Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 44
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    При мен едно семейство се опиваше да прави само смяна 2 месеца .На 4.09 се излюпи новата майка и вчера при прегледа имаше прясно пило.Така ,че имат шанс младите майки и със търтей те и със пчелоядите.
    Милен Михов

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Отводка под 4 памки пчели е 99.9% умряла ако не е на африкански климат.А септемврийски майки при толкова гладни пчелояди е малка вероятноста да се върне в кошера.
    Ако е за резервна майка може да иззимува без проблем и на 3 рамки ,слагат се две отводки на по 3 рамки с плътна преграда между тях и напролет ако ти трябва майка вземаш едната и обединяваш пчелите на двете отводки за да успеят да се развият нормално.Дори отводка на 3 рамки може да се развие до първата паша но с помощ от пчеларя добавяне на млади пчели и люпещо пило.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    09.10.2012
    Мнения
    19
    Цитат Първоначално публикувано от brusa Виж публикацията
    интересно ми е дали някой е правил отвотка през септември
    Практиката ми е следната:
    Направил съм си малки кошерчета на по три рамки от слепени дъски - ламиниран паркет. По точно отводките ги направих на 25.08.2013. На 26-27.09.2013г. проверих и установих, че и трите майки са оплодени и има пило, разбира се не съм гледал какви са майките, но по снесеното пило може де са определи кои са по силните семейства. През зимата кошерчетата ги долепям( завързвам) едно до друго като най слабото го оставям в средата. Със стериопор облепям страниците и гърба и така ги заземявам. На пролет и трите кошера бяха живи. По принцип на големите така и на малките правя питки и ги слагам около Коледа. Тези отводки ги ползвам както за изграждане на нов кошер така и за подмяна на не работеща майка от старите.
    Занимавам се с пчеларство от 10 години. Търся и купувам стари кошери ДБ 12 рамкови, които ремонтирам и преправям с двойно дъно.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Тия ламинатчета ти дават някаква мобилност, вярно. Би ли обяснил обаче, твоята практика има ли някакви предимства пред практиката на дядките от мойто село. Добър стар ДБ с дупки на три страни и две плътни прегради вътре? И като минимум, без да си дават зор за акацията имат нов кошер да работи. А по Коледа жулят вино и маат пръжки с лук.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Тия ламинатчета ти дават някаква мобилност, вярно. Би ли обяснил обаче, твоята практика има ли някакви предимства пред практиката на дядките от мойто село. Добър стар ДБ с дупки на три страни и две плътни прегради вътре? И като минимум, без да си дават зор за акацията имат нов кошер да работи. А по Коледа жулят вино и маат пръжки с лук.
    В твоето село работят по моя метод по коледа

    Цитат Първоначално публикувано от peipan Виж публикацията
    Практиката ми е следната:
    Направил съм си малки кошерчета на по три рамки от слепени дъски - ламиниран паркет.
    Ламината идва на палети, а вътре е на опаковки.
    Под и над всеки палет има големи плоскости ненарязан ламинат с размери 80 х 120см.(голяма ламинирана плоча МДФ)
    Тези плоскости са за мостри и/или да предпазват пакетите от драскотини.
    Най-често са между 8 и 12мм, но понякога може и по-дебели на намериш.
    Отиваш в голям строителен хипермаркет, хващаш един служител от дърводелницата, черпиш (и те са хора и жулят вино с пръжки).
    Втори вариант, хващаш същия служител и си вземаш мострите като сменят паркетите.
    Трети вариант, не се занимаваш с глупости и си купуваш един стар ДБ както каза колегата че тоя МДФ е халва като се намокри.
    Иначе за преносни сандъчета е много по-добър от фазера.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    В избата имам половин камион бракуван ламинат,но смятам сандъчетата да ги правя от фазер с изолация по средата.Избирам фазера,защото мога да го импрегнирам с течна хидроизолация(бяла е и лесно се оцветява),докато ламината няма с какво да го намажеш.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    В избата имам половин камион бракуван ламинат,но смятам сандъчетата да ги правя от фазер с изолация по средата.Избирам фазера,защото мога да го импрегнирам с течна хидроизолация(бяла е и лесно се оцветява),докато ламината няма с какво да го намажеш.
    Ламината пуска вода странично, а през самата пластмаса много трудно може да мине.
    Можеш да го намажеш с лепило за дърво(pva), има и лепила за паркет, но вътре няма нещо различно.
    Лепилото попива малко в МДФ-а и го защитава, а другия вариант е да го минеш с безир и тогава може да забравиш за водата.
    Ламината можеш да го боядисаш, като преди това го зашкуриш с P120 - P200 на виброшлайф.
    Като имаш паркет, ползвай го няма какво да се притесняваш.
    Сглобяваш и слагаш лепило между ламелите.
    Течната хидроизолация съдържа опасни смоли и химикали(ускорителите погледни).
    Ако говориш за течната компонента на 2-компонентните хидроизолации, виж какво има вътре, но всичко което съм виждал е ОТРОВНО със знак за това.
    С тях се работи само с ръкавици и не дай си боже да ти попадне по кожата или в очите.
    Много внимавай...сериозно!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Говоря за акрилатната хидроизолация.Миналото лято ми се наложи да правя ремонти по покрива и определено ми хареса как се държи.Еластична е,има UV защита,на водна основа е,няма вредни субстанции и може да се оцвети със стандартен оцветител за акрилатна боя.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Говоря за акрилатната хидроизолация.Миналото лято ми се наложи да правя ремонти по покрива и определено ми хареса как се държи.Еластична е,има UV защита,на водна основа е,няма вредни субстанции и може да се оцвети със стандартен оцветител за акрилатна боя.
    Щом казваш, че е безвредно и ти е останала.
    UV защитата ме притеснява, че се получава с добавки.
    Но мисля, че това за което говориш е само течната компонента и се смесва с база цимент.
    Виж това - линк
    Ти си знаеш, но пробвай с един-два, че да не рискуваш много.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    при мен един кошер направи самосмяна видях майката но няма пило дали на пролет ще се появи пило или да го тръскам и да запазя меда за резерв

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •