Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675

    Стимулиращи вещевства за пчелите.

    Не открих отделна тема по този въпрос,за това бих искал тук да обсъдим кой какво ползва за да стимулира пчелите и какви са резултатите.Аз имам повече въпроси отколкото отговори и затова почвам с първия.
    Кобалта!Използвате ли го,извън стратовита,начин и доза на прилгане,резултати,от къде се снабдявате?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2013
    Мнения
    10
    Чувал съм за Б-12 витамин слагал се в сиропа и майката започвала да снася като луда.Осеменявала повече от колкото пчелите можели да отгледат.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    В много теми са засягани въпросите за стимулиращите вещества и дори днес се обсъждат:

    http://pchelari.com/forum/showthread...2265#post42265

    Колкото до кобалта, не съм специалист да го твърдя на 100%, но просто съм чувал че освен че стимулира майката, то и я изтощава, а в тоя испанският витамин(Lamons) има някакво вещество което не го неутрализира напълно това изтощаващо действие но го снижава - но до тук мога та ти го обясня("специалист" ми го обяснявя, но просто това съм запомнил).

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,не че съм специалист,но ако стимулираш майката да снася,а насреща няма пчела която да обгрижва пилото,то купуването и даването на стимуланти ще си е чиста загуба.Пчелите ще чистят след нея и единствения ефект ще бъде физиологично изтощение.На пазара има вече огромен брой стимуланти,но употребявани просто така не мисля,че биха давали ефект без правилна преценка за силата на семейството,както и целите които се гонят.Аз лично бих наблягал на имунната система на семейството.От там насетне думата имат майките и опита на пчеларя.

  5. #5
    Ако се прекали с кобалта има точно обратния ефект въобще не снася ... С една дума може да си прецакаш майките за това трябва да се спазват пропорциите
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако удължиш живота на пчелите, пука ти колко снася майката
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тъй де,и аз тва думам - здравия човек(силна имунна система) живее дълго,болнавия...рано го опяват,а дотогава все болежки ще го мъчат и все в къщи ще си седи.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Говорим за удължаване на живота на зимните пчели предполагам,защото за пчелите от активния сезон едва ли има особенно значение един-два дни повече.Все пак мисля че броя на пчелите в зимното кълбо е един от факторите за удължаването на живота им.
    Ще съм благодарен ако някой пусне линк или ме насочи към тема където се дискутира това.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    А какво ще кажете за БЕЗПЛАТНОТО търтиево млечице?.....Май никой не го ползва,което си е огромна грешка.

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Говорим за удължаване на живота на зимните пчели предполагам,защото за пчелите от активния сезон едва ли има особенно значение един-два дни повече.

    Точно за пчелите през активния сезон има най-голяма полза (повече мед).
    Увеличаванет на продължителността на живота на отделната пчела води до повишаване на броя на пчелите в семейството, без това да е следствие от увеличавне на яйценосността на майката.

    Има ОГРОМНИ разлики в продължителността на живот на отделните пчели между отделните семейства и пчелни раси.
    Ултра плодовитите майки ПОЧТИ ВИНАГИ дават пчели със ниска продължителност на живот. - Много пило - малко пчели (спрямо количеството пило).
    Най-дълго живеещите пчели, обикновенно са от раси със посредствена или ниска яйценосност на майките. - Пилото не е кой-знае колко, но семейството ври и кипи от пчели.

    Начините за удължаване на живота на отделната пчела са:
    -намаляване на ефекта от болестотворните микроорганизми във и извън кошера - по-висока хигиенни практики на пчеларя, по-устойчиви на болести пчели...
    - предоставяне на среда с по-малко пестициди. Веднага виждам как първото нещо което ви изниква в съзнанието са земеделските пръскания (върху които нямате контрол), НО 80% от пестицидите с които пчелите живеят са ТЕЗИ, КОИТО ПЧЕЛАРЯ САМ ПОСТАВЯ!
    -намаляване на средното количесто работа на отделната пчела, в определени моменти от годината. Напр. подхранване в неблагоприятно време, с цел да се предпазят пчелите от изтощаване (преумора). И когато момента настъпи, кошера да има натрупани повече летящи пчели
    -селекция

    С две думи - пчеларя трябва да предостави близките до идеалните условия за живеене на пчелите, ако иска повече пчели в кошера. Ако човек се храни здравословно, пие и пуши по-малко, пази се от болести, нещастни случаи (води безопасен начин на живот), контузии и трудови злополуки ( избягва работа увреждаща здравето му) със сигурност ще живее по-дълго. При пчелите е същото.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •