Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 99
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    9
    Здравейте . Ако може да споделите своя опит от работа по метода на Венер , защото мисля да го пробрам тази година с един кошер . Надявам се да почерпа от вашият опит за да не откривам топлата вода . wink;

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от dzwero
    Здравейте . Ако може да споделите своя опит от работа по метода на Венер , защото мисля да го пробрам тази година с един кошер . Надявам се да почерпа от вашият опит за да не откривам топлата вода . wink;
    Никой от колегите не може по-добре да ти обясни технологията на пчеларстване на Венер ......от самия Венер! Прочиташ книгата, гледаш филма и ако не ти е ясно нещо - пак четеш, пак гледаш.......и така , докато нещата ти се изяснят!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По добре не се мъчи изобщо едно към едно по Венер да работиш, макар, че някои колеги се опитват. Много зависи от района, от пашите и най-вече от силата на семействато. Ако имаш някое силно семейство - може и да експериментираш. По-добре използвай част от нещата в основната си технология. Ако си пчелар с опит, ще разбереш за какво става на въпрос да използваш. Като си помисля и аз в началото колко бях впечатлен и вдъхновен от книгата и от филма и си мислех, че пчеларството по Венеровата технология е лесна работа, но уви не е така.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    По добре не се мъчи изобщо едно към едно по Венер да работиш, макар, че някои колеги се опитват. Много зависи от района, от пашите и най-вече от силата на семействато. Ако имаш някое силно семейство - може и да експериментираш. По-добре използвай част от нещата в основната си технология. Ако си пчелар с опит, ще разбереш за какво става на въпрос да използваш. Като си помисля и аз в началото колко бях впечатлен и вдъхновен от книгата и от филма и си мислех, че пчеларството по Венеровата технология е лесна работа, но уви не е така.
    Той трябва да е наясно със самата технология - да е подготвен теоретично! Затова трябва да знае алгоритъма - прави се първо това, защото...., после се прави това, защото......., след 10 дни се прави трето, защото......
    Добре е решил да работи с 1 кошер по технологията - ще работи, ще греши, ще поправя грешките си.....Технологията е принципа, а адаптирането му към "неговите" условия зависи от него!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това е филмчето за Венер.

    http://vbox7.com/play:1d1a3121
    http://vbox7.com/play:0b0381e8
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    9
    Благодаря за препоръките относно книга и филма.Мен ме интересува практически как стоят нещата т.е. хора , които са пробвали този метод.Съгласен съм , че зависи от много фактори и аз със сигурност няма да ги пренебрега.Имам извесни подозрения , които със сигурен , че човека пробвал метода ще оправдае.Ако желаете да споделите своя опит от този метод ще Ви бъда багодарен.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Имам 3 ЛР кошера. Тази година засяха рапица и съм решил да работя по Венер. Така ще предпазя плодника от рапичен мед. Работил съм по Венер и други години и в общи линии се получава.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Имам 3 ЛР кошера. Тази година засяха рапица и съм решил да работя по Венер. Така ще предпазя плодника от рапичен мед. Работил съм по Венер и други години и в общи линии се получава.
    Единствения начин да предпазиш плодника от рапичния мед е така да си развил семейството, че да е на два корпуса , ХР и магазин храна - пълен над семейството до рапицата, която е през втората половина на април, което значи че много трябва да храниш, за да напълниш магазина храна. И малко преди рапицата да ограничиш майката на един корпус и втория да ти стане медови корпус, както е по Венер.

    А колегата дето има притеснения относно Венеровата технология, по добре да ги каже конкретно, а не да чака някой да опише подробно начина си на работа по Венер. В случая има цяла книга написана. За всеки район е различно. Иначе технологията е доста добре описана в книгата, има колеги, които работят едно към едно, но пак зависи от района и пашите.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.
    Ама е имал захар.

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •