Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910
Резултати от 91 до 99 от общо 99
  1. #91
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Имам дълбоки дъна на които таблите влизат в такива канали като на снимките. Пчелите ги заклейват и при леко захлаждане става бетон, няма вадене. Наложи се да ги преработя-таблите да лягат върху летвички, така по лесно се отлепят. Навярно и Борислав затова е спрял да сменя таблите.

  2. #92
    Колега Александров благодаря за отговора. То се оказва ,че моите са абсолютно същите ако няма да има мрежесто дъно даже и летвичката за размера на входа е на същия принцип и корпука я натиска, прелката съм я хванал с пантички за дънната табла с наклон навън .Само че аз съм ги хванал дънните табли неподвижно и имат лек наклон напред към входа 1см мисля че беше. Сега се връщаме на изходния въпрос за зазимяването. С тези дъна ли да ги оставя без мрежести отвори по тях или да правя други? Мисля да направя така : отвотките ми в момента са 13 рамки 6 в горния и 7 долу, до зазимяването надали ще успеят да изградят до 20 рамки. Ще оставя равен брой рамки по 7 ли по 8 ли ще видим в два корпуса без значение колко са плелите като до 10 ще сложа преградни дъски и затоплящи м-ли. В тази връзка ако сложа стиропор 5 см без някакво обличане не го гризат нещо? Ако съм разбрал правилно при такова зазимяване мога да си остана с плътни дъна ,долния вход но 5см с предпазители , на долния корпус затворен ,на горния отворен с тези кръглите пластмасови устройства поставени на малките дупчици само за въздух да влиза , най отгоре бризентово платно със затоплящ м-л над него а под него две три клечки 10-15 мм -ви напречно на рамките да минават? Доколкото разбирам подвижността на дънната табла е с цел по-лесно почистване ?Дали е само това? Ще съм признателен за всякъкви съвети , насоки и критики относно расъжденията ми. Всички те ще са ми ценни тъй като мисля зимата да си изработя 20-тина кошера ЛР и догодина да ги пълня

  3. #93
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Моя вариант. Ламаринката се вади отпред, тъй като кошерите ми са групирани така че нямат достъп отзад. Иначе бих ги направил с много по-елементарна конструкция. Направил съм ги с цел наблюдение естествения подмор на акарите , но от наблюденията ми до сега изглежда че вароата е изчезващ вид.


    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #94
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Гоним евтенийка, след това плюем майстора. Цена за труд по дъно една и съща, правиш сам- плащаш я на себеси, прави майстор -плащаш я на майстор там е разлика. Вопрос в материала и качество на изработка на изделие. Дъска праве сложи от долу на кошера вместо дъно и пак ще свърши работа. 1000 пчелара 1000 мнения, искамисе да не плюем колегите за това че предлагат това което правят за себеси. Ако нямаш пари да купиш хубово направено, прави го сам но не плюй другият за това че ти нямаш возможност.

  5. #95
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2010
    Мнения
    5
    Нека и аз да кажа нещо за дълбокото дъно.Моите дъна съм ги правил не като тези на снимките, а доста по прости.Височината им е 11см.Отпред отвора на прелката е 15 см.а прилетната дъсчица е 30 см.Отвора е в долния край на дъното.Мрежата ми е по цялата дъжина отзад на височина 4см.Вгорния край на дъното имам решетка от 2см летвички на ширина а на дебелина са0,5см.Тази решетка е свободна и е перпендикулярна на рамките, и е само на 1см. под тях.Така не правят далаци.Хванах се да пиша,защото прочетох,че няма ло положителни страни дълбокото дъно.През2010г. бях на паша на кориандър.Времето беше много горещо,не валя дъжд през целия период на пашата.Имах тогава само четири от тези дъна,другите си бяха стандартни за многокорпусни кошери.През ноща,понеже спях там да ги пазя, минах с прожектора да огледам кошерите.Ами да ви кажа направо се изкефих на тези дъна,пчелите си висяха вътре отдолу на летвечките и си почиваха на течението което се получавамежду прелката и мрежата,а на други те кошери- майко милавсички пчели висят на бради отвън пред кошера и махат с крила като въртолети.Така,че Бориславе за мен тези дъна са само + и ако не беше така нямаше да се наложи толкова бързо.Казвам още веднъж,дъно за проветрение икомфорт на пчелите през ноща и през горещините,а не разни заклеени табли на горно или долно положение и други глупости.

  6. #96
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не е нужно дъното ти да е дълбоко само заради това.
    Потърси за slatted bottom rack
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    На коя позиция поставяте таблата с мрежа на дълбокото дъно по време на главната паша - горна или долна? Някъде съм чел, че се поставя на долна позиция и се отварят двата входа. А ако я поставя на горна позиция, пчелите ще доставят нектара по-близо до медовите корпуси? Освен това, няма да могат да пускат далаци.

  8. #98
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравей Васко,

    Някъде бях чел, че нощно време там си почиват пчелите. Температурите сега са по-високи, и те стоят долу на по хладно. При мен, кошерите съм ги правил като с дълбоко дъно но не го използвам. Дъното ми е наклонено през цялата година. Есен, само повдигам прилетната дъсчица на горния отвор. Долния ми е с миши предпазител. Мислил съм много за "разхождането" на пчелите в кошера, и не съм стигнал до решение.
    Ако искаш си направи експеримент с един кошер, и ще разберем кое е най-удачно.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #99
    Наблюдател
    Регистриран
    08.02.2015
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    с.Бресте, общ. Червен бряг, обл. Плевенска
    Здравейте колеги! Днес се засилих да поставям на кошерите мрежестите дъна. Първо ми възникна проблем, а и реших да попитам. Поизчетох предишните мнения и статиите, но нещо не съм сигурен. От една страна съм с отводки заложени средата на май и все още не са изпълнили междурамията, от друга - настават жеги. Та:
    1. Дали е времето сега да оставя кошерите на мрежесто дъно. Хем е вероятно да става студенко понякога (както последните 2-3 дни), хем в жегите да не предобрим нещата ако не са отворени. Не зная по-малкото пчели как се справят с топлото.
    2. При опита ми да вдигна мрежата в горно положение се оказа, че нещо не иска да влезе в гнездото на дъската за събиране на прашец. Насочва се нагоре от водачите и затваря отвора на прелката, а отдолу няма как да я хвана да я наместя (много плътно опира в стените). Може да се е понадула рамката от влагата последните дни, но си е проблем. Това го пробвах с 3-4 дъна и навсякъде едно и също. Едната мрежа така се заклещи, че с голям зор успях да я извадя. Преди да сложа дъната на кошерите дъските свободно си влизаха. Притеснява ме ако я оставя в долно положение дали няма да почнат да ми градят далаци, че имат и още рамки да изграждат. Да не хвърлят труд на вятъра. И ако оставя мрежата отдолу, коя прелка да ползвам?
    Благодаря Ви!

 

 
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •