Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 32 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 315
  1. #101
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от dragomir1966 Виж публикацията
    Здравейте,колеги имам един въпрос.Имам 3 кошера с по-малко мед(7-8кг в кошер) понеже отглеждат още пило и явно изразхождат повече мед.Питам се дали не е по-добър вариант да им напълня хранилките със захаросан мед(такъв имам)за да си попълнят запасите,понеже вече не е добре да се подхранва със сироп?Благодаря.
    Аз в момента храня точно със сироп, но е концентриран (70% захарност). Ако питаш мене - стопли захаросания мед до 40 градуса, за да декристализира. Може да му добавиш и малко водичка (10%), за да не е толкова гъст, иначе много трудно се процежда в тесния процеп на хранилката. Навън през нощите вече е студено, и ако не го разредиш той придобива консистенция на гъсто желе.

    ПС: Това е мое мнение и аз точно така бих направил. То се базира на логика, а не на дългогодишен опит. Нека обаче специалистите с опит да си кажат мнението.

  2. #102
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз в момента храня точно със сироп, но е концентриран (70% захарност). Ако питаш мене - стопли захаросания мед до 40 градуса, за да декристализира. Може да му добавиш и малко водичка (10%), за да не е толкова гъст, иначе много трудно се процежда в тесния процеп на хранилката. Навън през нощите вече е студено, и ако не го разредиш той придобива консистенция на гъсто желе.
    Ако наистина храниш с мед или меден сироп гледай да свиеш входа и да няма процепи за да не предизвикаш кражба и така вместо да помогнеш да унищожиш семейството.

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    28.06.2014
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    gr.Tervel
    Ще има ли проблем,ако махна преградата в хранилката и я напълня с кристализирал мед.Мисля,че не е проблем за пчелите да вземат кристализирал мед и с него да си попълнят запасите.

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз нямам избор. Влизам в зимата със слаби семейства, защото правих късни отводки. Иначе цялата теория я знам и ми е пределно ясно къде ще ме критикувате. Въпросът е дали тези критики ще са голата истина, или просто ще са поредния мит, който сами сме си го втълпили тука във форума. Този номер с ударното хранене не съм го измислил аз - факт е че на други места по света го правят и точно това ми вдъхна увереност, че може би експеримента ще е успешен.

    Накратко за критиките:
    1. Натоварвам зимните пчели с работа, като така им скъсявам живота. Това според мене е недоказано твърдение, след като руснаците и норвежците правят точно същото - бухат в последния момент по 8-12 литра концентриран сироп, като дори не си правят труда да го инвертират. Там зимите са по-дълги от нашата и въпреки това старите пчели доживяват до пролетта.
    2. Задръствам всички килийки и блокирам снасянето майката - ами че това е търсен от мене ефект. Освен това пчелите са си много наясно как да си подредят гнездото и колко мед да слагат или да не слагат, да запечатват или да не запечатват, и т.н. Ами ако в природата имаше изобилие от нектар по това време, пак ли това щеше да доведе до смърт в семейството?
    3. Правел съм бил захарен мед. Ами с какво той е по-лош от другия? Има си същия захарен състав, същото количество инвертаза, полени и каквото друго там пчелата реши сложи в него. Не се взахарява, което дори си е плюс. Направо си е идеален за храна на семейството през есента, зимата и пролетта. Трябва да се спира само по време на активния сезон (май,юни и юли), за да може стоковия мед да си е истински, но през останалото време какъв е проблема? При гледане на отводки какъв е проблема?

    Като цяло според мене пчелите много добре си знаят кога да задръстват майката и кога да освобождават килийки за пило, прашец или нещо друго. Не би трябвало изобилието от паша (в случая изкуствена) да стане причина нещо да се обърка във възпроизводството или в оцеляването на семейството. Ще е много глупаво природата да го е направила така - няма логика. По-скоро е точно обратното, а именно че ПРИРОДАТА СИ ЗНАЕ РАБОТАТА и колкото по-малко се месим, толкова по-добре. През милионите години е имало периоди на изобилна паша и въпреки това пчелите са оцелели.

    Та толкова за недостатъците. Дали наистина ги има и какви са те - това ще го проверя на практика. Нека сега да видим предимствата, които са безспорни:
    1. Хранене само 3-4 пъти през годината - например 2 есенни (август и октомври) и две пролетни (февруари и април). Това драстично ще намали годишните разходи за труд и транспорт.
    2. Пчелите винаги работят на 100%, независимо от метеорологичните условия. Така ще бъде постигнат максимума на техните възможности като пило и скорост на развитие на семейството (отводката).
    3. Имаме бърза и лесно достъпна ИНФОРМАЦИЯ какво е състоянието на семейството. Всеки един проблем в дадено семейство моментално ще се отрази на количеството вземана от него храна. Болест, лоша или убита майка, търтовка, роево настроение и т.н. - буквално всеки един проблем моментално води до намаляване на количеството на вземания от хранилката сироп. С две думи - идеален комплексен ИНДИКАТОР за проблеми в семейството, и проверката му отнема само 2-3 секунди без да се отваря кошера. Само трябва да се сложи една PVC карта с разграфени деления, за да може точно да се отчита нивото на сиропа в хранилката. По това вече работя.
    Отговора ти започва с: "Аз нямам избор". Да така е ако семействата (отводки) са слаби, както си написал(това не беше уточнено в предните постове). Аз също бих направил нещо за да ги подсиля и вкарам в зимата по-силни. Аз правя отводките рано за да се засилят сами и с моя помощ де, но подхранване до края на август може и ударно с по 3-5 литра сироп.
    Ако са слаби с такова ударно подхранване незнам дали им помагаш или обратно. Но предполагам напролет ще стане ясно. Единствената правилна сентенция в пчеларството за мен е: ПОДДЪРЖАНЕ НА СИЛНИ СЕМЕЙСТВА

  5. #105
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Това което си решил е най правилно. Видиш ли пчели в хранилката слагай мед,ако е течен сложи отгоре плат или хартия от салфедка за да не се давят.До започване на развитие меда не е излишен.

  6. #106
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Отговора ти започва с: "Аз нямам избор". Да така е ако семействата (отводки) са слаби, както си написал(това не беше уточнено в предните постове). Аз също бих направил нещо за да ги подсиля и вкарам в зимата по-силни. Аз правя отводките рано за да се засилят сами и с моя помощ де, но подхранване до края на август може и ударно с по 3-5 литра сироп.
    Ако са слаби с такова ударно подхранване незнам дали им помагаш или обратно. Но предполагам напролет ще стане ясно. Единствената правилна сентенция в пчеларството за мен е: ПОДДЪРЖАНЕ НА СИЛНИ СЕМЕЙСТВА
    Семействата ми не са точно "слаби". Имат си достатъчно пчели, имат и пило в изобилие, защото всички майки са ми тазгодишни и им е голям мерак да снасят. Снасят дори и сега в момента. Предполагам че за това спомагат и стиропорените кошери, които държат пчелите на топло през нощта. Спомага и голямото количество прашец, който го събират по ливадите дори и в момента. Според мене точно многото пило, пчели и прашец при липса на нектар ми изиграха този номер. И при мене се получи така, че през последния месец в Габровския регион зимните запаси на семействата вместо да нарастват, намаляха значително, а някои кошери ги сведоха буквално до чиста нула. Тоест преобразуваха наличния мед в нови пчели и пило. Е кажи ми сега какво друго ми остава, освен в следващите 5-6 дена буквално да ги удавя в сироп, докато си задръстят плодниците? При това всичко е много спешно, защото вероятността от внезапно застудяване е много голяма, и ако се случи такова, буквално някои семейства могат да умрат от глад, свивайки кълбо на празни пити.

    Може би за тези аномалии при мене са виновни именно стиропорените кошери, които държат климата в гнездото по-топъл. За добро или за лошо аз съм принуден да се адаптирам към тази тяхна особенност. Както казах - за ДОБРО или за ЛОШО - ха-ха - кое ще е от двете ще го разберем напролет.......

  7. #107
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    буквално да ги удавя в сироп, докато си задръстят плодниците
    Извинявайте г-н Матеев, че ви се меся, но няма ли само да си изхабите сиропа и пак да имате измрели пчели - същите тия, които ще умрат и от глад? Аз не разбирам много от пчели и ще помоля да ме извините за може би глупавия въпрос.

  8. #108
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има някакъв риск за това, но така или иначе аз трябваше да взема тежко решение - гарантирано да умрат или да се опитам да ги спася с отчаяни мерки. Пак повтарям, че увереност ми дадоха едни руски клипове, в които над всеки един плодник слагаха по един празен корпус, и вътре в него директно върху рамките слагаха по 4 двулитрови кесии с неинвертиран сироп. Тоест 8 литра на плодник, и пчелите го прибираха до шушка буквално за 2 денонощия.

    Ето тука се разказва как трябва да се подреди гнездото и как истинските пити с мед трябва да се разделят с празни пити, в които да се наблъска сироп.



    Ето как слагат по 4 двулитрови кесии със сироп:



    А ето какво остава точно след 2 денонощия:


  9. #109
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Семействата ми не са точно "слаби". Имат си достатъчно пчели, имат и пило в изобилие, защото всички майки са ми тазгодишни и им е голям мерак да снасят. Снасят дори и сега в момента. Предполагам че за това спомагат и стиропорените кошери, които държат пчелите на топло през нощта. Спомага и голямото количество прашец, който го събират по ливадите дори и в момента. Според мене точно многото пило, пчели и прашец при липса на нектар ми изиграха този номер. И при мене се получи така, че през последния месец в Габровския регион зимните запаси на семействата вместо да нарастват, намаляха значително, а някои кошери ги сведоха буквално до чиста нула. Тоест преобразуваха наличния мед в нови пчели и пило. Е кажи ми сега какво друго ми остава, освен в следващите 5-6 дена буквално да ги удавя в сироп, докато си задръстят плодниците? При това всичко е много спешно, защото вероятността от внезапно застудяване е много голяма, и ако се случи такова, буквално някои семейства могат да умрат от глад, свивайки кълбо на празни пити.

    Може би за тези аномалии при мене са виновни именно стиропорените кошери, които държат климата в гнездото по-топъл. За добро или за лошо аз съм принуден да се адаптирам към тази тяхна особенност. Както казах - за ДОБРО или за ЛОШО - ха-ха - кое ще е от двете ще го разберем напролет.......
    При това положение бих действал точно като теб. 2 или 3 пъти по 5 литра през ден и всичко е ОК. Това ще им е достатъчно за зимата.

  10. #110
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови


    Подхранвал съм по метода от клипа и работи безотказно.

 

 
Страница 11 от 32 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •