Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 32 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 315
  1. #71
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    По принцип трябва да е така и да няма проблем при по-голям обем.
    Но все пак имаме повече въздух за затопляне, но и всяка празна пита е отличен изолатор.
    Подпокривните имат странични отвори с поцинкована мрежа сито и вече виждам ръжда по тях, което значи, че влажен въздух минава през тях.
    За няколко седмици ръждата избива през цинковото покритие и това ми казва, че всичко работи както го бях замислил.
    В хранилката има вода от кондензацията точно както трябва.
    Ограничавам въздуха само от прелката, а капака създава ефекта на комина.
    Сега трябва да намаля въздуха в подпокривната с полистирен най-вероятно.
    Кошерите се проветряват, но не директно.
    Топлият въздух се движи по-бързо и всяко негово изстудяване е кондензация.
    Влагата намалява плътността на въздуха и колкото и да се говорят глупости с физиката не се спори.
    Много правилен е примера с хралупата...да сте виждали хралупа с 20х30см дупка отдолу,че и с метална мрежа ?!?!?
    При мен пчелите нямат достъп до метал, а релси имам само на пердетата, но са PVC :D
    Прелката, ако не искаме да задържа сняг, то трябва да я направим 30-45°.
    Не съм сигурен дали обяснявам всичко точно, но нямам много снимки и все не се сещам да снимам.
    Вентилационните отвори са PVC кръгли отдушници 0.50лв/бр
    Вложих доста време и мисъл, но съм отворен за нови идеи...

    Поздрави
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 25.08.2014 в 14:48. Причина: грешка

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията


    Много правилен е примера с хралупата...да сте виждали хралупа с 20х30см дупка отдолу,че и с метална мрежа ?!?!?


    Аз немога да споря с физиката,но на физ. закони може да се спори с други физ. закони и явно пчелите го могат.Единственно с метална мрежа не съм виждал хралупа.Иначе не малко хралупи,които съм виждал са с отвор даже и по голям от посочения размер-предимно в стари тополи.

  3. #73
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Аз немога да споря с физиката,но на физ. закони може да се спори с други физ. закони и явно пчелите го могат.Единственно с метална мрежа не съм виждал хралупа.Иначе не малко хралупи,които съм виждал са с отвор даже и по голям от посочения размер-предимно в стари тополи.
    Извинявам се...не съм се изразил правилно и точно.
    Прав си има хралупи с големи отвори, но има и коза с осем крака.
    Пчелите ограничават входа си с цел да го защитават по-лесно.
    Питите ги градят спрямо входа мисля, че две мнения няма.
    Пилото е близо до входа, защото лятото да го охлаждат по-лесно, а меда най-далече за по-труден достъп от неприятели.
    Зимата да приемем, че няма пило, а празната пита е там и спира студения въздух.
    Пчелите гледат да нямат пряк достъп със студения въздух.
    Ако отвора е голям го пълнят с прополис или правят много мостове или извиват питите на "С".
    Аз не съм видял зимата при -10 пчелите да стоят на входа и да вентилират.

    Поздрави

  4. #74
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Пчелите не търпят две неща:Голями отвори заради кражбите и течения.А това че има изключения,пример:рой на храст са по скоро аномалии.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Преди няколко години работих в район в който в радиус от 500м имаше 5 хралупи в тополи и 7 рояка в стълбове.В две от хралупите можеше да се навре голямо куче.Една хралупа беше в клон 50-60 градуса насочен нагоре като оръдие(мисля,че на тази мога да намеря снимка).Една от хралупите беше с два отвора,като долния беше 15см широк и около70см висок,а самия ствол беше кух с поне 4м височина на кухината.Аномалия или не,но аз не съм напъхал тези пчели там.

  6. #76
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Преди няколко години работих в район в който в радиус от 500м имаше 5 хралупи в тополи и 7 рояка в стълбове.В две от хралупите можеше да се навре голямо куче.Една хралупа беше в клон 50-60 градуса насочен нагоре като оръдие(мисля,че на тази мога да намеря снимка).Една от хралупите беше с два отвора,като долния беше 15см широк и около70см висок,а самия ствол беше кух с поне 4м височина на кухината.Аномалия или не,но аз не съм напъхал тези пчели там.
    Пчелата може да се адаптира към средата и то много добре.
    Но това значи ли, че тя би избрала такава дупка, ако в района имаше по-добра алтернатива.
    Ако имаш 4м кошер, то и 40х40 дупка да оставиш няма да има голяма разлика стига горната да е малка.
    Но при кошер 40-50см висок да го оставиш без дъно...това за мен е глупост.
    Всеки с мнението си.
    Мисля, че ще се съгласиш с мен.

    Подсетиха ме...
    С "глупост" не искам да обидя никого, а искам да кажа, че в моите очи това изглежда нелогично.
    Понякога се изразявам по остро, но никога това не е с цел да обидя, а по-скоро не се съобразявам, че другия човек може да не ме разбере правилно.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 27.08.2014 в 00:15.

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241

    Не правите преградни дъски.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...решил да си направя специални преградни дъски....Всеки един мой плодник ще получи в комплектацията си по една такава рамка (дъска) и тя никога няма да се маха от него...
    За промишлен начин погрешно решение. Без стесняване/расширяване/преградни дъски, с норма 250 пч сем/пчелар, само силни семейства, групов начин за работа, с зимуване на пълен комплект плодникови пити, с 20-25% бракуване семейства на края на сезона, за пром пчелини 200-600 сем. (стр 229 "Промишлени технологии...")- http://s1.postimg.org/tahn4a4nz/image.jpg
    Успех.

  8. #78
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да. Прав си. Преосмислих го. При промишленото пчеларство не трябва да се допуска работа чак до ниво една рамка. Прав си и за груповата работа с кошерите - не трябва да се допуска пчеларя да мисли чак до ниво единичен кошер. Каквото ще се прави по пчелина, то трябва да е едно и също за всички кошери (семейства). Ако някое семейство не върви в крак с останалите - наистина е по-добре да се бракува, вместо в него да се влага труд за спасяване, струващ повече от самото семейство.

  9. #79
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Да. Прав си. Преосмислих го. При промишленото пчеларство не трябва да се допуска работа чак до ниво една рамка. Прав си и за груповата работа с кошерите - не трябва да се допуска пчеларя да мисли чак до ниво единичен кошер. Каквото ще се прави по пчелина, то трябва да е едно и също за всички кошери (семейства).
    Брат Адам говори за това в Каселския доклад през 1960 година. Той е изравнявал кошерите по сила от 1 до 15 март. Дава и предимствата на такава операция. Матеев ги е резюмирал горе накратко. Изравняването го е правел на два пъти. Второто 10-14 дени след първото. Вземал е цели рамки с пило и пчели от силните и ги е слагал на слабите. За да не се връщат пчелите рамките се слагат на друг пчелин. С две думи е работел индивидуално с всеки кошер само 1-2 седмици през март. Той през март е сменял и майките. Изравнени и с нови майки семействата после се гледат лесно.

    http://www.pedigreeapis.org/biblio/a...assel60de.html
    нямам български/английски превод на доклада

    В днешните времена на болести при местенето на рамки има и рискове.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Това дали да се работи на ниво кошер или ниво пчелин ме занимава повече от година и все още нямам решение. Говоря повече за автоматизацията, контрол на темп, влага, сироп и прочее. Тази зима ще групирам 4 групи кошери по сила и всяка ще се следи и контролира автономно и ще видим. Надявам се практиката да покаже верния подход. На ниво кошер обаче изникват много трудности а аз работя само един пчелин в рамките на 100-150 кошера а какво остава за повече кошери и пчелини.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 8 от 32 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •