Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово

    Подготовка за зазимяване

    Здравейте тази година ми е първа като пчелар и това ще ми е първо зазимяване и имам доста притеснения, че вече съм допуснал грешки.Имам 8 ДБ кошера и при последния преглед преди 2 дни установих ,че са на по 7-8-9 рамки от които има по 2 пълни с мед пити ,по една до 2 празни, а другите са с мед ,венец отгоре на питата и малко пило ,сложих им сироп да си допълнят запасите и това ме притеснява ,че много късно им го сложих и ще ги уморя как да процедирам от тук нататък.А един от тези 8 кошера много странно за мен е на 8 рамки и има много малко мед а много пило има 3 пити пълни с пило какво да правя с него мога ли да подхранвам със сироп да запълнят запасите или не.Общо взето как да процедирам за да запазя семействата си за догодина много съм притеснен ,че няма да се справя с това зазимяване и догодина пак от начало ще почвам дайте съвети какво да правя, колко да стеснявам гнездата ,отоплителни материали и по колко мед трябва да имат за да зимуват нормално

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Добре де, толкова теми има за зазимяването и толкова нещо има изписано, сигур само за храненето и за отводките има повече, айде стига сте пускали нова тема на всяко притеснение. Сега на твоите въпроси - празните пити ако можеш да ги съхраниш добре ги вадиш от кошера. Ако не гониш ранна паша може да ги оставиш вътре. Ако мислиш че пчелите са малко, сложи зад преградната дъска по една или две маломедни пити за очистване и после ги прибираш. Запасите са добре, особено пък ако времето нататък не е по-топло от средното за сезона. На нормално семейство ако не гледа пило приемаме че за зимен месец му трябва едно кило мед, смятай нататък. Тоя кошер дето ти е странно че има пило няма мед, да знаеш че не е странно, трябва да си познаваш пчелите и да знаеш от кого какво да чакаш. До края на месеца аз бих му давал сироп, после по горната формула - трябва да си готов с мед /на питки, филийки, хранилки, буркани, джобове или може нещо ново да измислиш/ или готови заместители да реагираш ако има глад. Като го изтикаш до Зарезан, грубо казано, почваш как си му е ред. Ако кошерите се проветряват добре /прелки, дъна/, аз слагам найлон над рамките, за да мога да поглеждам пчелите по всяко време и да си оправям настроението. Ти ако го направиш, през две-три седмици ще ги поглеждаш, за да знаеш какво става и евентуално да питаш у форума, ама без да правиш нова тема.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    17.08.2014
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    Белово
    Не се притеснявай, а се довери на инстинкта на пчелите.Те най-добре знаят кое е добро за тях.Нормално е да има 2,3 пити с пило по това време.Една пълна пита ДБ тежи около 3,5кг.Така,че можеш да си пресметнеш горе долу какви запаси имат.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    На твое място, към средата-края на октомври бих сложил отгоре над семейството празен магазин (корпус) и между тях найлон. Трябва да внимаваш с конденза, особено ако нямаш мрежа на дъното. През зимата само с вдигането на възглавницата ще можеш да прецениш до къде е стигнал със запасите. Пространство на празния магазин ще ти служи за по-голяма питка за подхранване. Проверявай питките през седмица-две и
    няма начин да умрат от глад.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Храних всеки кошер с ~7кг сироп 1:1 + витамини.
    Ако имат нужда ще им дам 7:3.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Добре де, толкова теми има за зазимяването и толкова нещо има изписано, сигур само за храненето и за отводките има повече, айде стига сте пускали нова тема на всяко притеснение. Сега на твоите въпроси - празните пити ако можеш да ги съхраниш добре ги вадиш от кошера. Ако не гониш ранна паша може да ги оставиш вътре. Ако мислиш че пчелите са малко, сложи зад преградната дъска по една или две маломедни пити за очистване и после ги прибираш. Запасите са добре, особено пък ако времето нататък не е по-топло от средното за сезона. На нормално семейство ако не гледа пило приемаме че за зимен месец му трябва едно кило мед, смятай нататък. Тоя кошер дето ти е странно че има пило няма мед, да знаеш че не е странно, трябва да си познаваш пчелите и да знаеш от кого какво да чакаш. До края на месеца аз бих му давал сироп, после по горната формула - трябва да си готов с мед /на питки, филийки, хранилки, буркани, джобове или може нещо ново да измислиш/ или готови заместители да реагираш ако има глад. Като го изтикаш до Зарезан, грубо казано, почваш как си му е ред. Ако кошерите се проветряват добре /прелки, дъна/, аз слагам найлон над рамките, за да мога да поглеждам пчелите по всяко време и да си оправям настроението. Ти ако го направиш, през две-три седмици ще ги поглеждаш, за да знаеш какво става и евентуално да питаш у форума, ама без да правиш нова тема.
    Jordanov кога слагаш найлона,през кой месец?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Когато реша че това което е в магазина, ще бъде за тях. Последните години е все през септември.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Найлон само на мрежесто дъно ли се слага?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    При мен - да.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Съвсем неправилно е да се оставят отворени горния и част от долния вход. Ако са отворени двата входа, пчелните семейства зимуват по-лошо, понеже през целия зимен период се създава постоянен поток от студен въздух, който отнема топлината от горната част на гнездото и изнася въглеродния двуокис от долната ме част. Пчелите са принудени да отделят повече топлина, изразходват повече храна, износват се физиологически бързо. Зимуването само на горен вход позволява да се задържи в гнездото образувалият се при обменните процеси в организма на пчелите въглероден двуокис, който намалява окислителните процеси в клетките им. Това от своя страна влияе благоприятно върху физиологичното им състояние- намалява обменните процеси, забавя стареенето на клетките, повишава продължителността на живота на пчелите
    Това е копнато от фермер.бг сайта може ли да коментирати вие как зазимявате?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •