извадения мед) отдолу под плодника. Разделяш плътно с чувала и отваряш на плодника вход леко стеснен. Всички летящи пчели отиват долу. На другия ден поставяш майката с клетка. Продовот се, като и отваряш едното отделение с кърмова маса. След 1-2 дни пчелите освобожадават майката и честито ново семейство. През следващата паша то се запасява с храна.
    2. До есента ако старата майка не е дейна я сменяш и нея, като просто я премахваш и за няколко дни премахваш всички до един маточници. Ако не тиш се дават пари път създаваш майка от собствен маточник или от осиротените (правилото на четвъртия ден). Само че се губи един чесец и ако не се върне от брачен полет семейството остава осиротено. Затова прави по първия начин. Можеш да придадеш майка от нуклеус.
    3. Лекуваш за акар.
    4. Разменяш 1-2 пъти местата на плодниците за изравняване на силата на семействата.
    5. Вече тук започва Венер: една уговорка - не е Венер, ако само работиш с две семейства или с едно. Венер работи и с една майка, като превръща ЛР-товата рамка в ДДБ-това, но как? Прочете ли за полукорпуса? Къде се слага при зимуване и къде напролет? Напролет пилото е до горната летвичка (няма венец от мед и броя на излюпващите се пчели е като на ДДБ-това. Общата височина на "новата рамка" е около 40 см. Ама прочети и питай. Аз не мога да работя по Венер, защото още не съм готов. За да съм готов трябва много - полукорпуси и много ваданлъци. Снелгрова дъска и пр. За да работя по него трябва на 30.04. да имам вече 7-8 рамки с пило и пашата от рапица да се използва на 100 %. Ама много стана. Чети приятел.

    Започва се от подсигуряване на медената шапка,а след това.......... както ти е удобно ....

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По добре не се мъчи изобщо едно към едно по Венер да работиш, макар, че някои колеги се опитват. Много зависи от района, от пашите и най-вече от силата на семействато. Ако имаш някое силно семейство - може и да експериментираш. По-добре използвай част от нещата в основната си технология. Ако си пчелар с опит, ще разбереш за какво става на въпрос да използваш. Като си помисля и аз в началото колко бях впечатлен и вдъхновен от книгата и от филма и си мислех, че пчеларството по Венеровата технология е лесна работа, но уви не е така.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    По добре не се мъчи изобщо едно към едно по Венер да работиш, макар, че някои колеги се опитват. Много зависи от района, от пашите и най-вече от силата на семействато. Ако имаш някое силно семейство - може и да експериментираш. По-добре използвай част от нещата в основната си технология. Ако си пчелар с опит, ще разбереш за какво става на въпрос да използваш. Като си помисля и аз в началото колко бях впечатлен и вдъхновен от книгата и от филма и си мислех, че пчеларството по Венеровата технология е лесна работа, но уви не е така.
    Той трябва да е наясно със самата технология - да е подготвен теоретично! Затова трябва да знае алгоритъма - прави се първо това, защото...., после се прави това, защото......., след 10 дни се прави трето, защото......
    Добре е решил да работи с 1 кошер по технологията - ще работи, ще греши, ще поправя грешките си.....Технологията е принципа, а адаптирането му към "неговите" условия зависи от него!

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това е филмчето за Венер.

    http://vbox7.com/play:1d1a3121
    http://vbox7.com/play:0b0381e8
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •