Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 32 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 315
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Зазимяване 2014.

    Отварям темата защото скоро ще започваме подготовката.
    Ще напиша моя план за работа, да сравним кои как ще действа за да може да откраднем някой идея.
    От 15 август ще направя 4 подхранвания с Нозевит +, след това 8 с витамини до 15 септември.
    И 2 третирания за акара първото още се колебая дали с ленти или с опушване и като спре пилото второто с ОК.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Отварям темата защото скоро ще започваме подготовката.
    Ще напиша моя план за работа, да сравним кои как ще действа за да може да откраднем някой идея.
    От 15 август ще направя 4 подхранвания с Нозевит +, след това 8 с витамини до 15 септември.
    И 2 третирания за акара първото още се колебая дали с ленти или с опушване и като спре пилото второто с ОК.
    Във някоя от темите беше писал че миналата зима нямаш умрели семейства.Защо и тази зима не ги зазимиш каквото си правил миналата.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И миналата година така ги зазимявах след 12 подхранваня с рядък сироп и витамини за стимулиране на майката, но тази ще добавя Нозевит + заради влажното време и второ третиране за акар защото ме натискаха гадините.
    Даже миналата година направих доста глупости, но топлата зима ме спаси.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Моят план започна сега подхранване+витамина (300гр) до 15.08 в тоя период две подавания със Нозевит + и Апифит ,след това до запасяване +витамини(по големи количества със по голяма захарност, може инвертиран да ползвам зависи какви ,ще са необходимостите) до 30.08.после четири под хранвания през четири дена със Нозевит + и Апифит до средата на септември.За акара 4 пъти чрез напръсквания със разтвор на ОК през 7 дена ,и Октомври едно третиране със мъглообразувател (Фогер).
    Милен Михов

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Еййй аз още на море не съм ходил а хората се зазимяват вече То верно, че пчелите ги храним вече по-добре от децата си.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Аз също нямах нито едно загинало семейство миналата зима и ще действам и за тази по същия начин: Някъде през септември 2 третирания с оксалова киселина през десетина дни, после им казвам, че са зазимени и това е. Никакво стесняване, пренареждане, подхранване и подобни щуротии. Към средата на октомври ще сложа и мишкарниците. ( Тази година забелзвам , че има доста повече полски мишки от други години)
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Миналата зима третирах само веднъж с варостоп. Сложих мише предпазителите и това е. Не съм подхранвал, не съм стеснявал. Имах загинали точно 2 семейства от глад, но това беше напролет. Това беше в края на февруари, когато ходих да им слагам 2-те питки. Тази зима мисля да третирам с ОК 2 пъти и да подхраня, също така и ще стесня. Като ще взема по 1 пита с мед, за отводките април месец.....

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Здравейте, аз от тази година имам 4 кошера пчели. Казвам 4-ри за да видя как ще се справям и дали ще мога. Мисля догодина да ги увелича до 20 кошера. Поне такъв ми е плана. Та събота 26.07.14г. им сложих ленти "Варотом" на 10 рамковите по 2 ленти, и по 3 ленти на 12 рамковите, който ленти ще отстраня на 17.08.14г. Не съм забелязал пчелите да ми са болни дори ме съветваха да не слагам. Но аз си сложих за всеки случай надявам се да не съм сгрешил с това мое своеволно решение. При разговори с познати който са пчелари споделят различни мнения за зазимяването на техните пчели. Едни казват че зимата от вън на кошера слагат фибрани макар че кондензирал кошерите. Други казват да не мисля щуротии и да си ги оставя така както са. Мислех си да заменя фибрана както правят колегите с каменна вата, но ми казаха че и от това нямало смисъл. Кошерите са ми новички от 33мм дърво. Региона в който са пчелите е : "Централна Южна България". Обръщам се за съвет какво да правя за зимата, да мисля външна изолация или да не мисля? Това ми е дилемата. Преградните дъски /да ги нарека/ след като стесня семействата с по 2 рамки ще е направена от фибран /те всъщност за готови и чакат да бъдат поставени/. Поздрави и лек ден на всички Ви.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Остави си кошерите, без всякави външни изолации! Стеснява се напролет, зимата може и да им по широко между две пити. Събират се повече пчели и по лено подържат температурата.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Какъв е проблемът да се поставят някакви "дишащи" изолации, които да държат по-висока температура вътре? Не става дума за фибран, ако трябва ще е още дърво? Аз съм с 2.5 см стена, първа зима ще им/ни е и също възнамерявам да удебеля стените, включително ще сложа и пластмасова мрежа по оградата, за да ги предпазва поне малко от снежни навявания.
    Христо Йорданов

 

 
Страница 1 от 32 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •