Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216

    Био восъчни основи

    Здравейте,
    Да попитам ако някой знае. За био пчеларство как се правят основи или въобще не се правят. Ако има на пазара сергифициращите органи за био пчеларство признават ли ако си купиш от такъв сертифициран производител на основи.
    Как пчелите изграждат пити. Ако може някоя снимка ще е супер!

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За био пчеларството трябва да си купуваш основи от производител на основи, който също има био сертификация. Доколкото обаче аз знам, такъв в България НЯМА. Другата алтернатива е да си купиш/направиш машинка за восъчни основи и да си ги лееш сам от собствен био восък.

    Има още една алтернатива, но не съм сигурен дали тя ще бъде призната от сертифициращия орган. Тя е да си вземеш восъка и да отидеш при някой производител на основи, и да го накараш да си изчисти казаните и машините, докато светнат като огледало. И след това да стоиш при него и да гледаш докато ти ги произведе основите, и да си абсолютно сигурен, че хигиената е на високо ниво, и че восъка не се е докосвал до нищо друго, освен до изчистен до блясък хромникел.

    При мене това е възможно, защото всичко по машината ми и по казаните е от хромникел. При другите производители не знам - трябва да питаш.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря ти Матеев. Машинка едва ли ще успея да си направя - купя....а пък и нямам толкова много восък...трябва ми опитът на някой био пчелар. Може би закрепят само лентичка в горният край и така пчелите изграждат надолу - като Роже-Делон кошери....

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В България био-сертифицирането е като ISO-тата на Матеев - караш си със кошерите със същата боя, наоколо около теб пълно със слънчогледи, третираш си със същите лентички както преди - кой със варостоп, кой със кумафос.... и после се тупаш в гърдите "Моя мед е био" (лошото е че някои наистина си вярват!)

    Не искам да обидя никой колега, който наистина се опитва да бъде био както е по учебниците в Европа, а не толкова колкото да покрие измислените стандарти на хартия на МЗХ с единствената цел да вземе нещо и той от баницата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Произвдители на БИО основи има! В Бългрия има не малко пчелари които се занимават с биологично пчеларство и едно от зискваният е основте да са закупени от производител които произвежда основите от БИО восък.
    Как пактикуват БИО пчеларство след като няма от къде да се закупят такива основи???

  6. #6
    Ще ти кажа как. Всички колеги от даден район който са сертифизирани за БИО се кооперират събират си восъка и се договарят директно с производителя на основи и си плащат само изработката и им се правят основи само от техен восък
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Мислех да го спестя това и да не издавам тайната във форума, но след като вече тайната не е тайна, мога да я обясня. Повечето био пчелари правят така - казват на сертифициращия орган, че си имат собствена машинка за основи, дори купуват/правят някаква евтинийка, колкото да я покажат и това е. След това събират восъка си, обединяват се на групи, ако восъка е малко, и отиват при някой производител на восъчни основи да им ги направи, като все пак следят основите да са точно от техния си восък. Ами това е. Аз също съм участвувал в такава схема - правил съм основи на ишлеме и клиентите са стоели цяло денонощие да гледат как се правят и да се убедят, че се правят от техния си восък.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Има една приказка, която много харесвам - ако не искаш да помниш - не лъжи
    Та така и тука - посто не искам да се занимавам с половинчати неща, за да мога да спя спокойно....разбитам на това да си го развивам по този начин. И към момента ги гледам като бие пчелите с изключение на основите. Иначе третиране и кошери са спрямо изискванията на биологичното пчеларство.
    дават ми 1 година преходен период да мина на изцяло биологични восъчни основи, затова и питам.
    Странно е, че в БГ няма такъв производител на био основи или поне аз не намирам в нета....явнотрябва към организацията на био пчеларите да се обърна...

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    А това е супер странно - ако го изнасят навън как се справят с изследванията на които биват подлагани?

  10. #10
    Не съм чувал за такова изискване био производител да има задължително машина за восъчни основи. А и лесно се доказва има си период от 3 години в който трябва да се подменят голяма част от основите по кошерите с такива с собствен восък ... Взимат се проби от восъка и т.н и т.н. Не знаех че е тайна ако е така мога да бъда извинен и коментара ми да бъде изтрит
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •