Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    27.10.2010
    Мнения
    7

    ФАЛЦОВИ КОШЕРИ

    Здрвейте, бих искал да поставя въпроса за използването на фалцови кошери в България. До сега не съм срещал производител на такива кошери. Прави ми впечатление, че в Русия масово работят с такива и там качеството е на много по високо ниво. Аз например използвам и от двата вида кошери, предлагани в Бълггария, имам в предвид със и без перваз, но и от двата модела не съм доволен. При тези без перваз като мине една две години и обикновено предната и задната дъски се измятат и стават по къси и тогава остава процеп, през който се провират дори и пчели. При другия вид, тези с первазите, като заклеят корпуса и реша да го отлепя, не се отлепя, а се измъква перваза, независимо как е направен, дали е монтиран във фалц или не. Общо взето, все се отваря и трябва пак да се кове. Верно, че фалцовите са малко по-дълги тъй като предната и задната страница трябва да са по-дебели, но мисля, че при тях няма да има такова яко заклейване, тъй като фалца ще пази и от вятър и от влага. А пък ако се научат производителите да ги правят както трябва всичко ще е наред. На този линк можете да видите как ги правят хората: http://www.yaruley.ru/shop/all.
    Моля да споделите вашето мнение и вашият опит. Може би аз греша или не купувам добри кошери. То вярно е, че имам ДБ, които са по на двадесет години и са по-добри, от такива, които са на 3-4г., ама все пак, като че ли фалцовите повече ми харесват.
    Благодаря предварително за мненията ви.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В Русия и половината останал свят кошерите едва ли ги правят в дърводелски цехове и гаражи. В бедните африкански страни пък, цяло щастие е ако във селото се намери цял трион за да могат да се направят кошери (от там и кенийския топ бар). Тъй че ние сме някъде по средата.
    Окрупняването на пазара за производство на кошери (при положение че стане без да се намества държавата, посредством чисто пазарни механизми) ще доведе до повишаване на качеството. Това е бизнес като всеки друг и както при всеки друг бизнес, са нужни много големи инвестиции за да бъде той на ниво. Естествено, всисоко качество на продукта може да бъде постигнато и без да разполагаш със цяло хале със свръх модерни дърводелски машини, но тогава цената на продукта нараства, тъй като той започва да клони към произведение на изкуството.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Имам с фалц, с перваз, и нормални.

    Корпус с фалц. След дъжд винаги дълго време от външната страна на фалца е влажно. Фалца трябва да е точен, че ако стане тесен и като нищо ще се разруши. Позволява стягане със скоби.

    Корпус с перваз. Винаги е сухо, перваза се справя идеално. Отлепям с 2 летвички, една за опора стъпва на долния фалц и друга като лост. Все още первазите не са се откъртили, нямам и очаквания да се случи скоро. Няма възможност за стягане със скоби.

    Корпус нормален След дъжд между корпусите е влажно, обаче бързо изсъхва. Ако има някаква неточност в изработката наистина си личи. Отлепване на корпуси става лесно ако е предвидена засечка по ъглите/поне 2 диагонално/. Позволява стягане със скоби.

    Извода след 3 г. за мен е:
    Имам кошери от 3 производителя, и собствена изработка. От купешките съм доволен единствено от тези с первази, от собствената изработка също съм доволен/един груб лежак, дето няма какво да му се развали/. Кошер с фалц повече няма да купя.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    http://ateliekosheri.alle.bg/beehiveslav-alle-bg/

    Аз след известно търсене на качествено изработени дървени кошери се спрях на горния производител. Вчера поръчах на човека да ми изработи няколко бройки. В ателието му има мостри, които изглеждат доста прилично и може да ги направи със сглобка по желание на клиента. Определено се различават от масово предлаганите по магазините, но и цената им е по-висока. Работилницата му е в с. Бистрица - близо до София...

  5. #5
    Аз изработвам само и единствено фалцови кошери . Разбира се с изключение на модела България 1300 където заради дебелината на страниците от 20 мм фалц е невъзможен . Не съжалям че и моите пчели настаних в ЛР кошери с фалц на корпусите и дъното. Работя с тях с удоволствие и кеф . Заклейването клони към 0 .Нямам никъкви проблеми с дъжд сняг и вятър. Необходимата минимална дебелина е 30 мм на предна и задна страница . Смятам че това е най -добрият вариант за контакт между корпусите .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •