Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 32 ПърваПърва ... 182627282930 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 315
  1. #271
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Кошера е бил силен би трябвало да може да се справи с акара.Вчера извадих лентите варостоп бях сложил по три на кошер.Имам и силни и по слаби кошери но всичките стоят не са избягали.
    Ами аз от както се захванах с пчелите трета година подред само Варостоп пролет есен. Може би трябва да ги сменям но това ще ми е за урок за трите години пчеларство.

  2. #272
    Наблюдател
    Регистриран
    14.01.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    гр. Годеч
    Здравейте колеги,
    От тази година се занимавам с пчели. Реших да стартирам ударно - имам 22 семейства. Гледам ги в Годеч.
    Това зазимяване ми наруши съня . Много не притеснявам да не уморя добитъка, заради мое действие или бездействие. Не съм сигурен какво е добре и какво не е. Ясно ми е, че колкото пчелри - толкова мнения (малко като рибарите, но там май е по-зле.. ). Мисля да направя следното...

    1. Скоро погнозите са за повишаване на температурите и мисля да им сипя по 2-3 кила сироп, та да знам, че съм им помогнл с изхранванто (не съм сигурен, че трябва, но така - за всеки случай). Мисля, че няма да им навредя... (Не смятъм да ги подхранвам през зимата с питки. Ще ги отварям на пролет. Още повече, че при мен всичко се случва по-късно - цъфтежа, прецъфтяването... и .н. Нямам рапица, има малко акация, така че не ми е нужнен силен кошер началото на април... Даже напротив. Опасявам се от роене, ако рано имам силни кошери, без да имат достатъчно работа)
    2. Чудя се дали да им оставя горните прелки отворени. (четох и по този въпрос, но май ще ги оставя отворени...)
    3. По повод безпроблемното хоризонтално движение на кълбото през зимата, се чудя дали да не пробия питите. Знам го от един стар пчелар. Пробиваш питите на около 1/3 височина отгоре надоу. Дупка около 20 мм. По този начин няма опасност кълбото на не успее да заобиколи питите... Друг е въпросът, че пчелите не си правят такива отвори в хралупите...

    Моля за мнения. Благодаря предварително.


    Успех на всички.

  3. #273
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Свилен Станчев Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    От тази година се занимавам с пчели. Реших да стартирам ударно - имам 22 семейства. Гледам ги в Годеч.
    Това зазимяване ми наруши съня . Много не притеснявам да не уморя добитъка, заради мое действие или бездействие. Не съм сигурен какво е добре и какво не е. Ясно ми е, че колкото пчелри - толкова мнения (малко като рибарите, но там май е по-зле.. ). Мисля да направя следното...

    1. Скоро погнозите са за повишаване на температурите и мисля да им сипя по 2-3 кила сироп, та да знам, че съм им помогнл с изхранванто (не съм сигурен, че трябва, но така - за всеки случай). Мисля, че няма да им навредя... (Не смятъм да ги подхранвам през зимата с питки. Ще ги отварям на пролет. Още повече, че при мен всичко се случва по-късно - цъфтежа, прецъфтяването... и .н. Нямам рапица, има малко акация, така че не ми е нужнен силен кошер началото на април... Даже напротив. Опасявам се от роене, ако рано имам силни кошери, без да имат достатъчно работа)
    2. Чудя се дали да им оставя горните прелки отворени. (четох и по този въпрос, но май ще ги оставя отворени...)
    3. По повод безпроблемното хоризонтално движение на кълбото през зимата, се чудя дали да не пробия питите. Знам го от един стар пчелар. Пробиваш питите на около 1/3 височина отгоре надоу. Дупка около 20 мм. По този начин няма опасност кълбото на не успее да заобиколи питите... Друг е въпросът, че пчелите не си правят такива отвори в хралупите...

    Моля за мнения. Благодаря предварително.


    Успех на всички.
    По това време не е най-разумното нещо да се дава сироп. Ако запасите на кошер са под 15 килограма, и в зависимост от разположението би могло да се даде инвертиран сироп или мед 2-3 части мед към 1 вода, но сироп само захар:вода в никакъв случай не давай - изписани са десетки и дори стотици страници по въпроса, само тук във форума. По-важно е: здравослонвното състояние на пчелите - третирани ли са против акар, кога с какво и какво е нивото на опаразитеност в момента; извършена ли е профилактика срещу нозематоза - с какъв препарат, колко пъти; колко стари са майките(коя тодиня са); какво е количеството на пчелите в кошера - тези фактори са много по-важни при оцеляването на семейсвата, отколкото храната. Ако е малко ще им сложиш в края на зимата по една голама питка от 2,5 кг. Относно това да пробиваш питите - някой го практикуват, ако ти се занимава може да го направиш, тъкмо добре ще огледаш и прецениш точно какво е количеството на медовите запаси.

  4. #274
    Наблюдател
    Регистриран
    14.01.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    гр. Годеч
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    По това време не е най-разумното нещо да се дава сироп. Ако запасите на кошер са под 15 килограма, и в зависимост от разположението би могло да се даде инвертиран сироп или мед 2-3 части мед към 1 вода, но сироп само захар:вода в никакъв случай не давай - изписани са десетки и дори стотици страници по въпроса, само тук във форума. По-важно е: здравослонвното състояние на пчелите - третирани ли са против акар, кога с какво и какво е нивото на опаразитеност в момента; извършена ли е профилактика срещу нозематоза - с какъв препарат, колко пъти; колко стари са майките(коя тодиня са); какво е количеството на пчелите в кошера - тези фактори са много по-важни при оцеляването на семейсвата, отколкото храната. Ако е малко ще им сложиш в края на зимата по една голама питка от 2,5 кг. Относно това да пробиваш питите - някой го практикуват, ако ти се занимава може да го направиш, тъкмо добре ще огледаш и прецениш точно какво е количеството на медовите запаси.
    Благодаря за отговора. Аз съм от хората, които само в краен случай биха дали захар (за да спаси семейството от глад напр.). Под сироп, имах предвид инвертиран сироп и мислех да им го дам неразреден, както си е на 70 %. Имам в мазето 60 литра. Ще поумувам още малко...

  5. #275
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако искаш отворите на горните прелки ги запуши с дунапрен.

  6. #276
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Свилен Станчев Виж публикацията
    Благодаря за отговора. Аз съм от хората, които само в краен случай биха дали захар (за да спаси семейството от глад напр.). Под сироп, имах предвид инвертиран сироп и мислех да им го дам неразреден, както си е на 70 %. Имам в мазето 60 литра. Ще поумувам още малко...
    Напълно подкрепям мнението на Искрен но така и не разбрахме какво е моментното състояние на семействата ,че да можем да се ориентираме по добре .
    Милен Михов

  7. #277
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз за сега съм отворил горните прелки, но ако дойде сериозно застудяване сигурно ще ги затворя, защото съм на отворени изцяло входове на дъната и мрежа 16/16см.(също отворена) в предния край на дъното.

  8. #278
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Днес започнах да стеснявам и преподреждам пити където се налага. Пак имаше изненади. В половината кошери, които минах днес имаше пило по "един шамар" в някои на две рамки по "един шамар", а две семейства имаха пило на четири рамки като в единият имаше и личинки и яйца. Единя от тези "рекордьори" нещо му се скапа дъното и не може да се затвори и е отворено от край до край. Другата изненада дойде от кошер с огромно количество подмор пред него. Като видях купчинката направо го отписах ама викам ще го отворя. Оказа се най силния кошер от прегледаните днес със хубаво оформено и леко разпуснато кълбо на 9 рамки. Затворих ухилен до уши и леко объркан, но не предполагах след няколко семейства каква изненада ме очаква. Действам си аз, видях без да ги търся почти всички майки, защото са ми маркирани и лесно се забелязват. На поредното семейство вдигам 4-тата рамка пилото по средата, майката близо до долната летва, добър венец и я връщам. Вдигам следващата рамка и виждам абсолютно същото само, че майката не маркирана и се спичам. Бях чел за зимуващи няколко майки, но не бях виждал и не бях убеден, че е вярно. Е вярно е. Утре продължавам и дано ако има изненади са приятни.

  9. #279
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И аз за сега съм отворил горните прелки, но ако дойде сериозно застудяване сигурно ще ги затворя, защото съм на отворени изцяло входове на дъната и мрежа 16/16см.(също отворена) в предния край на дъното.
    Аз също ,ще ги затворя но към 15.02 след като им сложа първите питки за годината .Колега мрежата на дъната затваряш ли ги и кога, моите за първа година ,ще зимуват на изцяло мрежесто дъно и то отворено.
    Милен Михов

  10. #280
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Аз също ,ще ги затворя но към 15.02 след като им сложа първите питки за годината .Колега мрежата на дъната затваряш ли ги и кога, моите за първа година ,ще зимуват на изцяло мрежесто дъно и то отворено.
    Аз махнах изцяло мрежестите дъна и им поставих тези с мрежа 16/16см. в предния край (за прашецоуловителите) която няма да я затварям, миналата година ги затворих на 1ви март и тази мисля така.

 

 
Страница 28 от 32 ПърваПърва ... 182627282930 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •