Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 47
  1. #1

    ЕСЕННО РАЗВИТИЕ НА СЕМЕЙСТВАТА

    Реших да отворя нова тема "Есенно развитие на семействата". Въпросът ми може и да се повтори и в другите теми но моля админите да ме извинят.
    Имам отводки на по 5 рамки, имат по 1 рамка запечатано пило и по 1 открито пило и петте рамки са покрити с пчели. Подхранвам с сироп 1:1. Ще успеят ли до края на август да станат на поне на 7 рамки. Опитен пчелар ми каза да забравя вече за разширението и се обезкуражих. Дали е така? Моля по опитните пчелари да споделят своите практики относно есенното развитие на семействата.

  2. #2
    На този пчелар му кажи, че до края на септември може да се разширява.Сиропа ти е малко гъст за този сезон.По добре ги храни с 3 към 1 или 2 към 1, вода и захар.Своевременно разширявай с изградени пити или основи, и си свиркай.Като дойде зазимяването викни този пчелар, да му покажеш че не си забравил за разширението.Храни през ден, по 300 милилитра на отводка, може и през 3-4 дена с половин хранилка, аз така правя.И в момента градят, и майките действат усилено.

  3. #3
    Цитат Първоначално публикувано от Vlado-Gillan
    На този пчелар му кажи, че до края на септември може да се разширява.Сиропа ти е малко гъст за този сезон.По добре ги храни с 3 към 1 или 2 към 1, вода и захар.Своевременно разширявай с изградени пити или основи, и си свиркай.Като дойде зазимяването викни този пчелар, да му покажеш че не си забравил за разширението.Храни през ден, по 300 милилитра на отводка, може и през 3-4 дена с половин хранилка, аз така правя.И в момента градят, и майките действат усилено.
    Точно така, това е начина. Особено в такъв момент в който пашата намалява ежедневно храненето на отводките е много важно.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Правилно ти е казал!Въпроса е да запазиш положението и тези 5 междурамия да ги имаш октомври.Ако стане така,това няма да е слабо,а повече клонящо към средните с-ва.Според мен,сложи им шеста рамка между пилото и подхранвай на 3 дни с хранилка.

    То по принцип много ги разширяват на рамки,без да се замислят че 2 рамки пило не могат да покрият 8 рамки.Преразширението не води до нищо добро!!!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  5. #5
    Точно така, но идеята нали е освен разширяване с основи и рамки, и семейството да отговаря на сила за дадените основи в плодника.То ако ще и на 12 рамки да е плодника, като пчелите и пилото са за 4, кел файда че има толкоз основи.Аз разширявам, когато видя че пчелите са прехвърлили зад преградната дъска.Освен с това се съобразявам и с пилото което е, не само люпещото се но и младото.

  6. #6
    Владо, ако пчелите "прехвърлят" преградната дъска, значи си закъснял с разширяването.

  7. #7
    еее не е така, според зависи е.Сега градежа ми е по слаб, въпреки подхранването.А люпещите се пчели са много.Отделно аз разширявам само с основи, така че като видя че питите в плодника са усвоени напълно ги разширявам.Защото имам основи изградени на 80 процента, а пчелите са в повече в плодника.Не слагам нова основа, при положение че тази не е изградена.Просто подхранвам още 2-3 дена, докато я изградят и тогава слагам нова.Но винаги се стремя да има свободно място за яйцеснасяне, било то в отводка или редовно семейство.Има ли къде майката да се изявява, и пчели който да се грижат за пилото другото е лесно.Пък и аз съм на принципа, по добре да им е малко по тясно на пчелите, отколкото да са разширени повече от необходимото.

  8. #8
    Този принцип аз въобще не го приемам, но това е друг въпрос. За градежа сега си прав, но разширяване на гнездото и поставяне на основа за градеж, не винаги са едно и също. През пролетта, чакането, пчелите да минат зад преградната дъска си е огромна грешка. После не се чудете, защо изпадат в роево настроение.

  9. #9
    ОООоо да напълно съм съгласен за пролетното разширяване.Аз пролетта и лятото гледам да има достатъчно място къде да танцуват моите принцеси в кошерите си.Тук коментирах есента как действам, и как разширявам.Пролетта не им давам шанс да си мислят, че ще прехвърлят преградната дъска.Прехвърлят ли я пролетта, почват мъките и както ти каза роенето.

  10. #10
    От прочетеното по-горе, колеги, реших вече да не разширявам отводките, а както казва колегата Ганев да поддържам с подхранване това темпо,до зазимяване. 5 рамки са си средно по сила пчела за зазимяване.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •