Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 32 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 315
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2014
    Мнения
    23
    Цитат Първоначално публикувано от m2m2m Виж публикацията
    Здравей колега, и аз като теб от таз година имам 5 кошерчета ЛР, и чета, и гледам филми, абе същата ситуация. Но да ти кажа какво знам от стар пчелар с над 80 кошера ДБ, зазимява като поставя празния магазин под корпуса, а на пролет го връща над него. Защо увеличаваш разстоянието между рамките ? С каква цел ?
    И аз смятам като теб че магазина от долу е удачния начин за да не се раздели кълботои да му се даде достатъчнопространство за да има добра циркулация на въздуха а оттам и изхвърляне на влагата.При мен проблема е че ДБ са с крачета и нямам подвижни дъна, а не ми се прави тъй като догодина мисля да мина на ЛР и всичко еднотипно. Разтоянието ще го увелича с цел да има повече пчелички в междурамие за да си подържат микроклимата по лесно, поне така мисля.

  2. #42
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Увеличаването на междурамието за зимата ми с струва грешка. Стесняването сега- също с нищо няма да помогне, каквото и да казват.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  3. #43
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И аз мисля че увеличаването на междурамието ще е грешка и ще направи кълбото по-рехаво. Колкото до стесняването - мисля че е полезно, но не заради топлоизолацията, а заради това кълбото да бъде направлявано по посока на питите с меда, ако са по-малко от 10. Ако например се зазимява на 6 рамки, 7-мата може да е преградна дъска, а зад нея се оставят празните пити. Преградната дъска не е необходимо да е плътна. Може и най-обикновена неизградена рамка с пластмасова основа. Нека едичнични пчели да минават зад нея, ако си поискат. Важното е цялото кълбо да не минава и да си стои в зоната с меда.

    Миналата година имах успешно презимували семейства само на 3 рамки. Тази година вероятно също ще се наложи масово да зазимявам на 4-5 или 6 рамки, и за да е по-сигурно съм решил да си направя специални преградни дъски. Дори вече ги правя. Представляват рамка с малко по-отдалечени странични стени така, щото да са по-близо до стените на кошера, но не плътно. Рамката е с летвички със ширина 20 mm и е запълнена с 20mm фибран, а от двете му страни съм сложил тънък лист ЛАЙТЕКС или ТУПЛЕКС. Това е едно и също, но произведено от различни фирми - представлява тънък лист олекотена разпенена пластмаса с гладка повърхност.

    Всеки един мой плодник ще получи в комплектацията си по една такава рамка (дъска) и тя никога няма да се маха от него. Когато е необходимо стесняване (напр. при нови отводки или през зимата) - ще се прави. Когато не е - дъската ще си стои плътно от едната страна на корпуса. С такава дъска са оборудвани и всички нуклеуси от фибран, които в момента си произвеждам в големи количества.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Не знам колко добра е идеята при стеснено семейство зад преградната дъска да се оставят рамки. Нека да кажат колеги който работят с ДБ и стесняват при зазимяване. Аз лично съм виждал при ДБ, семейства да образуват две кълба - основно и по-малко на рамките зад преградната дъска, като в нередки случай по-малкото загива през зимата. Зазимявал съм семейства на 5-6 рамки в един корпус на ЛР в южната му страна, като зад преградната дъска съм слагал увит стиропор и до сега не съм имал загуби. При малко по-развита отводка 7-8-9 рамки покрити с пчели, корпуса в които се намират го качвам като втори, а в първи под тях -празни изцентрофугирани рамки или маломедни такива .
    Keep Walking...

  5. #45
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Не знам колко добра е идеята при стеснено семейство зад преградната дъска да се оставят рамки. Нека да кажат колеги който работят с ДБ и стесняват при зазимяване. Аз лично съм виждал при ДБ, семейства да образуват две кълба - основно и по-малко на рамките зад преградната дъска, като в нередки случай по-малкото загива през зимата. Зазимявал съм семейства на 5-6 рамки в един корпус на ЛР в южната му страна, като зад преградната дъска съм слагал увит стиропор и до сега не съм имал загуби. При малко по-развита отводка 7-8-9 рамки покрити с пчели, корпуса в които се намират го качвам като втори, а в първи под тях -празни изцентрофугирани рамки или маломедни такива .
    Ако има мед на тях, идеята е той да бъде почистен от пчелите. Ако няма, то те просто ще стоят там като на склад. Имам един наивен въпрос. Защо се стеснява? Аз сам ще си отговоря. За да е по - топло на пчелите. ДА. Слагаме преградната стена и сме спокойни- на пчелите вече им е много топло. Според моето МИСЛЕНЕ дали ще умреш в голяма стая от студ или в малка е все едно. Е, във втория ще страдаш и от клаустрофобия-бонус. Всяка една празна пита представлява и изпълнява ролята на преградна дъска. В случая- много дъски, защото ще има повече пити, които на практика изместват голяма част от въздуха (студения). Второ- през слънчевите дни кошера ще се затопля, а от там и те, впоследствие ще акумулират и ще запазват топлината за по дълго време. Ще кажете, ами няма ли да акумулират студено, когато няма слънчеви дни? Не. Питите повече поглъщат топлина отколкото студ. Иначе пчелите щяха да използват всички тук стиропори, лайтекси, туплекси и всякакви там гипскартони и замазки. Пази боже. Аз като не ги стеснявам да не би да са ми измрели пчелите? Мисля, че това е неоправдана хамалогия и безпокойство на пчелите.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    С каква цел е стериопора,преградните дъски са също излишно бреме.Ако не вярваш пробвай на 1 или 2 кошера.За мен е много важно мрежата,колко да е отворена,дали да е отворена,отпред или отзад.

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    село Пейовци, община Габрово
    Здравейте колеги, искам да споделя как аз зазимявам моите пчелни семейства. Работя с 12 рамкови дадан-блатои кошери. Началото на август изцентрофугирам меда от магазините, ако има, и ги махам от кошерите. Преглеждам плодниците и оставям пчелното семейство на 9 рамки,преградна дъска, и две пити зад преградната дъска, които са или за бракуване или много светли и не стават за зимуване, като междувременно разпечатвам меда по тях за да го пренесат пчелите в гнездото. Поставям по 3 варостоп ленти или по 2 варотом ленти. Започвам да подхранвам по 2 пъти седмично с по 600мл. захарен сироп 1:1 с преварена хлебна мая и така до началото на септември. Ако има семейства с много малко мед или ги подхранвам с гъст сироп с поставепи по две хранилки на кошер пълни до горе, или пълня хранилката до горе само с мед. Началото на септември махам питите зад преградната дъска, по тях вече нама мед и пилото се е излюпило, ако е имало. Стеснявам на 7 или 8 рамки, зависи от силата като слагам излишните пити зад преградната дъска и отново им разпечатвам меда, спирам подхранването. Началото на октомври махам питите зад преградната дъска, махам лентите, подреждам гнездото в средата на кошера уплътнявам с възглавници пълни с вестници и слама, разстоянието между питите оставям колкото може по-малко. Обръщам горната възглавница с отвора за хранилката назад, махам хранилката, и на нейно място слагам голяма възглавница пълна със слама. И така вече 11 години нямам загинало пчелно семейство. В края на февруари започвам подхранване с по 400гр. медено-захарно тесто с преварена хлебна мая, което поставям направо върху рамките. Не ползвам никакви други лекарства или витамини.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Ако зимата зад преградна дъска се оставят пълни с мед пити, това ще е допълнително разхождане на пчелите до там и обратно. По-добре да се държат пълните пити пред тази преграда. Ако питите са празни и няма къде да се съхраняват, може да останат отделени по този начин. Mateev, каква е логиката да се оставя преградна дъска в кошерите дори през активния сезон? Няма ли да е по-добре, вместо такава, да се остави там нормална пита за събиране на мед? Ако спешно се наложи поставяне на преграда, на пчелина си държа празен кошер с няколко преградни дъски и рамки с восъчни основи. А докато си стои така този празен кошер, се е случвало вътре да влезе и някой рой

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ... и за да е по-сигурно съм решил да си направя специални преградни дъски. Дори вече ги правя. Представляват рамка с малко по-отдалечени странични стени така, щото да са по-близо до стените на кошера, но не плътно. Рамката е с летвички със ширина 20 mm и е запълнена с 20mm фибран, а от двете му страни съм сложил тънък лист ЛАЙТЕКС или ТУПЛЕКС.
    Аз ползвам такива (подобни) преградни дъски и съм много доволен. Моите са от летви 20x10мм. Фибран 20mm. От едната страна съм заковал с малкия такер фазер (с гладкото навън). От другата няма нищо. Умишлено искам там да е достъпно за пчелите. Гледам да могат пчелите да ходят навсякаде (където имат достъп няма гадини там). Слагах гладък фибран (не го гризат). След като изрязах фибрана го пъхнах в рамката (гледах да влиза пътно). Пчелите по края залепят фибрана към летвата и става супер. Моите рамки са 230x435mm. Пролет като не успея да разширя навреме гледам има пило до преградната дъска (значи тя пази топло и им харесва). Доста съм се колебал за размери (дали да не е по-широка), но в крайна сметка съм се спрял на стандартен размер. Исках да не я заклейват по края към корпуса.

    Това дето ползва Матеев не го знам. Може да е по-добро от фазера. На мене фазера ми се видя достъпно и пчелите не му вържат "косур".

  10. #50
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    ......Mateev, каква е логиката да се оставя преградна дъска в кошерите дори през активния сезон? Няма ли да е по-добре, вместо такава, да се остави там нормална пита за събиране на мед? Ако спешно се наложи поставяне на преграда, на пчелина си държа празен кошер с няколко преградни дъски и рамки с восъчни основи. А докато си стои така този празен кошер, се е случвало вътре да влезе и някой рой
    Логиката е да ги оставям за постоянно там на пчелина, а не да ги размъквам насам-натам между склада и пчелина. Да, прав си че мога просто да сложа отстрани няколко корпуса, и в тях лятно време да стоят излишните преградни дъски. Те така или иначе ще са необходими за направата на отводките. Тази година пробвах масово направата на двурамкови отводки. Получава се с почти 100%-ова успеваемост. Технологията е две рамки с пило, преградна дъска и найлон, с който този пакет се завива отвсякъде. Така опакована отводката започва да се развива много бързо.

 

 
Страница 5 от 32 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •