Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 10 ПърваПърва ... 78910 ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 99
  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Не в магазинните. Магазина се премества долу и пчелите се налитат там. Ако провериш на другия ден ще видиш, че повечето пчели са там, но без майка. Даваш им майка с клетка или маточник и готово. Над това семейство трябва да има преграда и горе да е основното семейство със старата майка (миналогодишната). Като се излюпи пилото и то става силно.

  2. #82
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    При Венер не се използват магазинните за плодникови, защото има много рамки и тия от меда ги слага само за почистване след центрофугирането. През лятото майките все-още снасят в прясни пити, но да не е късна паша.

  3. #83
    Наблюдател
    Регистриран
    01.06.2014
    Мнения
    5
    Как са резултатите тая година от пчеларстването по Венеровата система! Както се описва,силни семейства и много стоков мед,или не може да се смогне,по неговия метод на работа

  4. #84
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33

    Ах този Венер!

    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Никой от колегите не може по-добре да ти обясни технологията на пчеларстване на Венер ......от самия Венер! Прочиташ книгата, гледаш филма и ако не ти е ясно нещо - пак четеш, пак гледаш.......и така , докато нещата ти се изяснят!
    Прости стъпки: 1. Започва се от зимуването или от подготовката за зимуване. През лятото правиш две семейства едно над друго в ЛР корпуси, разделени с прост ЧУВАЛ от захар, с отделни входове. Правилата са - хубава майка, храна и лечение. Ако не можеш да си направиш майка след ваденето на първия мед от едномайчино семейство поставяш магазина (корпуса с извадения мед) отдолу под плодника. Разделяш плътно с чувала и отваряш на плодника вход леко стеснен. Всички летящи пчели отиват долу. На другия ден поставяш майката с клетка. Продовот се, като и отваряш едното отделение с кърмова маса. След 1-2 дни пчелите освобожадават майката и честито ново семейство. През следващата паша то се запасява с храна.
    2. До есента ако старата майка не е дейна я сменяш и нея, като просто я премахваш и за няколко дни премахваш всички до един маточници. Ако не тиш се дават пари път създаваш майка от собствен маточник или от осиротените (правилото на четвъртия ден). Само че се губи един чесец и ако не се върне от брачен полет семейството остава осиротено. Затова прави по първия начин. Можеш да придадеш майка от нуклеус.
    3. Лекуваш за акар.
    4. Разменяш 1-2 пъти местата на плодниците за изравняване на силата на семействата.
    5. Вече тук започва Венер: една уговорка - не е Венер, ако само работиш с две семейства или с едно. Венер работи и с една майка, като превръща ЛР-товата рамка в ДДБ-това, но как? Прочете ли за полукорпуса? Къде се слага при зимуване и къде напролет? Напролет пилото е до горната летвичка (няма венец от мед и броя на излюпващите се пчели е като на ДДБ-това. Общата височина на "новата рамка" е около 40 см. Ама прочети и питай. Аз не мога да работя по Венер, защото още не съм готов. За да съм готов трябва много - полукорпуси и много ваданлъци. Снелгрова дъска и пр. За да работя по него трябва на 30.04. да имам вече 7-8 рамки с пило и пашата от рапица да се използва на 100 %. Ама много стана. Чети приятел.

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    И едно малко уточнение - този пост, върху който словоблудстваш е от 12.01.2011 год. - има-няма 4 години!
    Working....

  6. #86
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Амчи кво е виновен човека, че след 4 години четене сега са му се изяснили нещата?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от vtmanolov Виж публикацията
    Прости стъпки: 1. Започва се от зимуването или от подготовката за зимуване. През лятото правиш две семейства едно над друго в ЛР корпуси, разделени с прост ЧУВАЛ от захар, с отделни входове. Правилата са - хубава майка, храна и лечение. Ако не можеш да си направиш майка след ваденето на първия мед от едномайчино семейство поставяш магазина (корпуса с извадения мед) отдолу под плодника. Разделяш плътно с чувала и отваряш на плодника вход леко стеснен. Всички летящи пчели отиват долу. На другия ден поставяш майката с клетка. Продовот се, като и отваряш едното отделение с кърмова маса. След 1-2 дни пчелите освобожадават майката и честито ново семейство. През следващата паша то се запасява с храна.
    2. До есента ако старата майка не е дейна я сменяш и нея, като просто я премахваш и за няколко дни премахваш всички до един маточници. Ако не тиш се дават пари път създаваш майка от собствен маточник или от осиротените (правилото на четвъртия ден). Само че се губи един чесец и ако не се върне от брачен полет семейството остава осиротено. Затова прави по първия начин. Можеш да придадеш майка от нуклеус.
    3. Лекуваш за акар.
    4. Разменяш 1-2 пъти местата на плодниците за изравняване на силата на семействата.
    5. Вече тук започва Венер: една уговорка - не е Венер, ако само работиш с две семейства или с едно. Венер работи и с една майка, като превръща ЛР-товата рамка в ДДБ-това, но как? Прочете ли за полукорпуса? Къде се слага при зимуване и къде напролет? Напролет пилото е до горната летвичка (няма венец от мед и броя на излюпващите се пчели е като на ДДБ-това. Общата височина на "новата рамка" е около 40 см. Ама прочети и питай. Аз не мога да работя по Венер, защото още не съм готов. За да съм готов трябва много - полукорпуси и много ваданлъци. Снелгрова дъска и пр. За да работя по него трябва на 30.04. да имам вече 7-8 рамки с пило и пашата от рапица да се използва на 100 %. Ама много стана. Чети приятел.

    Започва се от подсигуряване на медената шапка,а след това.......... както ти е удобно ....

  8. #88
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Това са глупости. Трябва да знаеш, че 4-те варианта за работа с едно семейство са в същност 2. Като се развие семейството Венер прави отводка с цялото основно семейство и долу (под Снелгровата дъска) прави с празни от центрофугирането рамки нова отводка с млада оплодена майка. Това са теории. Никъде той не писал, че ще ни води за ръчичка и ...готово. Първо трябва да си направиш ваданлъците 0 рошфусов корпус, Р.дъска, хан.р-ки и пр. Но не Венер е откривателя. Любен Радоев пише за работа с многокорпусен кошер как се работи с помощно семейство. Първо трябва да си наясно, че многокорпусен кошер не е само ЛР-товия. Такъв е и ДДБ-товия на който може да се разменят местата на корпусите (нищо че рамките са 300 мм високи). За полукорпус може да позваш цял корпус от ЛР или магазинен (160 мм). Аз ти препоръчвам да работиш за мед - засилваш по време на рапицата колкото се може повече. Дръж сметка, че тези пчели, които сега майката снася, ще умрат точно след 46 дни. Не се чуди. 16 дни е ларвата и 30 дни живот на пчелата в активния период. Виж коя е следващата ти паша. Трябва да знаеш датите за начало на пашите. Нищо няма да получиш ако не знаеш тези неща. Венер е писал само как се работи с кошера, не не е написал и ред за това кое след кое следва в твоя случай, а описва своите паши по време и продължителност. Ако имаш рапица, кориандър и слънчоглед, ето какво значи това. На 1 Април започва рапицата в нашия район и трае зо 30.04. примерно. Следва много малко акация (подкрепителна паша и ливади) и кажи-речи целия Май е артък. От 1 Юни започва кориандъра и веднага след него е слънчогледа. Това значи, че ако искаш да си по Венер трябва да направиш второто семейство през Май, но със слагане на оплодена майка веднага в новата отводка. През кориандъра и слънчогледа едното семейство става помощно и тогава вече си по Венер. Иначе дрън-дрън само голи приказки.

  9. #89
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Ти глупак ли си? Това е въпроса, който Джени задава на Форест Гъмб. А той отговаря: "Мама казва, че глупак е тоя който върши глупости, а не който ги говори". Шест Оскара има тоя филм. Сега ви чета писанията защото не ползвам интернет по принцип, но реших да видя какво си пишете като опит, а не да се учите. Тая работа (пчеларството) първо четеш, действаш и следиш резултата. Като сте наясно ги трийте нащата. Между другото като ви следя писанията разбирам, че искате с два прочетени реда и хоп - готово. Да ме прощавате. Аз съм от 33 години пчелар. Не ме интересува какво правите. Не ме интересува че интернета ви бил от 4 години - пост и глупости не ме интересуват. Прочетох от началото и реших да дам точи указания какво да прави първия дето е писал и да не се чуди. Щом обаче никой не споменава Любен Радоев, значи толкова сте я закъсали, че не знам от къде да започна. Но така е в милата ни родина. Вместо благодарности - ругатни. Аз не съм бил чел 4 години! И не пиша за да се заяждаме, а да ви помогна. Това ли е най-важното от колко години било това писание. Венер е от Сърбия, а там са светлинни години преди нас в пчелрството. Прочети какво съм ти писал по-горе и действай, а не дрънкай.

  10. #90
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Що не идете да правите кошери и рамки, ами седите и само глупост след глупост.

 

 
Страница 9 от 10 ПърваПърва ... 78910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •