Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 23

Тема: Помогни

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2014
    Мнения
    7

    Помогни

    Здравейте. Някой може ли да ми каже на колко рамки пило би трявало да има в кошера в момента.
    Благодаря.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Зависи от пчелите.
    Анадолските например могат да снасят на около една рамка(ЛР) или напълно да прекратят яйцеснасянето по това време на годината, а след това пилото да започне при затопляне на времето през пролетта.
    Италианките пък в същото време нормално имат 6-12 ЛР с пило, като пилото може да си продължава до края на Ноември (или Декември) и да започне отново в началото на Януари.

    Ако семейството е силно, не би трябвало да те притеснява колко пило има, стига да не се дължи на липса на майка или някаква болест.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Ако в момента ЛР кошера (10 рамков) е на два корпуса, в кой корпус трябва да се намира пилото?

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    Ако в момента ЛР кошера (10 рамков) е на два корпуса, в кой корпус трябва да се намира пилото?
    Пиша мое мнение (не се ангажирам да кажа: това е истината). Ако меда е горе малко, вероятно майката да е там. Като го запълнят тя слиза долу (там има празно място). Горе е и по топло. Но зависи от майката.

    Аз имах един кошер в който майката беше във втори коркус. Горе имаше мед (имаше и долу). След това я смених с една майка на Scutellator. Сега майката е долу. Пчелите са вдигнали меда горе, а тя снася долу (доволен съм от това). Аз бях любопитен дали ще се качи горе. За тест вдигнах две рамки пило горе. Като се излюпи пчелите напълниха рамките с мед, но тя не се качи горе. Разбира си от работата животинката! Повече гледам колко пило/пчели има.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    35
    Пчеларски район
    Троян
    а някой с дадан да сподели

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    Ако в момента ЛР кошера (10 рамков) е на два корпуса, в кой корпус трябва да се намира пилото?
    Различно е за всяко семейство, при мен на едни е на 1вия на други на 2рия на трети и на двата.
    Сега ротирах семействата така че да направят кълбото между двата корпуса, ще видя дали съм успял като му дойде времето.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2014
    Мнения
    7
    Аз съм от Шуменския регион. А пчелите ги взимах от телериг (североизточна българия) . Как да разбера породата на пчелите

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ами например може да го питаш.
    На мен основните ми семейства в момента имат пило на от 1 до 8 пити (което е повече отпреди месец - прашецът тепърва тръгва). Разликата идва от различията в линиите (и факта че някои семейства са задръстени със мед).
    Ако и твоите са някъде в този диапазон, всичко би трябвало да е наред.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Нормално е пилото да е в първи корпус сега,при даданите в средата.На колко рамки,зависи от силата на семейството.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2014
    Мнения
    7
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ами например може да го питаш.
    На мен основните ми семейства в момента имат пило на от 1 до 8 пити (което е повече отпреди месец - прашецът тепърва тръгва). Разликата идва от различията в линиите (и факта че някои семейства са задръстени със мед).
    Ако и твоите са някъде в този диапазон, всичко би трябвало да е наред.
    примерно 8 рамки дб 1 пило останалите са мед редно ли е

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •