Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 95
  1. #21
    Цитат Първоначално публикувано от filmatoplo
    Здравейте , аз не открих точна рецепта за вентилиране на кошера , ако е описана тук -посочете ми .Понеже всеки си решава сам по негово усмотрение , не казвам че може да се сгреши ,но е възможно .Понеже гледам дъно с мрежа отдолу или частичен отвор с мрежа -трябва ли зимата да бъде закрито -затворено , както и прелките .На някой подкапачни дъски има отвор -той за вентилация ли е , или за вход към хранилка .Обяснете ми моля -веднъж за винаги да го запомня .Има ли моменти при които прелките при зазимяване да са затворени -през кой месец .
    Точна рецепта няма. Моите дъна са с мрежест отвор с площ 1/4 от тази на дъното и са целогодишно отворени.(в момента също) Отвора на горната табла по принцип е за достъп до хранилката, но ако не е плътен няма как да не се осъществява вентилация и през него. Аз го затварям плътно. Долната прелка при мен е целогодишно отворена, като след слънчогледа, я стеснявам силно, за да могат да се пазят по-лесно от осите.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Моите покривни табли са от фазер закован на рамка от чамови дъски, в задния ляв край е хранилката, а останалото пространство е покрито със стериопор,зимата между таблата и капака поставям по два листа встник, дъната са ми плътни , входовете са със стандартните мишопредпазители, а горните входове са затворени.С влагата се боря като извадя последната рамка от към студената страна на кошера и не поставям ништо там, а питката я поставям върху рамките, тя повдига леко таблата.От както практикувам този метод нямам мухлясали пити.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от filmatoplo
    Здравейте , аз не открих точна рецепта за вентилиране на кошера , ако е описана тук -посочете ми .Понеже всеки си решава сам по негово усмотрение , не казвам че може да се сгреши ,но е възможно .Понеже гледам дъно с мрежа отдолу или частичен отвор с мрежа -трябва ли зимата да бъде закрито -затворено , както и прелките .На някой подкапачни дъски има отвор -той за вентилация ли е , или за вход към хранилка .Обяснете ми моля -веднъж за винаги да го запомня .Има ли моменти при които прелките при зазимяване да са затворени -през кой месец .
    Виж прелките и сезона, така съм винаги без проблем http://<a href="http://ivandespotov....2.17827644</a> Пропуснах да кажа,че между втория и третия корпус има полиетилен с 3 см светъл отвор отпред през целия корпус!

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Иван Деспотов , гледам Видин -бил съм там в школата за механик водач до Телеграфкапия ,6 месеца-между 88-89 г ,жив ли е Рози.Та да питам твоя кошер номер 79 какъв се води -ЛР ли .Защо зимуват с няколко корпуса , не трябва ли да е 1-2 само .
    Мед ям всякакъв .

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колеги забелязали ли сте ,че пчелите облепят плътно с клей ако поставите отгоре платно?Заклейват мрежата на отвора на дъното и стесняват с клей входа.Като че ли искат да спрат всяко течение.Не пропускаме ли нещо?
    Платно с възглавница или покривна табла със стиропор?
    Предимства и недостатъци ?

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от filmatoplo
    Иван Деспотов , гледам Видин -бил съм там в школата за механик водач до Телеграфкапия ,6 месеца-между 88-89 г ,жив ли е Рози.Та да питам твоя кошер номер 79 какъв се води -ЛР ли .Защо зимуват с няколко корпуса , не трябва ли да е 1-2 само .
    На въпроса за Рози: жив е още, но не практикува вече :D !!! По втория въпрос всички кошери ги зимувам с 3 корпуса ако са ЛР или с един или два магазина за ДБ с полиетилен над плодниците!

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега Деспотов, не е ли трудоемко при подхранване или при преглед през пролетта и есента да сваляш магазини или корпуси, а иначе метода е прекрасен най-добре се съхраняват магазинните пити и кошерите добре презимуват.

  8. #28
    Иване, полиетилена кога го слагаш. Аз го слагам по време на цъфтежа на дряна. Говоря за този между корпусите.

  9. #29
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    Колеги забелязали ли сте ,че пчелите облепят плътно с клей ако поставите отгоре платно?Заклейват мрежата на отвора на дъното и стесняват с клей входа.Като че ли искат да спрат всяко течение.Не пропускаме ли нещо?
    Платно с възглавница или покривна табла със стиропор?
    Предимства и недостатъци ?
    До като ползвах дъна с кръгъл замрежен отвор в средата, се е случвало някои да бъдат заклеени, но не всички и не напълно. Откакто ползвам дъна с отвори по цялата ширина на дъното с площ 1/4 от него, не съм имал случай на каквото и да е заклейване.

  10. #30
    yuri, според мен заклейването зависи от големината на светлият отвор на мрежата - при светъл отвор 2х2мм ми заклейваха , но при мрежа 3х3мм заклейване нямаше , но там ми се яви друг проблем -питите над отвора бяха станали сякаш по къси восъка го нямаше докато в задният край където е плътното дъно питите си бяха до долу. Това нещо го наблюдавах през есенозимният период и рано на пролет.

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •