Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    29.07.2014
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    vraza

    моля за савет

    здравеите колеги имам един проблем.Вкошерите долу в плодника ми има само по две пити с пило и малко яица.Всичко друго е пално с мед и малко прашец.Дали да извадя мед от поне две пити за да освободя место за маиката да снася или да ги оставя така и да не ги подхранвам.те да се оправиат така ме саветва моият диядо казва 4е сами ше се оправиат .сори за правописа но не сам се научил още как да пиша на кирилица.Мисалта ми е следната като е пално с мед ще освободиат ли да снася маиката.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от rumkata Виж публикацията
    здравеите колеги имам един проблем.Вкошерите долу в плодника ми има само по две пити с пило и малко яица.Всичко друго е пално с мед и малко прашец.Дали да извадя мед от поне две пити за да освободя место за маиката да снася или да ги оставя така и да не ги подхранвам.те да се оправиат така ме саветва моият диядо казва 4е сами ше се оправиат .сори за правописа но не сам се научил още как да пиша на кирилица.Мисалта ми е следната като е пално с мед ще освободиат ли да снася маиката.
    Ако имаш място в плодника добави празни пити, ако ли не изцентрофужи поне 2, а ако си на 12 рамков ДБ, може и повече, и дори и прашец да има по питите, също може да извадиш меда, прашеца си остава и им ги връщаш веднага - сега му е времето майката да снася за да има кой да ти отгледа "зимните пчели".

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    29.07.2014
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    vraza
    Плодника е пален проблема ми е и че чакам да ми докарат центрофуга кам 15 сти а нямам празни пити.ако заложа поне една за градене и на мястото на пита с мед дали като я изградят ше снася в неия.Все още не сам вартял мед от магазините не е запечатан.ДБ са кошерите 12.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    Според мен! Извади 3 пити с мед, а новите рамки с основи сложи така, че едната да е между 2-те питите с пило, а другите от страни на пилото. При толкова пчели дали ще е 1 или ще са 3 би трябвало да няма голямо значение. Или пък днес 1 утре още 1 и така. Пък питите с мед ги прибираш в склада да чакат да дойде центрофугата.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от rumkata Виж публикацията
    Плодника е пален проблема ми е и че чакам да ми докарат центрофуга кам 15 сти а нямам празни пити.ако заложа поне една за градене и на мястото на пита с мед дали като я изградят ше снася в неия.Все още не сам вартял мед от магазините не е запечатан.ДБ са кошерите 12.
    Щом като магазините не са запечатани пчелите сами ще освободят място на майката да снася важното е да има място в магазините аз никога не центрофужа рамка от плодника но винаги има празни рамки в магазините .Пчелите винаги качват меда горе защото това представлява техния венец/запас/ и когато го вземем естествено те трябва да го попълнят и тогава освобождават място на майката.Съветът да извадиш рамки и да стоят в склада е грешка защото меда изстива и за да го изцентрофужиш трябва да се затоплят за да излезе меда.Така че проблема ти не е проблем.

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Кошера е задръстен поради липса на място за складиране на мед. Както каза колегата магазина е пълен, плодника също. Единствения начин на момента е да се извадят 2-3 пити от плодника както спомена един от колегите, да се центрофугират и да се върнат обратно. А меда от магазина да се изчака до запечатване и процедурата нататък е ясна. "сори за правописа но не сам се научил още как да пиша на кирилица"- тук май не е виновна кирилицата, ами граматиката. Като извадиш меда ще оправиш и нея. Шегувам се разбира се. Хайде успех и в двете начинания.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    09.08.2014
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    с.Балани обл.Габрово
    Здравейте момчета! Аз съм най-върлия новак във форума. Туй ще да е щото съм най-върлия новобранец кандидат-пчелар сред вазе мили люде. От около месец време си имам 4 кошера. В началото си ги похранвах, щото уж на ново място, да посвикнат. Това с първия ДБ10. Всъщност, всичките четири са ми десетки. После си взех още два. Отводки юлски. Тях пък си ги похранвах арабийската, щото ми се гледаха по слабички от първите.... Да живнат викам си. В това време на първия си му слагах с мисълта да не нападнат новодошлите в двора. И на него на богато. В края на юли си взех още един. Човека от който си ги купих (отвотки на по 4 рамки с пило и мед+строителна +по две плодникови изградени) На последния също си слагам сиропче. Следя времето и кажат ли че следващия ден ще вали, ръчка на сиропчето!!! В момента всичко е пълно. Пило, мед. Къде запечатано, къде не... Според мен де. Ама нали съм кирка новобранска... Кво да правя сега. Май съм в същото положение като автора на темата, с тази разлика че нямам кьорава рамка в магазина. В Габровския балкан съм и по ред причини, тук всичко е половин-един месец назад тая година. Четох някъде че е лошо да заземявам плодници пълни с манов мед... А тук си има перфектните предпоставки това да се случи. Най-лошото е че нямам идея какво да правя. А за момента не мога и на хелп от приятел да разчитам поне до 20.08! Колегата ако е направил нещо по въпроса, да сподели. Щот при мен мама няма вече място къде да носи. Или поне до дни това ще се случи. А не искам да им взимам медеца за зимата. Да изкарат тази, пък до година ще блажа аз. Благодаря за всяко мнение предварително!

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Не прави нищо те,ще си намерят мястото което им е необходимо за всичко
    Милен Михов

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    09.08.2014
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    с.Балани обл.Габрово
    Имам и още едно питане. Това, което не е запечатано по питите, до кога да се надявам да се случи и ако не се случи до тогава, после кво??? Четвам разни работи уж по темата... В магазина оня ден гледах неква бела гняс в найлонова торбичка. По кило мисля бяха и се слагали парчета със се найлона върху рамките. За подхранване ми обясни момичето било. Много ми се ще да ми презимуват миличките пчелички! За това и се страхувам да не ги предОбря! Не знам що съм решил че до към средата на септември ще си е лято за страх, само дето пашата ще е кът. Днес отворих да мерна кво става при гадинките. Още не е чак толкова тежко положението. Ако въобще знам кво правя......

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    29.07.2014
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    vraza
    при мен е малко по различно аз имам по 2 магазина с изградени пити така си ги купих кошерите.но ако сам на твое място бих извадил по една пита с мед и на неино място ше поставя една за градеш.Така мисля че трябва но и аз сам новобранец и колегите нека да споделят дали е правилно.колкото до моите в петак ше вада мед и ше споделя какво сам извадил от тиа одвотки и дали моите са направили място на маиката да снася.ако не сам мисля да махна магазините и да ги оставя сами да се оправят

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •