Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора

    Роево или самосмяна?

    Здравейте колеги,
    вчера при преглед на един от кошерите видях следното,странно за моя 3 годишен опит нещо :
    -1-2 р. мед и прашец
    -2,3,4 р.-пило- запечатено и пресно
    -5р.-с пило-в края на рамката от страни изграден маточник, все още на запечатан с ларва в него
    -6р.-пило-по средата на рамката 2 бр.маточника запечатани и в самия край на рамката между страничната летва и питата скрити още два!Най странното за мен беше,че видях майката да се разхожда именно на тази рамка!!
    -7-8 р.-пак с пило както старо така и пресно,снесени яйца!
    9-10р.-мед и прашец
    От видяното заключих,че майката работи много добре,но по някаква не обяснима за мен причина, пчелите са решили да я сменят-все пак е три годишна

    Искам също да уточня,че това ми е най-добрия кошер-най медоносен и никога не се е роил.
    Най-много ме учуди че майката беше на рамката с маточници!
    Пчеларствам на 650 метра надморска височина,западна средна гора.Реших да не пипам нищо.Затворих кошера и към 15 септември ще проверя, какво е положението.
    Все пак се чудя да ли постъпвам правилно? Възможно ли е да е роево? Ще съм ви благодарен ако споделите мнението си по въпроса.
    Поздрави!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    100% е само смяна .Желая ти късмет със оплождането на майката .
    Милен Михов

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Семейството си прави самосмяна но в най лошия възможен момент края на август има опасност да загубиш най добрия си кошер ако стане нещо с младата майка ,а пчелите убият старата дано имаш късмет пчелите да не убият старата ,а младата да се оплоди и двете заедно да презимуват това е най добрия възможен вариант.Преглеждай го защото ако остане без майка поне да го обединиш с друг за да не загубиш пчелите.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега,миналата година кошер ми направи самосмяна в края на септември,а майката се излюпи в началото на октомври,пронесе около 15 октомври.Иззимува и тази година се разви добре(беше слабо семейство на 3 рамки),но тази година забелязах опит за самосмяна,което беше достатъчно за мен да я сменя.Пчеларствам в района на Странджа.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И аз мисля че е самосмяна, но вече е доста късничко и пчелоядите натискат много. Много е възможно пчелите да не убият или изгонят настоящата майка докато не се оплоди и започне да работи нова, НО мисля, че е по сигурно да отделиш настоящата майка в нуклеус с пило и пчели и ако има неуспех с оплождането на новата да обединиш нуклеуса с основното и да презимуват и вече на пролет ще я сменяш.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Генов Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    вчера при преглед на един от кошерите видях следното,странно за моя 3 годишен опит нещо :
    -1-2 р. мед и прашец
    -2,3,4 р.-пило- запечатено и пресно
    -5р.-с пило-в края на рамката от страни изграден маточник, все още на запечатан с ларва в него
    -6р.-пило-по средата на рамката 2 бр.маточника запечатани и в самия край на рамката между страничната летва и питата скрити още два!Най странното за мен беше,че видях майката да се разхожда именно на тази рамка!!
    -7-8 р.-пак с пило както старо така и пресно,снесени яйца!
    9-10р.-мед и прашец
    От видяното заключих,че майката работи много добре,но по някаква не обяснима за мен причина, пчелите са решили да я сменят-все пак е три годишна

    Искам също да уточня,че това ми е най-добрия кошер-най медоносен и никога не се е роил.
    Най-много ме учуди че майката беше на рамката с маточници!
    Пчеларствам на 650 метра надморска височина,западна средна гора.Реших да не пипам нищо.Затворих кошера и към 15 септември ще проверя, какво е положението.
    Все пак се чудя да ли постъпвам правилно? Възможно ли е да е роево? Ще съм ви благодарен ако споделите мнението си по въпроса.
    Поздрави!
    Това което рости те съветва е най-доброто решение за в момента на твоя казус. Отдели майката в едно нуклеусче до кошера, с една пита с мед, една с прашец, и по една с открито и запечатано пило. Подхранвай ги когато можеш. Ако имаш късмет и младата се оплоди може и двете да ти иззимуват. Старата ще ти бъде резервна. Тъй или иначе пчелите най-вероятно ще я сменят напролет. А ако нещо се обърка с младата майка винаги можеш да ги обединиш. Успех.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Напълно съм съгласен с колегите.Моя коментар го написах по-скоро за обща информация.Не препоръчвам този подход,просто тогава имах усещането,че ще се получи и така и стана.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз имах подобен случай. Видях 2 маточника за самосмяна след няколко дена отворих да видя какво става и имаше още 30тина свещеви маточника. Изглежда майката е имала проблем и са заложили за самосмяна, но старата не е можела да дочака новата. Всичко мина добре, хубавата майка се излюпи, преяде свещевите и преди 2 дена се беше оплодила.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    Blagodarq za syvetite kolegi!Sory za latinicata-nqmam kirilica.Dnes vidqh dva otvoreni matochnika .Nqma i sleda ot mladi maiki!Starata vse ochte se razhojda iz ramkata s dr.matochnici.Utre mislq da q premestq v nukleus.Shte spodelq kakvo shte se poluchi.
    Pozdravi!

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Генов Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    вчера при преглед на един от кошерите видях следното,странно за моя 3 годишен опит нещо :
    -1-2 р. мед и прашец
    -2,3,4 р.-пило- запечатено и пресно
    -5р.-с пило-в края на рамката от страни изграден маточник, все още на запечатан с ларва в него
    -6р.-пило-по средата на рамката 2 бр.маточника запечатани и в самия край на рамката между страничната летва и питата скрити още два!Най странното за мен беше,че видях майката да се разхожда именно на тази рамка!!
    -7-8 р.-пак с пило както старо така и пресно,снесени яйца!
    9-10р.-мед и прашец
    От видяното заключих,че майката работи много добре,но по някаква не обяснима за мен причина, пчелите са решили да я сменят-все пак е три годишна

    Искам също да уточня,че това ми е най-добрия кошер-най медоносен и никога не се е роил.
    Най-много ме учуди че майката беше на рамката с маточници!
    Пчеларствам на 650 метра надморска височина,западна средна гора.Реших да не пипам нищо.Затворих кошера и към 15 септември ще проверя, какво е положението.
    Все пак се чудя да ли постъпвам правилно? Възможно ли е да е роево? Ще съм ви благодарен ако споделите мнението си по въпроса.
    Поздрави!
    Ще имаш нова майка на тази дата която написа. Старите майки преди смяна имат период на засилено яйцеснасяне.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •